٢٦/١٠/١٤٤٣ --- 5/28/2022 --- ۱۴۰۱ شنبه ۷ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  116  نفر
بازدید امروز :  11066  بازدید
بازدید دیروز :  22158  بازدید
تبلیغات متفرقه
زعفران  -  CROCUS
CROCUS STAIRS : نام علمی
  IRIDACEAE  - زنبق : خانواده
مدیترانه و آسیای صغیر : بومی منطقه
Long-flowered crocus : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
سبک با زهکشی کامل
متوسط تا خنک
کمی مرطوب
زیاد

زعفران

دانستنیهای علمی

Crocus stairs که به فارسی  زعفران نامیده میشود،  گیاهی از خانواده زنبق بومی مدیترانه و آسیای صغیر می باشد.  نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب درجه حرارت: متوسط تا خنک درجه سانتیگراد خاک: سبک با زهکشی کامل

خصوصیات - معرفی

زعفران (جمع انگلیسی: crocuses یا croci) یک جنس از گیاهان گلدار در خانواده زنبق شامل 90 گونه چند ساله در حال رشد از بنه است. بسیاری از آنها برای ظهور گل (زینتی) در پاییز، زمستان و یا بهار کشت می شود. زعفران های مادری به زمین های جنگلی، بوته زارها و دشت های بی درخت پوشیده از گلسنگ تعلق دارد. کشت و برداشت زعفران برای اولین بار در مدیترانه مستند شده است.
از لحاظ ریخت‌شناسی، دسته‌بندی زعفران از طریق مشخصه‌ها و ریخت برگ، کلاله، خامه، گلبرگ، کاسبرگ، پیاز (سوخ) و چمچهٔ آن انجام می‌گیرد.

    مشخصات برگ: برگ زعفران معمولاً از ۱سانتی‌متر تا۴ سانتی‌متر می‌باشد، زعفران برگ‌های نوک تیز دارد که روی آنها تیره‌تر و زیر شان روشنتر است. شدت این تفاوت در گونه‌های مختلف متفاوت می‌باشد. ضخامت برگ هم ممکن است در ارقام مختلف زعفران مانند خزری، زاگرسی، سفید، بنفش، زیبا و جوقاسم کم یا زیاد باشد.
    کلاله: رنگ کلاله که به میزان کارتنویید و لیکوپن موجود در آن بستگی دارد، از قرمز پررنگ تا نارنجی کمرنگ دیده شده‌است. کلاله سه‌شاخه‌است و اندازهٔ آن نسبت به خامه که تعداد آن نیز سه عدد می‌باشد، متفاوت است. ممکن است بلندتر، کوتاه‌تر، و برابر با آن باشد. همچنین طول آن نسبت به گلبرگ‌ها نیز متفاوت است. در ایران همهٔ گونه‌های مختلف بلندتر، کوتاه‌تر و تا اندازه‌ای برابر زعفران وجود دارند. لبهٔ کلاله در انتهای آن حالت چین‌خورده دارد که در برخی ارقام زعفران بسیار بیشتر دیده می‌شود. عرض دهانهٔ آن نیز بستگی به گونه‌های آن از پهن تا نازک می‌باشد. رنگ لبهٔ انتهایی کلاله دارای رگه سفیدی است که بسته به گونه‌های متفاوت، می‌تواند کم یا زیاد باشد.[۱۳]
    خامه: زردرنگ است که در برخی گونه‌ها مانند زعفران خزری بسیار پررنگ و در گونه‌هایی دیگر مانند زعفران زاگرسی کمرنگ تر می‌باشد. این تفاوت رنگ به نسبت کارتنویید موجود در آن‌گونه بستگی دارد.
    گلبرگ/کاسبرگ: هر کدام ۳ تا و ضخامت آنها نیز می‌تواند کم تا زیاد باشد.

