فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۵/۳         
  

Iris zagrica که به فارسی زنبق زاگرس نامیده میشود، گیاهی از خانواده زنبق، بومی خراسان شمالی، بجنورد، آذربایجان غربی و ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: خشک دمای محیط: 18-20 خاک: مکان های صخره ای
زنبق زاگرس
زنبق زاگرس

دانستنیهای علمینام علمي
Iris zagrica
نام لاتين
خانواده (تيره)

گل زنبق در کنار گل نیلوفر از گل های ویژه ای بوده است که از دیرباز برای گل آرایی مراسم مختلف مذهبی استفاده می شده است. این گل از زمان باستان نماد قدرت و عظمت بوده و به الهه یونانی به نام (هرا) تعلق دارد. یونانیان باستان، زنبق را در کنار مردگان می کاشتند و نقش های این گل را بر روی سنگ قبر آنها حک می کردند. شاهان نیز گل زنبق را به یکدیگر هدیه می دادند و با استفاده از آن، تاج خود را تزئیین می کرده اند. در اساطیر زرتشتی هم این گل حائز اهمیت بوده است، به طوری که زنبق گل ویژه امرداد (بانوی نماینده جاودانگی اهورامزدا) بوده است. اهمیت گل زنبق به اندازه ای بوده است که عصاهای پادشاهی را از روی این گل می ساخته اند. همچنین آیریس به خاطر رنگ هایی که دارد الهه رنگین کمان نامگاری شده است و یکی از وظایف آن هدایت روح بانوان به سوی بهشت بوده است واین دلیل اصلی  کاشتن زنبق بر سر مزار بانوان بوده است. زنبق زاگرس زنبق زاگرس


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه زنبق زاگرس
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  زنبق زاگرس
خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  زنبق زاگرس
18-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  زنبق زاگرس
مکان های صخره ای

سایر اطلاعات


تعداد کروموزوم زنبق زاگرسی 2n=14 می باشد شامل 6 کروموزوم متاسانتریک و 2 کروموزوم ساب متاسانتریک و 6 کروموزوم سابترمینال می باشد. فرمول کاریوتایپ  2n = 14 = 6mc+2smc+6stc می باشد. معمولا ماهواره ها روی بازوهای کوتاه بزرگترین کروموزوم ساب ترمینال یافت می شود. 

منابع :
Phytotaxa 305 (3): 209–216,Iris zagrica subsp. h
Mathew, Brian; Zarrei, Mehdi (2009). "653. Iris za


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.