فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۶         
  

Passiflora actinia passion flower که به فارسی پاسیفلورا اکتینیا نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل ساعتی، بومی برزیل می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرم و نیمه گرم خاک: خاک هایی با رطوبت کافی
پاسیفلورا اکتینیا
پاسیفلورا اکتینیا

نام علمي
Passiflora actinia
نام لاتين
passion flower
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "پاسیفلورا اکتینیا" گیاهی از تیره گل ساعتی ها است. که در اوایل بهار، گل هایی به رنگ بنفش، سفید و آبی به قطر حدود 9 سانتیمتر تولید می کند. این گیاه، رونده، همیشه سبز و بومی برزیل است که میوه هایی خوراکی به رنگ نارنجی طلایی (در زمان رسیدن) و به طول حدود 10 سانتیمتر تولید می کند. این میوه ها لذیذ با پالپی معطر می باشند. این گیاه سریع الرشد بوده و طول شاخه های رونده آن به حدود 10 متر نیز می رسد. شاخ و برگ آنها به رنگ سبز تیره و برگ ها تخم مرغی شکل به طول بیش از 4 اینچ و عرض حدود 3 اینچ هستند. 
از این گیاهان به دلیل تولید شاخه های رونده و گل های زیبا به عنوان گیاهی زینتی استفاده می شود. همچنین میوه های خوراکی این گیاه نیز به مصرف می رسند.passion flower passion flower

شرایط نگهداری پاسیفلورا اکتینیانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پاسیفلورا اکتینیا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پاسیفلورا اکتینیا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پاسیفلورا اکتینیا
نواحی گرم و نیمه گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پاسیفلورا اکتینیا
خاک هایی با رطوبت کافی


این گونه های گیاهی می توانند دماهای پایین تا -5 درجه سانتیگراد را برای مدت کوتاه تحمل کنند. و می توانند در کشورهایی با آب و هوای ملایم و معتدل در خارج از گلخانه نیز رشد کنند. در اثر بروز سرما، اندام ها و شاخه های جوان گیاه از بین می رود ولی در صورت استفاده از مالچ روی ریشه ها و آبیاری مناسب خاک، ریشه ها زنده و سالم باقی مانده و در بهار با مساعد شدن شرایط آب و هوایی به رشد خود ادامه داده و تولید شاخ و برگ می کنند. 
برای تولید بهترین عملکرد و میوه دهی به گرده افشانی مناسب نیاز دارند. استفاده از گرده افشانی مصنوعی و دستی به این افزایش عملکرد کمک زیادی می کند. 
گل ها برای باز شدن به آفتاب کامل نیاز دارند و در هوای ابری، شکوفا نمی شوند. همچنین برای تولید میوه های بیشتر نیز به نور کامل آفتاب نیاز است. 
این گیاهان نسبت به هرس بسیار مقاوم هستند و حتی می توان به طور کلی گیاه را از سطح زمین به منظور بازجوان سازی، قطع نمود. بهتر است هرس این گیاهان در بهار صورت گیرد. 
گیاهان این جنس نسبت به قارچ عسلک بسیار مقاوم هستند. 
در گستره ی وسیعی از خاک ها می رویند اما خاک های به خوبی آبیاری شده را برای رشد ترجیح می دهند. کوددهی می تواند قدرت تولید گل و میوه را افزایش دهد اما باید توجه کنید که از کود نیتروژن به مقدار زیاد استفاده نکنید زیرا استفاده بیش از اندازه از این کود سبب افرایش شاخ و برگ و رشد رویشی و کاهش رشد زایشی و گل و میوه می شود. Passiflora actinia Passiflora actinia

نحوه تکثیر پاسیفلورا اکتینیایکی از روش های ازدیاد این گیاهان، کشت بذرهای آنها است. اما جوانه زنی این بذرها نامنظم است. به همین دلیل بذور را قبل از کشت به مدت 24 ساعت در آب گرم می خیسانند. علاوه بر آن، استفاده از تیمار اسید جیبرلیک نیز قبل از کشت برای شکستن خواب بذرها مفید است. بر اساس شرایط رشد، ممکن است جوانه زنی بذور از 2 هفته تا 6 ماه یا بیشتر به طول بیانجامد. دمای خاک برای جوانه زنی بذرها باید حدود 75 تا 85 درجه فارنهایت باشد. 
یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاهان، ریشه دار کردن قلمه های آنها است. عمدتاً استفاده از هورمون های ریشه زایی می تواند این امر را تسهیل نماید. passion flower passion flowerمنابع :
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Pass
http://www.rarexoticseeds.com/en/passiflora-actini
http://www.tradewindsfruit.com/content/passiflora-


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.