فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۸         
  

Eucalyptus cinereaGum Tree Eucalyptus که به فارسی اکالیپتوس صمغ دار نامیده میشود، گیاهی از خانواده مورد بومی جنوب شرقی استرالیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک هایی با پی اچ خنثی تا کمی قلیایی
اکالیپتوس صمغ دار
اکالیپتوس صمغ دار

نام علمي
Eucalyptus cinerea
نام لاتين
Gum Tree Eucalyptus
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "اکالیپتوس صمغ دار" یکی از گونه های جنس اکالیپتوس و متعلق به خانواده مورد (Myrtaceae) می باشد. این گیاه بومی جنوب شرقی استرالیا است.
اکالیپتوس صمغ دار درختی در اندازه های متوسط تا کوچک است که همیشه سبز بوده و در نواحی بومی به صورت درختی دارای یک تنه ی اصلی رشد می کند.
این درخت دارای پوستی زبر و خشن و ماندگار روی تنه ی اصلی و شاخه های بزرگ می باشد. پوست ساقه ضخیم، فیبری، دارای شیارهای طولی، به رنگ قهوه ای مایل به قرمز تا قهوه ای مایل به خاکستری است.
این درختان معمولاً در مرحله ی تولید برگ های نونهال، بالغ می شوند. اما اغلب می توانند برگ های بالغ و میانگره تولید کنند. این برگ ها پهن و یکرنگ به رنگ های آبی مایل به خاکستری و سبز مایل به زرد دیده می شوند. برگ ها گرد و متقابل بوده و به اندازه ی یک سکه هستند به همین دلیل به این درخت، "درخت دلار نقره ای" نیز گفته می شود. برگ های این گیاهان معطر می باشند.
گل ها به رنگ سفید بوده و در اواسط بهار تا اوایل تابستان ظاهر می شوند.Gum Tree Eucalyptus Gum Tree Eucalyptus

شرایط نگهداری اکالیپتوس صمغ دارنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه اکالیپتوس صمغ دار
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  اکالیپتوس صمغ دار
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  اکالیپتوس صمغ دار
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  اکالیپتوس صمغ دار
خاک هایی با پی اچ خنثی تا کمی قلیایی


این گیاهان معمولاً در نواحی گرمسیری پراکنده هستند.
برای رشد بهینه به نور کامل خورشید و آبیاری متوسط نیاز دارند. این گونه از اکالیپتوس ها می توانند خشکی را تحمل کنند.
این درختان بسیار سریع الرشد می باشند.
هرس منظم و مناسب به تولید شاخساره های بیشتر کمک می کند.
می توان آنها را به صورت درختچه ای و در گلدان نیز پرورش داد. اما باید دقت کرد که در فصل پاییز و قبل از سرد شدن هوا، گلدان ها را به گلخانه یا محیط مناسب و دور از سرما منتقل نمود.
پی اچ مناسب خاک برای رشد آنها، حدود 6.6 تا 7.8 (خنثی تا کمی قلیایی) است.Eucalyptus cinerea Eucalyptus cinerea

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیپزشکان و گیاهشناسان خواص بسیاری برای این گیاه برشمرده اند. از آن جمله می توان به درمان بیماری هایی نظیر انواع عفونت ها، سرماخوردگی، آنفولانزا، گلودرد، برونشیت، ذات الریه، کوفتگی و درد عضلانی، بیماری های عصبی و حتی برخی از عفونت ها و بیماری های پوستی اشاره کرد.
از این درختان همچنین به صورت درختی در باغ ها و فضاهای سبز یه به صورت گلدانی در خانه ها و پاسیوها و یا به صورت درختچه ای در حاشیه کاری ها استفاده می شود.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - اکالیپتوس صمغ دار معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - اکالیپتوس صمغ دار

نحوه تکثیر اکالیپتوس صمغ داربرای تکثیر این درختان می توان از ریشه دار کردن قلمه های چوب سبز و نرم تا نیمه سخت و یا کشت بذرها در گلخانه و قبل از آغاز فصل سرما، استفاده کرد.Gum Tree Eucalyptus Gum Tree Eucalyptusمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/51537/#b
http://www.blueplanetbiomes.org/eucalyptus.htm
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
https://en.wikipedia.org/wiki/Eucalyptus_cinerea


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.