فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۶         
  

Iris fosterana که به فارسی زنبق دورنگ نامیده میشود، گیاهی از خانواده زنبق، بومی خراسان شمالی بجنورد، درکش، مشهد و ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کاملا خشک دمای محیط: 18-25 خاک: مکان های صخره ای
زنبق دورنگ
زنبق دورنگ

نام علمي
Iris fosterana
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


زنبق از رده تک لپه ای ها و گیاهان بومی ایران بوده که در نقاط مختلف کشور به صورت وحشی می روید. گیاهی چندساله و دارای اندام زیرزمینی به شکل ریزوم یا پیاز با غده می باشد. گونه های زنبق دارای ارزش زینتی و دارویی بسیار زیادی هستند. بیش از 300 نوع زنبق وحشی در دنیا وجود دارد که ازاین تعداد 20 گونه و زیرگونه آن در ایران گزارش شده است. ارتفاع زنبق دورنگ 15 سانتی متر می باشد. ترکیب نامعقول رنگ گل آویزهای به رنگ زرد با حاشیه سفید و درفش های بنفش خمیده با هیچ یک از گونه های دیگر اشتباه نمی شود. آویزها حدود 4 سانتی متر و درفش ها حدود 2 و نیم سانتی متر طول دارند. به صورت توده ای انبوه روئیده و ریشه های واقع در قاعده پیاز ان خیلی باریک می باشد. 

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه زنبق دورنگ
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  زنبق دورنگ
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  زنبق دورنگ
18-25 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  زنبق دورنگ
مکان های صخره ای

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


گونه های زنبق اهمیت دارویی بسیار زیادی داشته و در درمان سرطان، التهاب و آلودگی های باکتریایی و ویروسی کاربرد دارند. در درمان سرماخوردگی، آنفلونزا، مالاریا، دندان درد و کبودی استفاده می شود. 

منابع :
سیده زینب عطازی و همکاران سال 1395، بررسی تنوع ژنت


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.