فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۴/۵         
  

Syzygium jambos Rose Apple که به فارسی رز اپل نامیده میشود، گیاهی از خانواده میرتاسه، بومی جنوب شرقی آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک های عمیق و لومی
رز اپل
رز اپل

نام علمي
Syzygium jambos
نام لاتين
Rose Apple
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه " رز اپل" با نام علمی "Syzgium jambos" گیاهی درختچه ای یا درختی به ارتفاع 7.5 تا 12 متر از خانواده مورد (Myrtaceae) و بومی جنوب شرقی آسیا است. این درخت دارای تاجی انبوه و بلند با شاخه هایی پراکنده می باشند.
برگ ها همیشه سبز، با آرایش متقابل، نیزه ای یا بیضوی – خطیف در انتها باریک، به طول 10 تا 22 سانتیمتر و پهنای 2.5 تا 6.25 سانتیمتر، چرمی، براق، به رنگ سبز تیره در برگ های بالغ و به رنگ قرمز سرخ در برگ های جوان مشاهده می شوند.
گل ها به رنگ سفید – کرمی یا سفید مایل به سبز، به عرض 5 تا 10 سانتیمتر، حاوی بیش از 400 پرچم مشخص به طول 4 سانتیمتر، با جام گلی چهار لوبی و چهار گلبرگ به رنگ سفید مایل به سبز می باشند. معمولاً 4 تا 5 گل در هر شاخه گلدهنده به صورت انتهایی روی ساقه ها قرار می گیرند. 
میوه ها تقریباً گرد، تخم مرغی شکل یا تقریباً گلابی، به طول 4 تا 5 سانتیمتر، با پوستی صاف، نازک، به رنگ زرد کمرنگ یا مایل به سفید یا در برخی موارد به رنگ صورتی مایل به آبی با گوشتی به رنگ مایل به زرد است. طعم میوه ها شیرین بوده و عطری مشابه عطر گل رز دارد.
در مرکز هر میوه حدود یک تا چهار بذر قهوه ای، با پوششی ضخیم، کمی سخت، کم و بیش گرد، به ضخامت 1 تا 1.6 سانتیمتر وجود دارد. Rose Apple Rose Apple

شرایط نگهداری رز اپلنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه رز اپل
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  رز اپل
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  رز اپل
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  رز اپل
خاک های عمیق و لومی


رز اپل به خوبی در نواحی گرمسیری و تقریباً نیمه گرمسیری رشد می کند. در جامائیکا، این گیاه از نزدیک سطح دریا تا ارتفاعات 915 متری بالاتر از سطح دریا، در هاوایی از سطح دریا تا ارتفاعات 1200 متر بالاتر، در هندوستان در گستره ارتفاع 1350 متری بالاتر از سطح دریا و در اکوادور تا ارتفاعات 2300 متر بالاتر از سطح دریا مشاهده می شود. در ارتفاعات بالاتر، در کالیفرنیا نیز به خوبی رشد می کند اما میوه های خوبی تولید نمی کند. 
این گیاه به خاک عمیق، لومی با مواد غذایی متوسط رشد می کند. حتی می تواند در خاک های شنی و آهکی با مواد آلی بسیار کم نیز رشد نماید. Syzygium jambos Syzygium jambos

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


ارزش غذایی:

هر 100 گرم از میوه های این گیاه، دارای 56 کالری انرژی، 84.5 تا 89.1 گرم رطوبت، 0.5 تا 0.7 گرم پروتئین، 0.2 تا 0.3 گرم روغن، 14.2 گرم کربوهیدرات ها، 1.1 تا 1.9 گرم فیبر، 0.4 تا 0.44 گرم خاکستر، 29 تا 45.2 میلیگرم کلسیم، 4 میلیگرم منیزیم، 11.7 تا 30 میلیگرم فسفر، 0.45 تا 1.2 میلیگرم آهن، 34.1 میلیگرم سدیم، 50 میلیگرم پتاسیم، 0.01 میلیگرم مس، 13 میلیگرم گوگرد، 4 میلیگرم کلر، 123 تا 235 I.U. کاروتن، 0.01 تا 0.19 میلیگرم تیامین، 0.028 تا 0.05 میلیگرم ریبوفلاوین، 0.521 تا 0.8 میلیگرم نیاسین و 3 تا 37 میلیگرم اسکوربیک اسید می باشد. 
برگ های این گیاه حاوی اسانس زرد رنگ بوده که دارای 26.84 درصد آلفاپینن و 23.84 درصد لیمونن است. 
گل های آن غنی از شهد بوده و به عنوان منبع تغذیه برای زنبورهای عسل به کار می روند. 
میوه های این گیاه مقوی مغز بوده و همچنین دم کرده این میوه ها به عنوان ادرارآور مورد استفاده قرار می گیرد.رز اپل - معرفی درختان میوه رز اپل - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر رز اپلاغلب رز اپل ها از طریق کشت بذرها تکثیر می شوند. بذرهای این گیاهان خاصیت پلی امبریونی داشته که هر بذر می تواند حدود یک تا سه جوانه تولید کند اما نهال های بذری یکنواخت نیستند. 
قلمه های چوب سخت این گیاهان حتی با استفاده از هورمون های ریشه زایی نیز ریشه نخواهند داد. قلمه های چوب نیمه سخت نیز حدود 20 درصد در ریشه زایی موفقیت نشان دادند. 
روش خوابانیدن هوایی در فصل بهار و با استفاده از تیمار 1000 پی پی ام NAA حدود 60 درصد موفقیت در تکثیر را حاصل کرد. شاخه های انتخاب شده در این روش، در فصول بارانی ریشه نخواهند داد. 
در برخی مواقع می توان رز اپل را روی پایه های بذری خودش نیز تکثیر نمود.
گیاهان تکثیر شده پس از 4 سال به میوه دهی اقتصادی می رسند. Rose Apple Rose Apple

هشدار - عوارض جانبیگفته شده که بذرهای این گیاه سمی می باشند. همچنین مقدار ناشناخته ای از هیدروسیانیک اسید در ریشه ها، ساقه ها و برگ ها نیز وجود دارد.
یک نوع آلکالوئید به نام جامبوسین نیز در پوست درخت و ریشه های آن یافت شده است که به آنها خاصیت سمی می دهد. Malabar Plum, champakka, Mountain Apple (champoo), chom pu or chom-phu. Malabar Plum, champakka, Mountain Apple (champoo), chom pu or chom-phu.منابع :
http://www.tradewindsfruit.com/content/rose-apple.
https://en.wikipedia.org/wiki/Syzygium_jambos
https://hort.purdue.edu/newcrop/morton/rose_apple.
https://toptropicals.com/html/toptropicals/plant_w


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.