فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۱/۳۱         
  

Ocimum gratissimum African basil که به فارسی ریحان آفریقایی نامیده میشود، گیاهی از خانواده نعناعیان، بومی آفریقا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: هوای گرم خاک: خاک هایی با بافت متوسط یا خاک های لوم شنی با مقادیر فراوان ترکیبات هوموسی
ریحان آفریقایی
ریحان آفریقایی

نام علمي
Ocimum gratissimum
نام لاتين
African basil
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیریحان آفریقایی یا ریحان وحشی یکی از گونه های جنس Ocimum می باشد. این گیاه بومی آفریقا است و همچنین در ماداگاسکار، جنوب آسیا، اندونزی، هاوایی، مکزیکو، پاناما، هندوستان، برزیل و بولیوی نیز یافت می شود. 
ریحان آفریقایی گیاهی چندساله و بوته ای با ساقه هایی نرم به ارتفاع حدود 2 متر می باشد. برگ ها متقابل، تخم مرغی – نیزه ای، دارای کرک های متعدد بر روی هر دو سطح برگ می باشند. حاشیه برگ ها اغلب دندانه دار است. 
گل ها در گل آذین های سنبله ای قرار دارند. گل آذین ها به صورت انتهایی، ساده یا مرکب هستند. گل ها کوچک و به رنگ ارغوانی می باشند. 
این گونه از ریحان در مقایسه با ریحان اروپایی یا معمولی، برگ های بزرگتری دارد. اسانس این ریحان محتوی 55 تا 70 درصد متیل کاویکول و 30 تا 40 درصد کامفور است. African basil African basil

شرایط نگهداری ریحان آفریقایینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه ریحان آفریقایی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  ریحان آفریقایی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  ریحان آفریقایی
هوای گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  ریحان آفریقایی
خاک هایی با بافت متوسط یا خاک های لوم شنی با مقادیر فراوان ترکیبات هوموسی


نیازهای اکولوژیکی ریحان شباهت زیادی به نیازهای اکولوژیکی مرزنگوشتر دارد. ریحان در طول رویش به هوای گرم و تابش نور کافی نیاز دارد. درجه حرارت مطلوب برای جوانه زنی بذر 18 تا 20 درجه سانتیگراد است. این گیاه به سرما بسیار حساس است. در طول رویش به آب کافی نیاز دارد. به طوری که از بدو سبز شدن بذر تا برداشت پیکر رویشی به 500 تا 550 میلیمتر بارندگی (آبیاری) نیاز دارد. 
گونه های مختلف جنس ریحان در طول رویش به 1500 ساعت روشنایی نیاز دارد. همچنین به مواد و عناصر غذایی کافی نیازمند است. خاک مناسب برای کاشت این گیاهان، خاک هایی با بافت متوسط یا خاک های لوم شنی با مقادیر فراوان ترکیبات هوموسی است.
گونه ریحان آفریقایی نسبت به گونه ریحان معمولی یا بایبلیکوم، در طول رویش به حرارت بیشتری (3000 تا 4000 روز درجه) نیاز دارد. 
نیاز ریحان به پتاس بسیار زیاد است. پتاس نقش عمده ای در افزایش عملکرد پیکر رویشی و همچنین افزایش عملکرد اسانس دارد. همچنین کودهای حیوانی پوسیده نیز نقش عمده ای در افزایش عملکرد پیکر رویشی و اسانس آن دارد. Ocimum gratissimum Ocimum gratissimum

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاز ریحان به عنوان گیاه دارویی، ادویه ای و همچنین به عنوان سبزی تازه استفاده می شود. 
ریحان در اکثر فارماکوپه ها به عنوان یک گیاه دارویی معرفی شده است. مواد مؤثره پیکر رویشی این گیاه اشتهاآور است و برای معالجه نفخ شکم و کمک به هضم غذا استفاده می شود. از این گیاه برای معالجه برخی ناراحتی های قلبی و همچنین برای مداوای بزرگ شدن طحال می توان استفاده کرد. 
اسانس این گیاه خاصیت ضدقارچی و ضدباکتریایی دارد. از این اسانس در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود. ریحان آفریقایی - معرفی سبزی جات برگی ریحان آفریقایی - معرفی سبزی جات برگی

نحوه تکثیر ریحان آفریقاییکاشت و تکثیر ریحان توسط بذر و به روش مستقیم و غیرمستقیم صورت می گیرد. به نظر می رسد که بذرهای ریحان آفریقایی برای جوانه زنی بهتر، نیاز به نور خورشید دارند. African basil African basilمنابع :
http://eol.org/pages/486655/overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Ocimum_gratissimum
امیدبیگی، ر. 1387. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.