فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۲/۹/۱۶         
  

Ugni myricoidesBLACK CHILEAN GUAVA که به فارسی گوآوای شیلیایی سیاه نامیده میشود، گیاهی از خانواده مورد بومی مکزیک، آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری و خنک خاک: خاک های آتشفشانی
گوآوای شیلیایی سیاه
گوآوای شیلیایی سیاه

دانستنیهای علمینام علمي
Ugni myricoides
نام لاتين
BLACK CHILEAN GUAVA
خانواده (تيره)


جنس Ugni گیاهانی از خانواده مورد (Myrtaceae) بوده که در سال 1848 شناخته شده و مورد بررسی قرار گرفتند. این گیاهان بومی از جنگل های بارانی والیدیویان جنوب شیلی و نواحی جنوب آرژانتین، شمال و جنوب مکزیک تا غرب آمریکای لاتین هستند.
گیاهان این جنس اغلب به صورت درختچه هایی همیشه سبز با میوه هایی سته می باشند.
گونه های مختلف این جنس عبارتند از: 
1- Ugni candollei: بومی مرکز و جنوب شیلی
2- Ugni molinae: بومی مرکز و جنوب شیلی، جنوب آرژانتین
3- Ugni myricoides: بومی مکزیک، آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی
4- Ugni selkirkii: بومی جزیره رابینسون کروزوئه
در این بخش به بررسی خصوصیات گونه ی Ugni myricoides (گوآوای شیلیایی سیاه) پرداخته خواهد شد.گوآوای شیلیایی سیاه گوآوای شیلیایی سیاه

خصوصیات - معرفیگوآوای شیلیایی سیاه، درختچه ای کوچک است که معمولاً ارتفاع آن به یک تا دو یا به ندرت به پنج متر می رسد. 
این گیاه همیشه سبز بوده و به خوبی در شرایط سایه – آفتاب رشد می کند.
برگ ها متقابل، دارای دمبرگی کوتاه، بیضوی شکل و نوک تیز یا تخم مرغی شکل تا کشیده، به طول 0.3 تا 3.7 سانتیمتر و عرض 0.2 تا 2 سانتیمتر، چرمی، براق، در ابتدا گوه ای شکل، با حاشیه ای یکپارچه، دارای کرک های کوتاه تا فاقد کرک و دارای رگبرگ های نامشخص می باشند.
گل ها دارای پنج گلبرگ، به صورت زنگوله ای، به رنگ سفید تا صورتی، به طول 4 تا 7 میلیمتر و با دمگلی به طول 1 تا 6 میلیمتر بوده که در حاشیه ی برگ ها ظاهر می شوند. کاسبرگ ها سه گوش و به طول 2 تا 5 میلیمتر هستند. پرچم ها به تعداد زیاد و معمولاً (-10) 20 تا 40 (-55) عدد وجود دارند.
میوه ها به رنگ قرمز تیره، آبی یا سیاه بوده و به صورت سته ای، کروی شکل با قطر یک سانتیمتر مشاهده می شوند. میوه های این گونه کمی بزرگتر میوه های گوآوای شیلیایی معمولی یا مورد توت فرنگی بوده و طعمی شیرین تر نیز دارند.BLACK CHILEAN GUAVA BLACK CHILEAN GUAVA

شرایط نگهداری گوآوای شیلیایی سیاهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گوآوای شیلیایی سیاه
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گوآوای شیلیایی سیاه
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گوآوای شیلیایی سیاه
نواحی نیمه گرمسیری و خنک
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گوآوای شیلیایی سیاه
خاک های آتشفشانی


در شرایط سایه – آفتاب یا آفتاب کامل به همراه کمی سایه به خوبی رشد می کند.
سرمای حدود 18 درجه فارنهایت را تحمل می کند. و بهترین رشد را در نواحی با آب و هوای نیمه گرمسیری و خنک دارد.
به آبیاری منظم و خاک های به خوبی آبیاری شده نیاز دارد.
اغلب در ارتفاعات 1500 تا 3200 متری و روی خاک های آتشفشانی رشد می کند.Ugni myricoides Ugni myricoides

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاین گیاهان به دلیل گل ها، میوه ها و فرم درختچه ای که دارند به عنوان گیاهی زینتی در باغ ها و پارک ها کشت می شوند.
همچنین میوه های آنها خوراکی بوده و به صورت تازه یا برای تهیه ی نوشیدنی ها، دسرها، مرباها و ژله ها مورد استفاده قرار می گیرد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - گوآوای شیلیایی سیاه معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - گوآوای شیلیایی سیاه

نحوه تکثیر گوآوای شیلیایی سیاهتکثیر گیاه گوآوای شیلیایی سیاه توسط کشت بذر و ریشه دار کردن قلمه ها صورت می گیرد. بذرهای این گیاه تقریباً به کندی جوانه می زنند و معمولاً برای جوانه زنی به چندین هفته یا یک ماه زمان نیاز دارند.BLACK CHILEAN GUAVA BLACK CHILEAN GUAVAمنابع :
http://botany.cz/cs/ugni-myricoides/
http://en.wikipedia.org/wiki/Ugni
http://www.georgiavines.com/Seeds/shrubtreeseeds/s
http://www.tradewindsfruit.com/content/black-chile


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.