فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۴/۳         
  

Salvia sclarea Clary sage که به فارسی مریم گلی کبیر نامیده میشود، گیاهی از خانواده نعناعیان، بومی مناطق خشک و شنی قفقاز، ایران و سواحل اروپایی مدیترانه می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک دمای محیط: هوای گرم و خشک خاک: کشت در انواع مختلفی از خاک ها
مریم گلی کبیر
مریم گلی کبیر

دانستنیهای علمینام علمي
Salvia sclarea
نام لاتين
Clary sage
خانواده (تيره)


این گونه مریم گلی از اوایل قرن بیستم فقط برای استفاده از گل های آن کشت  می شود. این گل ها حاوی اسانس معطر و خوشبویی هستند که در صنایع بهداشتی و آرایشی، غذایی و نوشابه سازی کاربرد فراوانی دارند. اسانس گل های این گیاه همراه با اسانس گل هایی نظیر اسطوخودوس و یاس، موارد استفاده متعدد و متفاوتی در صنایع مواد شیمیایی خانگی (نظیر عطر، ادکلن، کرم، شامپو، صابون، لوسیون و اسپری های خشوبوکننده هوا و امثال آنها) دارد. این اسانس خاصیت دارویی نیز دارد و به عنوان ماده ای ضدعفونی کننده و همچنین ماده ای که سبب مداوای ناراحتی های مربوط به سیستم عصبی می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. 
همه ساله، زمین های زراعی وسیعی در کشورهای روسیه، بلغارستان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و مجارستانف برای کشت این گیاه اختصاص می یابد. مریم گلی کبیر مریم گلی کبیر

خصوصیات - معرفیمریم گلی کبیر، گیاهی است علفی، دوساله و بندرت سه ساله و به دو فرم مختلف مشاهده می شود، یکی پیرامیدالیس که از رشد و نمو سریعی برخوردار است و دیگری هیرسوتا که پوشیده از کرک های ضخیم است. 
منشأ این گیاه را مناطق خشک و شنی قفقاز، ایران و سواحل اروپایی مدیترانه گزارش کرده اند. 
ریشه اصلی این گیاه طویل و مستقیم و طول آن بین 100 تا 130 سانتیمتر است که انشعاب های فراوانی دارد. ساقه مستقیم، ضخیم، چهارگوش، پوشیده از کرک و ارتفاع آن متفاوت و بین 100 تا 150 سانتیمتر است. این گیاه دارای برگ های طوقه ای بزرگ با سطحی ناصاف و برجستگی دار است. پهنای آن 10 تا 20 سانتیمتر می باشد. برگ ها دمبرگ کوتاهی دارند. برگ های قسمت تحتانی ساقه بزرگ هستند و بتدریج به طرف بالای ساقه کوچکتر می شوند. رنگ برگ ها نقره ای تیره است. 
گل ها صورتی و بنفش یا سفید رنگ هستند که روی ساقه های گلدهنده که طول آن بین 40 تا 60 سانتیمتر است، بر روی چرخه هایی قرار می گیرند. هر چرخه شامل 3 تا 6 گل می باشد. گل های این گیاه نیز شهدآورند. 
میوه سه وجهی از نوع کپسول، تخم مرغی شکل، به طول 2 تا 3 میلیمتر و رنگ آن قهوه ای است. وزن هزاردانه 4 تا 5 گرم است. Clary sage Clary sage

شرایط نگهداری مریم گلی کبیرنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه مریم گلی کبیر
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  مریم گلی کبیر
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  مریم گلی کبیر
هوای گرم و خشک
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  مریم گلی کبیر
کشت در انواع مختلفی از خاک ها


مریم گلی کبیر، گیاهی خشکی دوست است. در طول رویش، به نور کافی، هوای گرم و آب کم نیاز دارد. در هوای گرم و خشک، مقدار اسانس گل ها به 0.1 تا 0.2 درصد می رسد. آب فراوان و هوای خشک، رشد رویشی این گیاه را افزایش می دهد ولی در مقدار اسانس گل ها تأثیر منفی خواهد داشت و سبب کاهش آن می شود. این گیاه پس از رویش و در مرحله ای که برگ ها به حالت رزت هستند (نظیر سایر گیاهان دوساله) به مقدار نسبتاً زیادی آب نیاز دارد و خاک باید از رطوبت کافی برخوردار باشد. بذرها در دمای 8 تا 10 درجه سانتیگراد شروع به رویش می کنند. ولی درجه حرارت مطلوب برای جوانه زنی بذر، 25 تا 28 درجه سانتیگراد است. وقتی تعداد برگ های طوقه ای به 5 تا 7 برسد، گیاه در برابر سرمای زمستان مقاوم شده و دچار سرمازدگی نمی شود. اما گیاهان جوان و ضعیف در اثر سرمازدگی خشک می شوند.
این گیاه تقریباً در هر نوع خاکی قادر به رویش است و می توان از بافت های مختلف خاک برای کشت آن استفاده نمود. اینگونه مریم گلی در مناطق خشک و خاک های سنگین و شنی به خوبی رشد می کند. دامنه جنوبی تپه ها و مناطقی که درخت نداشته باشد (تا روی گیاهان سایه اندازد)، مکان های مناسبی برای کشت آن می باشند. 
پی اچ خاک برای کشت این گیاه بین 5.3 تا 7.2 مناسب گزارش شده است. غرقابی، ازت فراوان و ماسه های بسیار نرم (ماسه بادی) و تهی از عناصر و مواد غذایی، برای کاشت آن مناسب نیست.  Salvia sclarea Salvia sclarea

نحوه تکثیر مریم گلی کبیرکشت این گیاه از طریق بذر و مستقیماً در زمین اصلی انجام می گیرد.
چنانچه این گیاه در فصل بهار کشت شود، می توان آن را با سایر گیاهان یکساله نظیر شوید یا زیره سیاه به صورت مخلوط کشت کرد. بهتر است کشت مخلوط در ردیف های متقاطع صورت گیرد. برای این کار، باید ابتدا گیاه یکساله کشت شود، سپس در ردیف های متقاطع (عمودی)، گیاه دوساله مریم گلی کبیر را کشت کرد.Clary sage Clary sageمنابع :
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Salv
https://en.wikipedia.org/wiki/Salvia_sclarea
امیدبیگی، ر. 1388. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.