فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۸         
  

Melaleuca alternifolia narrow-leaved tea-tree که به فارسی کاجی بوت / درخت چای نامیده میشود، گیاهی از خانواده میرتاسه، بومی استرالیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری خاک: رشد در گستره وسیعی از خاک ها
کاجی بوت / درخت چای
کاجی بوت / درخت چای

نام علمي
Melaleuca alternifolia
نام لاتين
narrow-leaved tea-tree
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"کاجی بوت" یا "درخت چای" یکی از گونه های درختی یا درختچه ای و از خانواده مورد (Myrtaceae) می باشد. این گیاه بومی استرالیا است. کاجی بوت یا درخت چای، درختی کوچک یا درختچه ای به ارتفاع حدود 7 متر، با تاجی انبوه و پوستی کاغذی و به رنگ مایل به سفید است. برگ ها به صورت خطی، به طول 10 تا 35 میلیمتر و پهنای یک میلیمتر، صاف و بدون کرک هستند. این برگ ها غنی از روغنی می باشند که خاصیت دارویی بسیاری دارد و به روغن درخت چای معروف است. گل ها کرکی، به رنگ مایل به سفید، به طول 3 تا 5 سانتیمتر و با دوره رشد کوتاه می باشند. این گل ها اغلب در بهار تا اوایل تابستان تشکیل می شوند. میوه ها فنجانی شکل و به قطر 2 تا 3 میلیمتر می باشند. narrow-leaved tea-tree narrow-leaved tea-tree

شرایط نگهداری کاجی بوت / درخت چاینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کاجی بوت / درخت چای
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کاجی بوت / درخت چای
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کاجی بوت / درخت چای
نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کاجی بوت / درخت چای
رشد در گستره وسیعی از خاک ها


این گونه ها به خوبی در رنج وسیعی از خاک ها و آب و هوا رشد می کنند. ولی به طور کلی، خاک های به خوبی آبیاری شده و مرطوب و همچنین مکان هایی با آفتاب کامل را ترجیح می دهند.Melaleuca alternifolia Melaleuca alternifolia

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیروغن درخت چای Tea Tree Oil (TTO)، با نام علمی Melaleuca alternifolia از خانواده Myrtaceae بومی استرالیا می‌باشد. از حدود ۱۰۰ سال پیش در استرالیا به عنوان یک ماده ضدالتهاب و ضدعفونی کننده کاربرد فراوان داشته ولی در سال های اخیر مورد توجه جهانی قرار گرفته است. این روغن حاوی ترکیبات متعدد از جمله ترپن هیدروکربن‌ها، منوترپن‌ها، سزکوئی ترپن ها و الکل می باشد.
روغن درخت چای به عنوان یک جزء مؤثر در بسیاری از فرمولاسیون های مورد استفاده در درمان عفونت های پوستی نیز وجود دارد و بطور گسترده ای در بسیاری از کشورها از جمله استرالیا، اروپا و آمریکای شمالی به عنوان دارویی مؤثر به فروش می رسد. در مطالعات علمی متعددی خواص ضدمیکروبی و ضدباکتریایی این روغن به اثبات رسیده است. و از سال ۱۹۹۰ تاکنون گزارش های متعددی خاصیت ضدمیکروبی آن را در مقالات علمی معتبر تأیید کرده اند. در تحقیقات مشخص شده که روغن درخت چای بر ضد باکتری های گرم منفی، اشرشیاکلی، باکتری های گرم مثبت و استافیلوکوکوس مؤثر می باشد. در مورد آکنه نیز مقالات متعددی وجود دارد که نشان می دهد TTO به صورت موضعی یک ضدعفونی کننده مؤثر در از بین بردن باکتری های ایجاد کننده آکنه می باشد. در حال حاضر مطالعات به روشنی طیف وسیعی از خواص TTO را به اثبات رسانیده اند، از جمله این خواص شامل: اثرات ضد باکتری، ضد قارچ، ضد ویروسی و ضد پروتوزوآ می باشد. 
در تحقیقات انجام شده مکانیسم عمل TTO در از بین بردن باکتری ها بررسی و مشخص شده است که ترکیبات TTO توسط اختلال در ساختار و عملکرد غشاء های باکتری و از بین بردن تمامیت غشاء عمل می کنند.کاجی بوت / درخت چای - معرفی و خواص گیاهان دارویی کاجی بوت / درخت چای - معرفی و خواص گیاهان دارویی

هشدار - عوارض جانبیممکن است ندرتاً بعضی افراد نسبت به ترکیبات موجود در رایحه ی درخت چای از جمله آلفالیمونن، حساسیت داشته باشند. این عوارض در این افراد به صورت اگزما یا راش های پوستی ظاهر می گردد.
در ایران گیاهان تولید کننده اسانس درخت چای وجود ندارد و گونه های مختلف آن در مناطق از جمله هند، اقیانوسیه، استرالیا و مالزی می رویند. اسانس درخت چای به صورت مایعی بی رنگ تا زرد رنگ ، دارای بوی تند و معطر و مشابه اوکالیپتوس است که در آب، غیر محلول و در الکل، محلول می باشد.درخت چای، narrow-leaved paperbark, narrow-leaved ti-tree, snow-in-summer درخت چای، narrow-leaved paperbark, narrow-leaved ti-tree, snow-in-summerمنابع :
http://www.hidoctor.ir/
https://en.wikipedia.org/wiki/Melaleuca_alternifol
https://fa.wikipedia.org/


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.