مزرعه کشت زعفران

    سوخ (پیاز): شکل عمومی سوخ می‌تواند بیضوی پخ، لوزی، تخم‌مرغی، دایره‌ای و یا بیضوی پهن باشد. یکی از صفات مورد بررسی پهنای گردن آن می‌باشد که ممکن است خیلی باریک، باریک و تا بسیار پهن دیده شود. شکل قاعدهٔ پیاز زعفران ممکن است گرد و یا تورفته باشد. دیده شده که ضخامت قطر آن در ابتدا و انتها و وسط سوخ شکل آن را متفاوت کرده است. شکل سوخ از لحاظ استفادهٔ بازار از صفات بسیار مهم آن می‌باشد. در پیاز زعفران حالت چندقلویی نیز، چنانچه در بیشتر گیاهان دارویی که دارای پیاز هستند، با درصد بسیار پایینی وجود دارد.

پیاز زعفران دارای الیاف قهوه‌ای‌رنگ است که در برخی گونه‌ها بسیار فشرده و در گونه‌هایی دیگر کم‌پشت‌تر می‌باشد و از ورای آن رنگ سفید پیاز به وضوح دیده می‌شود.

    برگ سوزنی: اولین اندامی است از زعفران که به محض جوانه زدن در سطح خاک دیده می‌شود. چمچه‌ها در برخی ارقام بسیار بلند هستند و اکثراً در ارقام پابلند زعفران دیده می‌شوند. در بیشتر ارقام متوسط آن نیز وجود دارند و در ارقام پاکوتاه زعفران به صورت بسیار کوتاه نیز دیده می‌شوند
مهم‌ترین ترکیبات موجود در زعفران شامل ترکیبات زرد رنگ که به خوبی در آب محلول‌اند (مشتقات کروستین)، ترکیبات تلخ از جمله پیکروکروسین که به ویژه مقوی معده می‌باشند، مواد معطر (اسانس) که مهم‌ترین ترکیب آن سافرانال می‌باشد که گاهی تا ۱درصد زعفران را تشکیل می‌دهد، روغن ثابت به میزان حداکثر ۱۰درصد، رطوبت حدود ۱۳۱۰ درصد و ترکیبات معدنی حدود ۵درصد می‌باشد.

شرایط نگهداری زعفران

اکثر گونه ها و ارقام زعفران باید در یک موقعیت آفتابی کشت شوند. خاک مناسب جهت کشت آنها خاکی با شن زیاد به دلیل زهکشی خوب توصیه می شود. خاکهای شنی و لومی شنی با بیش از دو درصد ماده آلی مناسب هستند و این شرایط بهترین رنگ این گیاه را تضمین می کند. در خاک های سنگین باید مقداری شن اضافه گردد و جهت بهبود زهکشی این گیاه احتیاج به خاک معمولی با کمی کود پوسیده دامی دارد. مقدار آب آن مانند گلهای دیگر باغچه میباشد. گل زعفران زینتی به آفتاب کامل و سایه جزئی نیاز دارد. مناطق سایه دار باید حداقل 4 ساعت در روز آفتاب کامل داشته باشند. از نظر دما زعفران برای رشد به دمای متوسط تا خنک احتیاج دارد وگرما به باز شدن شکوفه هایش کمک می کند.

خواص دارویی و صنعتی

زعفران به عنوان طعم دهندهٔ غذا و برای رنگ پارچه، در کشورهای در حال توسعه و توسط صنعت گران به مقدار زیاد استفاده می‌شود. در طب سنتی، زعفران به عنوان مسکن، خلط آور، محرک جنسی و معرق، کاربرد دارد. در گزارش‌های داستان گونهٔ مربوط به مناطق استوایی آسیا، از خمیری نام برده شده که مخلوطی از زعفران و چوب صندل است و این خمیر امروز همچون گذشته به صورت مرهمی آرامش بخش برای پوست‌های خشک مصرف می‌شود

 

