فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۵         
  

Passiflora alata winged-stem passion flower که به فارسی پاسیفلورا آلاتا نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل ساعتی، بومی آمازون (از پرو تا شرق برزیل) می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری خاک: خاک های لومی با مواد غذایی کافی
پاسیفلورا آلاتا
پاسیفلورا آلاتا

نام علمي
Passiflora alata
نام لاتين
winged-stem passion flower
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "پاسیفلورا آلاتا" یا "گل ساعتی ساقه بالدار" یکی از گیاهان گلدار از جنس و خانواده ی گل ساعتی ها می باشد که شاخه هایی همیشه سبز داشته و میوه ای خوراکی تولید می کند. این گونه های گیاهی بومی آمازون (از پرو تا شرق برزیل) می باشند. در برخی نواحی به دلیل گل های خوشبوی این گیاه به آن "گل ساعتی معطر" نیز گفته می شود. نام گونه ی آلاتا از به معنی بال می باشد که نشان دهنده ی ساقه های بالدار (به صورت چهار بال یا چهارگوش) است. 
برگ ها تخم مرغی شکل یا کشیده، به طول 10 تا 15 سانتیمتر و پهنای 1 تا 10 سانتیمتر هستند. گل های این گیاهان معطر و به قطر 7 تا 10 سانتیمتر دیده می شوند. این گل ها دارای گلبرگ هایی به رنگ قرمز و خمیده با تاجی ریش دار به رنگ ارغوانی و سفید می باشند که جلوه ای خاص به آنها می دهد. گلدهی این گیاهان اغلب در اواخر تابستان یا اوایل پاییز صورت می گیرد. گل های زیبای آن جاذب زنبورهای عسل، پروانه ها و پرندگان می باشند. گونه ی آلاتا تقریباً گیاهی زود گلده است. میوه های این گیاهان به صورت منفرد تشکیل شده و برای بومیان منطقه بسیار باارزش می باشند. این میوه ها تخم مرغی شکل، به رنگ زرد تا نارنجی روشن، به طول 8 تا 15 سانتیمتر و به قطر 5 تا 10 سانتیمتر دیده می شوند. هر میوه می تواند به طور متوسط حدود 90 تا 300 گرم وزن داشته باشد.winged-stem passion flower winged-stem passion flower

شرایط نگهداری پاسیفلورا آلاتانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پاسیفلورا آلاتا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پاسیفلورا آلاتا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پاسیفلورا آلاتا
نواحی نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پاسیفلورا آلاتا
خاک های لومی با مواد غذایی کافی


در نواحی معتدل معمولاً کشت این گیاهان در گلخانه صورت می گیرد. اگرچه آنها می توانند در نواحی که دما در فصل پاییز کمتر از 5 درجه سانتیگراد نباشد، در محیط های خارج از گلخانه نیز رشد کنند. بنابراین می تواند سرمای ملایم را برای مدت کوتاه تحمل کند. 
این گیاهان برای گلدهی به نور کامل آفتاب نیاز دارند. در روزهای آفتابی به دلیل تولید گل های زیبا می تواند بسیاری پروانه ها و پرندگان را به خود جلب کند.
برای رشد بهینه نیز به خاک های لومی با مواد غذایی کافی نیاز دارند. Passiflora alata Passiflora alata

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاز این گیاه به دلیل گل های معطر و زیبا به عنوان گیاهی زینتی استفاده می کنند.
همچنین میوه های این گیاه ارزش خوراکی داشته و برای بومیان منطقه بسیار بااهمیت می باشند. 
در برزیل و آمریکای جنوبی از میوه های این گیاه به عنوان گیاهی دارویی نیز استفاده می شود. ولی هنوز مطالعات دقیقی در مورد ترکیبات تشکیل دهنده و مکانیسم عمل آنها وجود ندارد.پاسیفلورا آلاتا - معرفی درختان میوه پاسیفلورا آلاتا - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر پاسیفلورا آلاتااین گیاهان معمولاً از طریق بذر تکثیر می شوند. البته هیبریدهایی از این گونه با برخی دیگر از گونه های پاسیفلورا نیز وجود دارد. تکثیر این هیبریدها اغلب از طریق ریشه دار کردن قلمه های چوب نرم صورت می گیرد. 
توصیه شده است که بذرها را قبل از کشت تحت پیش تیمار جوانه زنی قرار دهیم. زیرا این بذرها دارای یک پوشش سخت هستند که جوانه زنی آنها را بسیار کند می کند. پیش تیمارهای مختلفی برای افزایش سرعت جوانه زنی این بذور وجود دارد اما ساده ترین روش خیساندن بذرها به مدت 24 تا 48 ساعت قبل از کشت در آب گرم می باشد. یا می توان بذور را با غلتاندن در شن یا ماسه نیز خراش دهی نمود. که در اثر خراش دهی، نفوذ آب و هوا به آن بهتر صورت می گیرد. روش دیگر استفاده از چینه سرمایی است. به این صورت که بذرها را در لایه هایی از ماسه ی مرطوب و در دمای 5 تا 7 درجه سانتیگراد به مدت دو تا سه ماه نگهداری کرده و سپس اقدام به کشت بذرها می کنند. winged-stem passion flower winged-stem passion flowerمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/58491/#b
http://www.tradewindsfruit.com/content/fragrant-gr
https://en.wikipedia.org/wiki/Passiflora_alata
https://www.rhs.org.uk/Plants/61068/i-Passiflora-a


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.