فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۲۹         
  

Passiflora laurifoliawater lemon که به فارسی واتر لمون / لیمو آب نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل ساعتی بومی نواحی گرمسیر آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های شنی یا آهکی
واتر لمون / لیمو آب
واتر لمون / لیمو آب

نام علمي
Passiflora laurifolia
نام لاتين
water lemon
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"واتر لمون" یا "لیمو آب" گیاهی رونده با شاخه های تقریباً قوی از خانواده ی گل ساعتی می باشد که شاخه های آن تا حدود 10 متر یا بیشتر رشد می کنند و کم و بیش چوبی یا انعطاف پذیر هستند.
برگ ها دارای آرایش متناوب، دوکی – تخم مرغی یا بیضی شکل، در ابتدا گرد، به طول 15 تا 20 سانتیمتر و عرض 3 تا 8 سانتیمتر، ضخیم و چرمی می باشد.
گل ها معطر، منفرد، دارای پنج گلبرگ، به عرض 7 تا 10 سانتیمتر و دارای کالیکس زنگوله ای شکل است. گلبرگ ها و کاسبرگ ها به رنگ قرمز یا قرمز مایل به ارغوانی است. این گل ها فقط در بعدازظهرها باز می شوند و ظاهراً خودگرده افشان نمی باشند. برای تولید محصول خوب، انجام دگرگرده افشانی در این گیاهان ضروری است. اگر زنبورهای عسل کارگر در زمان شکوفا شدن گل ها وجود نداشته باشند، گرده افشانی باید توسط دست صورت گیرد.
میوه ها بیضی شکل یا تخم مرغی شکل، به طول 5 تا 8 سانتیمتر و عرض 4 تا 6 سانتیمتر، به رنگ زرد مایل به نارنجی است. این میوه ها توسط سه براکته ی بزرگ، سبز رنگ و برگ مانند پوشیده شده اند. پوست میوه ها چرمی، به ضخامت 3 میلیمتر بوده که قسمت داخلی آن سفید رنگ و اسفنجی است که در صورت خشک شدن، سفت می شود. این میوه ها دارای پالپی مطبوع، آبدار، موسیلاژی و نیمه اسیدی است. هر میوه دارای تعدادی بذر می باشد. بذرها پهن و دارای شیارهای کوچکی است.
این گیاه بومی نواحی گرمسیر آمریکا است و معمولاً به صورت خودرو از جنوب ونزوئلا و سراسر آمازون تا پرو، رشد می کند.
در طی فصول خشک، این میوه ها به طور مرتب در فروشگاه ها به فروش می رسند.water lemon water lemon

شرایط نگهداری واتر لمون / لیمو آبنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه واتر لمون / لیمو آب
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  واتر لمون / لیمو آب
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  واتر لمون / لیمو آب
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  واتر لمون / لیمو آب
خاک های شنی یا آهکی


این گیاهان مخصوص نواحی گرمسیری هستند. و نمی توانند سرما را تحمل کنند.
آب و هوای گرم و خشک برای رسیدن کلاله های گل ضروری است.
در فلوریدا، گل ها و شاخه ها در خاک های شنی و یا آهکی بهترین رشد را دارند.Passiflora laurifolia Passiflora laurifolia

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های این گیاهان ارزش تازه خوری دارند و بسیار نیروبخش می باشند.
آب میوه های آنها نیز در تهیه ی نوشیدنی ها به کار می رود.
به دلیل تولید گل های زیبا، از آن به عنوان گیاهی زینتی در باغ ها و پارک ها نیز استفاده می شود.ارزش غذایی و خواص درمانی:

هر صد گرم از پالپ این میوه ها حاوی حدود 1.55 میلیگرم پانتوتنیک اسید و پوست میوه ها نیز حاوی 1.87 میلیگرم پانتوتنیک اسید می باشد. این عناصر مربوط به گروه ویتامین های ب کمپلکس بوده و گاهی به نام ویتامین ب5 نامیده می شوند.
در هر 100 گرم برگ این گیاهان حدود 387 میلیگرم اسکوربیک اسید وجود دارد.
جوشانده ی برگ های آن برای تهیه ی داروهای ضد کرم استفاده می شود.
بذرها دارای اثرات مسکن روی سیستم عصبی و قلب هستند. و اگر در دوزهای بالا استفاده گردند، خواب آور نیز می باشند.
ریشه ها نیز دارای فعالیت کرم زدایی قوی هستند.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - واتر لمون / لیمو آب معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - واتر لمون / لیمو آب

نحوه تکثیر واتر لمون / لیمو آبتکثیر واتر لمون ها به دو روش کشت بذرها و یا ریشه دار کردن قلمه ها صورت می گیرد.
در صورت استفاده از سیستم پاگرما در دمای 70 تا 80 درجه فارنهایت، بذرها حدود یک تا دو هفته پس از کشت جوانه می زنند. ولی در دماهای پایین تر، بیش از 10 هفته زمان برای جوانه زنی بذرها نیاز می باشد.
این بذرها به دلیل وجود پوشش سخت، نیاز به پیش تیمارهای جوانه زنی دارند. یکی از ساده ترین پیش تیمارهای جوانه زنی بذر این گیاهان، خیساندن بذرها به مدت 24 تا 48 ساعت قبل از کشت در آب گرم می باشد.water lemon water lemon

هشدار - عوارض جانبیپوست میوه، بذرها و برگهای این گیاهان حاوی گلیکوزیدهای سیانوژنی است بنابراین در مصرف آنها باید دقت نمود.Jamaican honeysuckle ، orange lilikoi Jamaican honeysuckle ، orange lilikoiمنابع :
http://www.tradewindsfruit.com/content/water-lemon
http://www.tropilab.com/passiflor-lauri.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Passiflora_laurifoli
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/morton/water_l


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.