تصاویر زعفران

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
طوطیا طوطیا
سلام و عرض ادب و احترام
اواسط مهر ماه مقداری پیاز زعفران خریده و درباغچه کاشتم تقریبا از دهه اول اذر کم کم شروع به رشد کردن ولی هنوز گل ندادن!ابیاری هم زیاد نبوده و کلا دوبار ابیاری کردم.فکر میکنم دیر اقدام به کاشت کردم که گل ندادن درسته؟
پیشاپیش از راهنمایی تون سپاس گزارم  پاسخ مشاهده
امیر م
سلام. زعفران سال اول تقریبا گل نمیده. البته به استثنای پیازهای درشت. کاشت دیر هنگام یا زودهنگام تاثیری نداره. احتمالا پیازها خیلی ریز بودن منتظر باشید از سال آینده گل میدن. فصل گلدهی زعفران تقریبا آبان ماه هستش.
افسانه سادات فرود
در صورتیکه پیاز زعفران باید درشت، سالم، بدون زخم، شاداب و عاری از هر نوع بیماری بوده و سن آنها از 7 سال تجاوز نموده به خوبی گل می دهد .مزرعه زعفران در سال اول محصول قابل توجهی نخواهد داد و فقط تعدادی از غده هایی که درشت بوده و ذخیره غذایی کافی داشته اند گل داده و تولید محصول می کند. معمولاً اواسط آبان ماه گل های بنفش رنگی در مزرعه ظاهر می شود و به محض پیدایش اولین گل برداشت آغاز شده و تقریبا سه هفته ادامه دارد.
افسانه طهماسبي
با عرض سلام وضمن تشكر از سايت خوبتون
قبلا پرسشي داشتم درباره رشد زعفران هام در گلدان بعد از پاسخي كه داديد مشاهده كردم كه زعفران ها رشد داشتن در ماه مهر.طبق گفته شما از آنها نگهداري كردم ولي متاسفانه گل ندادند منتها برگها همچنان بلند و سبز هستند فكر ميكنم تعداد پياز هاي كاشته شده در گلدان از حد معمول فرا تر بود آيا دليلش همين ميتونه باشه يا دليل ديگه اي ميتونه داشته باشه؟با تشكر
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
احتمالا نور لازم یا سرمای لازم رو برای گلدهی رو نتونستید براش فراهم کنید
زمين سبز
با سلام
با استفاده از مطالب مندرج در اين وبسايت ،موفق شدم زعفران رادر شيراز و در بالكن در گلدان كشت كنم كه به گل هم نشستند.
به منظور به اشتراك گذاشتن تجربيات عملي ،از مراحل مختلف كاشت،ظهور جوانه ها،ظهور غنچه ها و گلها  و... عكس تهيه كردم كه بصورت گام به گام(با زمانبندي )نشان داده شده.با اجازه مديريت محترم سايت ،(صرفا با هدف اشتراك گذاري مطالب و تجربيات )
دوستان علاقمند ميتوانند به آدرس زير مراجعه كنند و جزئيات دقيقتري رو ببينند.
الف-مراحل كاشت رويش و رشد
http://golobolbol.mihanblog.com/post/20
ب- گلدهي و برداشت
http://golobolbol.mihanblog.com/post/22
يك كليپ كوتاه هم در مورد زعفران در كشتزارهاي استهبان استان فارس مربوط به آبان 1395(جنبه آموزشي-خبري دارد) ميتونيد در آدرسهاي زير ببينيد.

http://golobolbol.mihanblog.com/post/21

http://www.aparat.com/v/JL6DZ

نمونه اي از تصاوير:


  پاسخ مشاهده
جناب خان زمين سبز
با سلام با عرض معذرت لينك سوم(يكي مانده به آخر) يك ايراد دارد كه متصل نميشود.دوستان ميتوانندآدرس لينك را كپي و در قسمت آدرس مرورگر خود پيست نمايند. http://golobolbol.mihanblog.com/post/21
علی عمرانی
با سلام وعرض ادب . ضمن ابراز خشنودی از ورود به سایتی آموزشی و سودمند و تشکر از لطف شما بواسطه عضویت بنده در این سایت
پیرامون کاشت زعفران در منزل بنده را راهنمایی فرماییدممنون از لطف شما
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام بهترین زمان کاشت اوايل خرداد تا اواسط مهرماه است و اواخر تير و اوايل مرداد از کاشت بايدخوداري نمود.زعفران به خاک رس وماسه به اندازه مساوي وکود حيواني يا کودشيميايي همراه با آبياري بلندمدت نياز دار مقداري پياز زعفران تهيه کنيد. اين مقدار را درتعدادي گلدان سفالي بزرگ بکاريد .گلداني را انتخاب کنيد که منفذي براي خروج آبهاي اضافه داشته باشد، کف گلدان سنگريزه بريزيد و بقيه حجم گلدان را خاک سبک اضافه کنيد، چند پياز زعفران را در کنار يکديگر بکاريد داخل هرگلدان پنج قسمت وهرقسمت پنج پياز در چاله هايي به عمق پانزده سانتي متري ميتوان کاشت و آبياري ده روز پس ازکاشت انجام شود و گلدان را به محل کم نور و خنک منتقل کنيد. وقتي جوانه‏ ها رشد کردند، گلدان را به قسمت ديگري از خانه که نور کافي داشته و گرم باشد منتقل کنيد. از آن به بعد بتدريج گياهاني که کاشته‏ ايد رشد مي‏کنند هر قدر نور و گرما بيشتر باشد سرعت رشد جوانه‏ ها بيشتر خواهد بود. زعفران به آب زياد احتياج ندارد. در فاصله دو آبياري خاک را خشک نگهداريد.موقعي که عمر گلهايش به پايان رسيد هر هفته با کودهاي تقويتي آن را تقويت کنيدو بعد از پايان عمر برگها، آبياري را قطع کنيد ،زماني که برگهايش خشک شد ديگر به آن کود ندهيد.
فریبا بهمن
چطور میشه توگلداندرحیاط زعفران کاشت  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
زمان کاشت اوايل خرداد تا اواسط مهرماه است واواخر تير و اوايل مرداداز کاشت بايدخوداري نمود و بهترين زمان کاشت خرداد ماه ميباشد. مقداري پياز زعفران تهيه کنيد. اين مقدار را درتعدادي گلدان سفالي بزرگ بکاريد .گلداني را انتخاب کنيد که منفذي براي خروج آبهاي اضافه داشته باشد، کف گلدان سنگريزه بريزيد و بقيه حجم گلدان را خاک سبک اضافه کنيد، خاکبرگ، ماسه و خاک باغچه +مفدار کمی کود حیوانی پوسیده را با هم مخلوط کنيد، در اين ترکيب بهتر است از ماسه بيشتري استفاده شود. چند پياز زعفران را در کنار يکديگر بکاريد داخل هرگلدان پنج قسمت وهرقسمت پنج پياز در چاله هايي به عمق پانزده سانتي متري ميتوان کاشت و آبياري ده روز پس ازکاشت انجام شود و گلدان را به محل کم نور و خنک منتقل کنيد. وقتي جوانه‏ ها رشد کردند، گلدان را به قسمت ديگري از خانه که نور کافي داشته و گرم باشد منتقل کنيد. از آن به بعد بتدريج گياهاني که کاشته‏ ايد رشد مي‏کنند هر قدر نور و گرما بيشتر باشد سرعت رشد جوانه‏ ها بيشتر خواهد بود. آبياري به آب زياد احتياج ندارد. در فاصله دو آبياري خاک را خشک نگهداريد. بعد از پايان عمر برگهايش، آبياري را قطع کنيد. زمانی که عمر گلها به پايان رسيد هر هفته با کودهاي تقويتي آن را تقويت کنيد، زماني که برگهاخشک شد ديگر به آن کود ندهيد.
مشاهده همه پرسش ها، کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
زعفران زرد
زعفران بهاره
زعفران زینتی
زعفران پاییزه

گیاهان دیگر از همین خانواده :
زنبق
زنبق سنگونیا
زنبق سیمین رگه
زنبق ایرانی
گل ساتن یا اطلس
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت