فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۱/۲۸         
  

Manilkara kauki caqui که به فارسی مانیکارا کائوکی نامیده میشود، گیاهی از خانواده ساپوتاسه ، بومی نواحی گرمسیر آسیا و استرالیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری و خشک خاک: خاک های شنی لومی
مانیکارا کائوکی
مانیکارا کائوکی

نام علمي
Manilkara kauki
نام لاتين
caqui
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"مانیکارا کائوکی" درختی همیشه سبز، در اندازه های متوسط، با تاجی تخم مرغی شکل است که می تواند حدود 25 تا 30 متر نیز ارتفاع داشته باشد اگرچه اغلب آنها حدود 15 متر ارتفاع دارند. برگ ها دارای پهنکی به طول 6.5 تا 12.5 سانتیمتر و عرض 4 تا 6 سانتیمتر و همچنین دارای دمبرگی به طول حدود 1 تا 3 سانتیمتر هستند. سطح رویی برگ ها دارای شیاری در وسط می باشد. دمبرگ ها یا برگ های بریده شده از خود شیره ای شیری رنگ ترشح می کنند. در اطراف هر رگبرگ میانی حدود 10 تا 12 رگبرگ جانبی وجود دارد. گل ها روی شاخه هایی به طول 10 تا 20 سانتیمتر در کنار برگ ها ظاهر می شوند. کاسه گل دارای ابعادی 3 تا 4 در 2.5 تا 3 میلیمتر بوده که سطح خارجی آنها با استفاده از کرک های کوتاه و قهوه ای پوشیده شده است. گلبرگ ها به صورت پیوسته و دارای شش لوب جدا از هم می باشند. هر لوی نیز دارای ابعاد 1.5 تا 2 در 0.5 تا 1 میلیمتر است. گل ها دارای شش پرچم متصل به جام گل می باشند. میله ی پرچم سه گوش بوده و حدود 1.5 میلیمتر نیز طول دارد. خامه نیز بدون کرک بوده و حدود یک میلیمتر طول دارد. میوه های این گیاهان حدود 25 میلیمتر طول داشته و دارای کاسه ی گلی پایا می باشند. بذرها نیز دارای ابعاد 20 در 19 میلیمتر هستند. پوست این میوه ها براق، نازک و سخت می باشد. این میوه ها خوراکی بوده و توسط بومیان منطقه از روی درختان خودرو جمع آوری می شوند. در برخی موارد نیز این درختان را در باغ ها کشت می کنند. همچنین کشت آن به عنوان یک درخت زینتی نیز صورت می گیرد. این گیاه بومی نواحی گرمسیر آسیا (سریلانکا، میانمار، تایلند، ویتنام، مالزی، اندونزی، فیلیپین، گینه نو) و شمال استرالیا است.caqui caqui

شرایط نگهداری مانیکارا کائوکینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه مانیکارا کائوکی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  مانیکارا کائوکی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  مانیکارا کائوکی
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری و خشک
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  مانیکارا کائوکی
خاک های شنی لومی


این درختان معمولاً در نوای گرمسیری و نیمه گرمسیری، نواحی ساحلی و یا به طور نسبی در آب و هوای خشک در ارتفاعات کمتر از 500 متر یافت می شوند و خاک های شنی لومی را ترجیح می دهند. آنها سرمای ملایم را تحمل می کنند. در صورت مساعد بودن شرایط محیطی و رشدی، این گیاهان می توانند در برخی مناطق در تمام طول سال گل و میوه تولید کنند. Manilkara kauki Manilkara kauki

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های این گیاهان ارزش خوراکی داشته و به صورت خام یا پخته شده یا به صورت شربت مصرف می شوند. این میوه ها طعم خاصی نداشته و شیرین و بی مزه می باشند. پالپ میوه ها در زمان رسیدن به رنگ کرم – سفید در می آید. شکل میوه ها نیز تخم مرغی یا واژتخم مرغی می باشد. 
در نواحی بومی، بذرها، ریشه ها، پوست و برگ های این گیاه در طب سنتی و به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گیرند.
چوب این درختان نیز سنگین بوده و در ساختمان سازی و تهیه لوازم منزل کاربرد دارند. استفاده از این چوب ها در اندونزی شهرت زیادی دارد.  مانیکارا کائوکی - معرفی درختان میوه مانیکارا کائوکی - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر مانیکارا کائوکیتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرهای آنها صورت می گیرد. این بذرها دوره ی خواب نداشته و نیاز به پیش تیمار جوانه زنی نیز ندارند ولی خیساندن بذرها به مدت 24 ساعت قبل از کشت می تواند سرعت جوانه زنی آنها را افزایش دهد. بذرها را باید در مکان های سایه و بسترهای کشت مناسب و سبک کشت نمود. بذور حدود 2.5 تا 5 هفته پس از کشت جوانه خواهند زد. 
یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاهان استفاده از قلمه است. قلمه ها را به طول 20 تا 25 سانتیمتر تهیه کرده و پس از آغشته کردن آنها به هورمون های ریشه زایی، در خاک های شنی کشت می کنند. حدود 50 درصد این قلمه ها پس از 8 تا 10 هفته ریشه دار خواهند شد. 
تکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرهای آنها صورت می گیرد. این بذرها دوره ی خواب نداشته و نیاز به پیش تیمار جوانه زنی نیز ندارند ولی خیساندن بذرها به مدت 24 ساعت قبل از کشت می تواند سرعت جوانه زنی آنها را افزایش دهد. بذرها را باید در مکان های سایه و بسترهای کشت مناسب و سبک کشت نمود. بذور حدود 2.5 تا 5 هفته پس از کشت جوانه خواهند زد. 
یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاهان استفاده از قلمه است. قلمه ها را به طول 20 تا 25 سانتیمتر تهیه کرده و پس از آغشته کردن آنها به هورمون های ریشه زایی، در خاک های شنی کشت می کنند. حدود 50 درصد این قلمه ها پس از 8 تا 10 هفته ریشه دار خواهند شد. caqui caquiمنابع :
http://keys.trin.org.au/
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=
https://en.wikipedia.org/wiki/Manilkara_kauki


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.