فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۱/۳۰         
  

Iris iberica که به فارسی زنبق سیاه نامیده میشود، گیاهی از خانواده زنبق، بومی در دامنه های زاگرس اصفهان،مرکزی، کهکیلویه و بویراحمد می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 15-18 خاک: خاک های ماسه ای یا رسی
زنبق سیاه
زنبق سیاه

نام علمي
Iris iberica
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


زنبق سیاه گیاهی علفی و پایا به ارتفاع 8 تا 30 سانتی متر می باشد. این گیاه دارای پیاز زیرزمینی و خزنده با ریشه های منشعب کشیده و معطر و ساقه هوایی، گلدار و باریک به رنگ سبز کمرنگ است که از میان طوقه برگ ها بیرون آمده و به گل منتهی می شود. برگ های زنبق سیاه صاف، باریک، دراز، تیغه ای، نوک تیز و بدون دمبرگ به فرم خطی و شبیه شمشیرند که در امتداد طولی تا شده اند. طول برگ ها اغلب از ساقه بیشتر و پهنای آنها 1 تا 3 سانتی متر است. برگ ها سبز روشن تا سبز رنگ پریده هستند. غلاف برگ های فوقانی قسمتی از غلاف برگ های تحتانی خود را می پوشانند. گل ها به فرم گل آذین نر-ماده، به رنگ بنفش تیره متمایل به سیاه یا قهوه ای تیره همراه با اندکی رگه های سفید مایل به کرم هستند که گل پوش های بیرونی سیاه است. گلپوش ها 6 قطعه ای و تقریبا هم اندازه هستند.
شرایط نگهداری زنبق سیاهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه زنبق سیاه
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  زنبق سیاه
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  زنبق سیاه
15-18 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  زنبق سیاه
خاک های ماسه ای یا رسی

زنبق سیاه در مناطق باز و آفتاب گیر دامنه های کوهستانی و دشت های کوهپایه ای می روید و خاک های غنی و حاصلخیز ماسه ای یا رسی با درجه اسیدی یا خنثی و مرطوب اندک را ترجیح می دهد. فصل گلدهی بسته به شرایط آب و هوایی منطقه رویشی از ماه اردیبهشت تا تیر است.Iris iberica Iris iberica

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


ترکیبات شیمیایی پیاز زنبق شامل ماده رزینی تلخ، امیدون وایریدین است. ایریدین نوعی ماده گلوکوزیدی است که اگر تجزیه شود به گلوکزوایریژنین تبدیل می شود. همچنین پیاز زنبق دارای درصد کمی از اسیدهای میریتیک، اولئیک و اترهای میتیلیک است. ماده معطر زنبق که در پیاز آن یافت می شود، به ایرون به حالت خالص و به صورت بلورهای کوچک بی رنگ و دارای رایحه خوشی است. این ماده در آب حل می شود ولی در اتر و الکل حل نمی شود.زنبق سیاه - گیاهان بومی ایران زنبق سیاه - گیاهان بومی ایرانمنابع :
ارزیابی تنوع ژنتیکی و وراثت پذیری برخی صفات گونه ه


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.