١٢/١/١٤٤٦ --- 7/19/2024 --- ۱۴۰۳ جمعه ۲۹ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
کاشت بذر گل در بهمن ماه
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  89  نفر
بازدید امروز :  11306  بازدید
بازدید دیروز :  8208  بازدید
تبلیغات متفرقه
معرفی مؤسسات ارائه دهنده خدمات مرتبط با گل و گیاه و کشاورزی

کود طبيعي و معدني هربان

 نام مسئول :  محمد رضا راهگذار
موقعیت :  ایران  تهران  تهران
 
هربان یکی از نادرترین مواد معدنی در دنیاست که استفاده آن در بخش کشاورزی تاثیرات شگرفی را بر روی گیاهان به همراه دارد.

تجارب سایر کشورها در کنترل مصرف کود شیمیایی می تواند به مصرف متعادل کود در کشور کمک کند از مزایای کودهای شیمیایی، بهای ارزان، کاربرد سهل و آسان، درآمد کاذب کوتاه مدت (بدون توجه به استهلاک سرمایه اصلی یعنی خاک و مواد آلی آن) است. شیوع بیماری ها و آفات متعدد مثلا شیوع آتشک گلابی در باغ های گلابی کرج و قزوین، نماتد در مزارع چای و حتی شانکر مرکبات در جنوب کشور عمدتا زاییده مصرف نامتعادل کودهای شیمیایی می باشد.

در شرایط حال حاضر کشاورزی ایران و جهان با توجه به کاهش و از دست رفتن زمین های مرغوب و مناسب کشاورزی، اینک نتها راه برون رفت از این کشاورزی فرسوده، افزایش عملکرد در واحد سطح می باشد. که این امر تحقق نمی یابد جز با پرداختن به مباحثی مانند تغذیه گیاه و کاربردی کردن این علم در مزارع و به تعبیری دیگر سرمایه گذاری درون خاک یا بعبارتی استفاده از کود های معدنی مانند اصلاح کننده خاک معدنی هربان که به سرعت و بشدت در اصلاح خاک و افزودن تمامی عناصر مورد نیاز خاک و گیاه موثر و کشاورزان را از دیگر کودهای شیمیایی بی نیاز می گرداند.

از سوی دگر در حال حاضر با آگاهی و تذکر مسئولین کشور از مضررات و صدمات جبران ناپذیر کودهای شیمیایی بر سلامت جامعه و محیط زیست و توصیه مکرر این بزرگان به عدم استفاده از این کودها ، این ماده معدنی می تواند جایگزین مناسبی برای این کودهای مضر باشد.

این ماده معدنی و معدن، نمونه مشابه داخلی ندارد و تنها در دنیا معدن و محصولی امریکایی مشابه این محصول است که از دهه ی ۱۹۵۰ میلادی فعالیت دارد و در ۴۰ کشور دنیا از جمله کشورمان ایران نماینده رسمی دارد و فعالیت می نماید.

برخلاف کودهای شیمیایی که شامل تعداد عناصر محدودی هستند  این ماده معدنی شامل بیش از شصت عنصر از قبیل عناصر مغذی ماکرو و میکرو و نیز عناصر نادر و کمیابی است که همگی آنها کمک می کنند که خاک به جرخه طبیعی خود بازگشته و به این وسیله اصلاح و احیاء شود.

مهمترین خصوصیت این ماده معدنی جذب تدریجی و صددرصدی آن است، این ماده معدنی بر خلاف کودهای شیمیایی مواد مغذی را بصورت آرام، پیوسته و طبیعی آزاد می نماید و در اختیار گیاه قرار میدهد و گیاه هر زمان که نیاز داشته باشد میتواند از آن استفاده نماید. این ماده معدنی به دلیل داشتن طیف کاملی از عناصر مفید باعث تولید محصولی با ارزش غذایی و سطح بریکس ( در میوه جات و گوجه فرنگی) و قند بالاتری (در چغندر قتد) نسبت به محصولاتی که از کود شیمیایی برای تولیدشان استفاده شده است می گردد.

این ماده معدنی به دلیل داشتن PH طبیعی برخلاف کودهای شیمیایی در این زمینه اختلالی ایجاد ننموده و به تنظیم PH  خاک کمک مینماید. این ماده در افزایش فعالیت کرمهای خاکی و رشد ونمو میکرواورگانیسمها نقش دارد و نیز به ساخت گیاه خاک کمک می نماید.

ظرفیت بالای یونی این ماده باعث میگردد خاک مفدار عناصر زیادی را در خود ذخیره نماید، بطور مثال تاثیر این ویژگی در مناطق پربارش بسیار مشهود است، در این مناطق کودهای شیمیایی در عرض مدت بسیار کوتاهی از خاک شسته می شوند ولی این ماده با حفظ این عناصر در خود از این اتفاق جلوگیری و دیگر به استفاده چندباره کود در یک سال زراعی نیازی نیست. همچنین لازم به ذکر است به علت بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی در این گونه مناطق ورود کودهای شیمیایی شسته شده از خاک به این آب ها صدمات جبران ناپذیری را به محیط زیست و سلامت جامعه وارد می نماید.

