فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۹         
  

Iris kopetdagensis که به فارسی زنبق خراسانی نامیده میشود، گیاهی از خانواده زنبق، بومی خراسان شمالی بجنورد، درکش، گرگان و ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک دمای محیط: 18-20 خاک: درکنار چشمه ها، زمین های آهکی، سنگلاخ ها
زنبق خراسانی
زنبق خراسانی

نام علمي
Iris kopetdagensis
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


زنبق خراسانی یکی از زنبق های مهم است. ارتفاع گیاه 20 سانتیمتر می باشد که در زمان گلدهی، ساقه برگ دار آن نیز به خوبی رشد می کند. این گیاه در شرایط اقلیمی مساعد، ممکن است تا ارتفاع 30 سانتیمتری رشد کند و تعداد گل آن به 9 عدد برسد. بر روی دامنه های سنگلاخی از ارتفاع 900 تا 2900 متری در ناحیه فیروزکوه به طرف شرق تا خراسان در مناطق خشک می روید. فصل گلدهی آن از اسفند ماه تا اردیبهشت ماه است. زنبق ها دارای گل های بزرگ و رنگارنگ اند و در نیمکره شمالی از اروپا تا خاورمیانه گسترش یافته اند. گونه های زنبق در کنار چشمه ها و جویبارها و زمین های آهکی می رویند و برخی خاص صخره ها و سنگلاخ ها هستند. 

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه زنبق خراسانی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  زنبق خراسانی
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  زنبق خراسانی
18-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  زنبق خراسانی
درکنار چشمه ها، زمین های آهکی، سنگلاخ ها

سایر اطلاعات


نتایج تحقیقات به دست آمده مرحله رویش این گونه در منطقه خراسان شمالی از اواخر اسفند ماه شروع و تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه دارد. مرحله گلدهی آن از اواسط فروردین ماه تا اواخر اردیبهشت ماه می باشد. بعد از پژمرده شدن گل ها، کپسول بذر از اوایل خردادماه تشکیل شده و تا اواسط تیرماه بذرها روی بوته رسیده و قابل برداشت می باشند. سهولت در تکثیر و پرورش این گونه ارزشمند در مناطق مشابه آب و هوایی کشور و کاربرد آن از جنبه های زینتی و فضای سبز حایز اهمیت و توجه ویژه می باشد. با توجه به اینکه زنبق خراسانی منطقه خراسان شمالی می باشد، رشد آن از اواخر اسفند ماه شروع و تا زمان گلدهی ادامه داردف بر اساس مراحل رشد و نمو دیگر گیاهان منطقه همچون گل لاله که دوره رویشی اش در آن زمان شروع می شود. با توجه به اینکه برداشت گیاهان زینتی به مقدار زیاد از عرصه های منابع طبیعی امکانپذیر نمی باشد، شایسته است به طبیعت به عنوان یک بانک ژن نگریسته و در حفظ ذخایر توارثی گیاهان زینتی به خصوص گونه های نادر و اندمیک اهتمام ورزیده و از طریق کشت و کار گیاهان زینتی نیازهای جامعه رو برآورده کرد. 

منابع :
مسلم صالحی و همکاران 1394، بررسی مراحل مختلف رشد و


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.