فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۴         
  

Syzygium samarangense Java apple که به فارسی سیب جاوه نامیده میشود، گیاهی از خانواده میرتاسه، بومی مالایا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی بسیار گرم خاک: خاک حاصلخیز
سیب جاوه
سیب جاوه

نام علمي
Syzygium samarangense
نام لاتين
Java apple
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"درخت سیب جاوه" درختی به ارتفاع 5 تا 15 متر و قطر تنه 25 تا 30 سانتیمتر با تاجی باز و پراکنده و پوستی به رنگ خاکستری مایل به صورتی است. برگ ها دارای آرایش متقابل، تقریباً بدون دمبرگ، بیضوی – کشیده، در ابتدا گرد یا نزدیک به قلبی شکل، به رنگ مایل به زرد تا سبز – آبی تیره، به طول 10 تا 25 سانتیمتر و عرض 5 تا 12 سانتیمتر و بسیار معطر می باشند. گل ها در خوشه هایی بسیار ناپایدار از 3 تا 30 عدد گل در هر خوشه ظاهر می شوند. خوشه های بزرگتر به صورت انتهایی و خوشه های کوچکتر به صورت جانبی روی شاخه تشکیل می شوند. گل ها معطر، به رنگ سفید مایل به زرد، به قطر 2 تا 4 سانتیمتر، دارای چهار گلبرگ، با تعدادی زیادی پرچم به طول 1.5 تا 2.5 سانتیمتر دیده می شوند. میوه ها مومی، به رنگ قرمز روشن، در برخی موارد به رنگ سفید مایل به سبز یا کرم رنگ، گلابی شکل، با تعدادی لوب پهن هستند. پوست این میوه ها بسیار نازک بوده و گوشت آنها به رنگ سفید، اسفنجی، خشک تا آبدار، نیمه اسیدی و با طعمی بسیار ملایم می باشد. حدود یک یا دو عدد بذر گرد و پهن به طول 0.5 تا 0.8 سانتیمتر در هر میوه وجود دارد. برخی از میوه ها نیز ممکن است بدون بذر باشند. هر درخت بالغ در صورت رشد مساعد می تواند بیش از 700 میوه در هر سال تولید کند. 
در سیلان، میوه ها از ماه مارچ تا می، می رسند. در هند، گلدهی در طی ماه های مارچ و آپریل و رسیدن میوه ها در طی ماه های می و جون صورت می گیرد. در جاوه، گلدهی از آپریل تا جون و میوه دهی از جون تا آگست انجام می شود. Java apple Java apple

شرایط نگهداری سیب جاوهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سیب جاوه
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سیب جاوه
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سیب جاوه
نواحی بسیار گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سیب جاوه
خاک حاصلخیز


سیب جاوه مخصوص نواحی بسیار گرم بوده که در هندوستان در ارتفاعات کمتر از 1220 متر بالاتر از سطح دریا رشد می کند. این گیاه در فیلیپین که دارای فصل گرم و خشک طولانی تری است، رشد بهتری دارد. 
خاک مورد نیاز این گیاه باید حاصلخیز باشد. در غیر این صورت، میوه ها کوچک شده و کیفیت آنها نیز کاهش می یابد. 
فاصله کشت در باغ حدود 8 تا 10 متر می باشد. Syzygium samarangense Syzygium samarangense

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


کاربردها و خواص درمانی: 

در مالایا، میوه های مایل به سبز این گیاه به صورت خام و همراه با نمک خورده می شوند و یا می توان از آنها در تهیه ی سس استفاده کرد. همچنین از آنها به صورت مخلوط با سیب معمولی نیز استفاده می شود. میوه های صورتی رنگ آبدارتر بوده و دارای فلاونول های بیشتری هستند و برای خوردن توصیه می شوند. 
گل های این گیاه قابض بوده و در تایوان برای درمان اسهال از آنها استفاده می شود. پژوهشگران دریافتند که یکی از ترکیبات عمده آنها، تانن است. همچنین دارای desmethoxymatteucinol ، 5-O-methyl-4'-desmethoxymatteucinol ، oleanic acid و B-sitosterol است. ترکیبات موجود در این گیاه، فعالیت آنتی بیوتیکی علیه Staphylococcus aureus ، Mycobacterium smegmatis و Candida albicans نشان دادند. ارزش غذایی:

هر صد گرم از میوه های این گیاه دارای حدود 91.4 تا 92.96 گرم آب، 0.5 گرم پروتئین، 6.56 گرم قند، 0.001 گرم آهن، 0.21 تا 0.27 گرم خاکستر، 0.01 گرم کلسیم، 0.03 گرم فسفر، 0.17 درصد سولفوریک اسید و 0.15 درصد سیتریک اسید می باشد. سیب جاوه - معرفی درختان میوه سیب جاوه - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر سیب جاوهاین درختان به صورت خودکشت بوده و به راحتی از طریق کشت بذرها تکثیر می شوند. همچنین از طریق خوابانیدن و پیوند جوانه روی نهال های بذری S. densiflorum نیز می توان اقدام به تکثیر این گیاهان نمود. در برخی موراد نیز سیب جاوه را بر روی Rose Apple پیوند می کنند. Java apple Java appleمنابع :
http://ntbg.org/plants/plant_details.php?plantid=1
https://en.wikipedia.org/wiki/Syzygium_samarangens
https://hort.purdue.edu/newcrop/morton/java_apple.


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.