یکی دیگر از ویژگی های این ماده معدنی حفظ رطوبت درخود است. با کمک این ویژگی و ذخیره ی غذایی بالای این ماده معدنی، میتوان با کشت بذر گیاهان مقاوم در برابر کم آبی همراه با این ماده معدنی دربارندگی ها از فرسایش خاک در اینگونه مناطق جلوگیری نمود که این عمل به خودی خود از افزایش ریزگردها نیز جلوگیری و نیز با گسترش این طرح در مناطق مستعد تولید ریزگرد باعث کاهش ریزگردها می شود.

تامین غذایی کامل گیاهان با این ماده معدنی باعث می گردد گیاه در مقابل آسیب هایی چون آفات، بیماری، سرمازدگی و خشکسالی مقاوم تر بوده و در نتیجه وابستگی کمتری به کودهای شیمیایی موردی، علفکش ها و آفت کش ها داشته باشد که شاهد مثال آن علاوه بر درختان مثمر در نقاط مختلف کشور در کمک به احیاء درختان چنار و اقاقیا در تهران در مناطق ۲۲ و ۸ و ۳ شهرداری تهران بوده است.

آمریکائیان نیز در همین راستا تحقیقات بسیاری را در سراسر دنیا انجام داده اند که همگی آنان گواهی بر تاثیر شگرف این ماده معدنی است. طبق این تحقیقات برخی عناصر نادر خاکی و کمیاب مانند لانتان ، دسپزیوم و سریم جذب مستقیم برای گیاهان ندارند ولی دارای اثرات بسیار مفیدی بر آنان دارند که در ذیل ذکر شده است.

    افزایش در محصولات زراعتی تا ۱۵٪ ، به خصوص اگر رطوبت محیط کم باشد
    افزایش تثبیت نیتروژن به وسیله باکتری ازتوباکتر ( تبدیل نیتروژن اتمسفر به یون آمونیوم)
    کمک به افزایش جذب یون ها توسط ریشه ها
    کمک به افزایش جذب آهن و منگنز
    باعث افزایش بازده فوتوسیستم ۱ و ۲ (محل به دام انداختن انرژی نورانی خورشید است)
    کمک به افزایش تولید آبسیزیک اسید (برای متعادل کردن رشد و نمو گیاهان لازم است)
    باعث تحریک کردن Mg-ATP منیزیم آدنوزین تری فسفات در فوتوسنتز (نوکلئوتیدی است که در سلول ها به عنوان حامل انرژی به کار می‌رود)
    کمک به مهار قارچ سرکوسپورا

همچنین عناصری مانند سلنیوم که مورد نیاز بدن انسان است و در خاک نیز نقش کمک کننده برای باکتری های تثبیت کننده نیتروژن دارد و عنصری دیگر چون نیکل که برای گیاهی مثل درخت گردو ضروری است در هربان موجود است ولی در هیچ یک از کودهای متداول و موجود در بازار کشور هیچ اشاره ای به این چنین عناصر نمی شود.

همچنین استفاده از ماده معدنی موجب افزایش پهنک برگ و سطح آفتابگیری شده و چون برگ گیاه کارخانه تولید موادغذایی گیاه است و شیره پرورده از طریق آوندهای آبکش به کلیه ی اندام های گیاه مواد مغذی انتقال می یابد و در نتیجه کمبود عناصر مشاهده نمی شود و موجب افزایش کیفیت و کمیت محصول می گردد و مواردی از تاثیر این ماده معدنی در ذیل ذکر شده است.

    افزایش سبزینگی و شادابی
    افزایش سرعت رشد گیاه
    افزایش مقاومت گیاه در مقابل آفات
    افزایش مقاومت گیاه در مقابل تغییرات آب و هوا (مقاومت فوق العاده در برابر سرمازدگی)
    افزایش میزان باردهی گیاه از لحاظ تعداد، وزن و حجم محصول
    افزایش کیفیت طعم، رنگ و ظاهر محصول

همچنین باید گفت هیچ گونه عناصر مضر قابل جذب برای گیاه در این ماده معدنی وجود ندارد. از سوی دگر مقدار تاثیر و عملکرد این ماده معدنی در مقایسه با انتظاری که از اعداد به دست آمده از آزمایشات بسیار بالاتر بوده و غیر قابل باور است ، که دلیل آن جذب تدریجی و صد در صدی این محصول است.دسته بندی خدمات مرتبط با گل و گیاه این مؤسسه :
  • کود گیاهان

تماس با مؤسسه :

نام واحدکود طبيعي و معدني هربان
نام مسئولمحمد رضا راهگذار
توضیحهربان - توليدکننده کود طبيعي و معدني
تلفن021-88991845
موبایل 
فاکس 
کشورایران
استانتهران
شهرتهران
آدرس کاملخ فاطمي-پلاک 221-طبقه 2-واحد201
آدرس ایمیل
آدرس سایتhttp://www.herbban.com/

 
 
اگر شما صاحب کسب و کار فوق میباشید و نیاز به اصلاح یا به روز رسانی اطلاعات دارید، از صفحه Edit اقدام فرمایید
ویا جهت هرگونه سوال به صفحه تماس به ما مراجعه نمایید
 
شما نیز  چنانچه دارای فروشگاه یا مؤسسه ارائه دهنده محصولات یا خدمات مرتبط با گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز میباشید، در صورت تمایل میتوانید از طریق ثبت مؤسسه جدید ، مجموعه خود را ثبت و معرفی نمایید.
اگر قبلاً ثبت نموده اید، از صفحه ورود وارد شوید
 
مشاهده سایر موسسات با خدمات مشابه
 
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت