فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۵/۳         
  

Iris meda که به فارسی زنبق ایرانی نامیده میشود، گیاهی از خانواده زنبق، بومی آذربایجان (میانه) می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 15-18 خاک: در خاک های سنگلاخی هم می روید
زنبق ایرانی
زنبق ایرانی

نام علمي
Iris meda
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


در بین گل های زنبق، یک گونه زنبق ایرانی یافت می شود که جزو زنبق های ریش دار ریزومی قرار می گیرد. این نوع زنبق برگ های صاف و خطی و گل هایی به رنگ کرم و زرد با تنالیته های مختلف و ترکیب شده با سفید است. گلبرگ های آن حالت مواج داشته و کرک های سیاه رنگ و هاله رنگ قهوه ای و طلایی در وسط آن قرار گرفته است و در وسط آن تخمدانی استوانه ای است. گل آذین انتهایی آن از دیگر مشخصه های این گل زیباست. مناطقی که می توان این گل را مشاهده کرد، بین ساری تا آذربایجان است. در ماه خرداد می توانید شاهد گل دهی این گیاه باشید و تولید عمده آن در شمال کشور از آذربایجان شرقی تا میانه می باشد. این گل بر روی کوه ها و در بین سنگ ها و خاک های بدون پوشش چمن رشد می کند و بسیار الهام بخش شاعران ایرانی بوده است.

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه زنبق ایرانی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  زنبق ایرانی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  زنبق ایرانی
15-18 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  زنبق ایرانی
در خاک های سنگلاخی هم می رویدمنابع :
بررسی تنوع کاریوتیپی چند گونه از زنبق های بومی ایر


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.