فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۹         
  

Passiflora foetida wild water lemon که به فارسی پاسیفلورا فوتیدا نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل ساعتی، بومی نواحی گرمسیر آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: گستره ی وسیعی از خاک ها
پاسیفلورا فوتیدا
پاسیفلورا فوتیدا

نام علمي
Passiflora foetida
نام لاتين
wild water lemon
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"پاسیفلورا فوتیداگ یا "لیمو آب وحشی" گونه ای از جنس و خانواده ی گل ساعتی ها است که بومی نواحی گرمسیر آمریکا مانند جنوب غربی ایالات متحده، مکزیک، جزایر کاریب، آمریکای مرکزی و اکثر نواحی آمریکای جنوبی می باشد. همچنین در سایر نواحی گرمسیر جهان مانند جنوب شرقی آسیا و هاوایی نیز گسترش دارد. این گیاه دارای ساقه های رونده و میوه های خوراکی است. یکی از خصوصیات بارز این گونه این است که در اثر زخمی شدن شاخ و برگ، بوی بسیار قوی از آن ساتع می شود. 
ساقه های آن نازک و قابل انعطاف بوده و پوشیده از کرک های کوچک زرد رنگ است. ساقه های قدیمی، چوبی می شوند. برگ ها با آرایش متناوب، دارای سه تا پنج لوب، دارای دمبرگی به طول 2 تا 10 سانتیمتر و همچنین دارای کرک های چسبناک می باشند. این برگ ها در اثر فشرده شدن عطر بسیار تندی تولید می کنند که برای تعدادی از افراد ممکن است خوشایند نباشد. گل ها به رنگ سفید تا کرم کمرنگ و به قطر 5 تا 6 سانتیمتر مشاهده می شود. میوه ها گرد یا کروی، به قطر 2 تا 3 سانتیمتر، به رنگ نارنجی مایل به زرد تا قرمز (در میوه های رسیده) و دارای تعدادی بذر سیاه رنگ می باشد. بذر ها پس از خورده شدن میوه ها توسط پرندگان، پراکنده می شوند. میوه ها در اندازه های یک توپ پینگ پونگ یا به اندازه می میوه های کامکوآت و حاوی پالپی به رنگ سفید مایل به آبی هستند که مزه ای شیرین و مطبوع دارند. بذرهای رسیده به رنگ سیاه، پهن، گُوه ای شکل، به طول 3 تا 4 میلیمتر، با برجستگی های نامنظم می باشند. هر بذر به وسیله ی آریل نازک و شفاف پوشیده شده است. wild water lemon wild water lemon

شرایط نگهداری پاسیفلورا فوتیدانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پاسیفلورا فوتیدا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پاسیفلورا فوتیدا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پاسیفلورا فوتیدا
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پاسیفلورا فوتیدا
گستره ی وسیعی از خاک ها


این گیاه مخصوص نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری است. آب و هوای گرم و خاک های مرطوب و با هوای تهویه شده را برای رشد بهینه ترجیح می دهد. همچنین برای عملکرد بهتر و تولید گل و میوه ی بیشتر به کوددهی متوسط تا زیاد نیاز دارد. 
پاسیفلورا فوتیدا می تواند زمین های خشک را تحمل کند اما در خاک های مرطوب رشد بهتری خواهد داشت.
این گیاه در برخی از زمین ها و مزارع به عنوان علف هرز و گیاهی هجوم کننده شناخته می شود.
چرخه ی زندگی این گیاهان به صورت یکساله یا چندساله است. این گونه های گیاهی در موطن خود و نواحی گرمسیری به صورت گیاهی چندساله مشاهده می شوند ولی در نواحی سردسیر به صورت گیاهی یکساله رشد می کنند.
این گیاه در گستره ی وسیعی از خاک ها می تواند رشد کند.
در برزیل، گل ها و میوه ها در طول ماه های اکتبر و فوریه تشکیل می شوند ولی در آرژانتین، در تمام طول سال به ویژه از سپتامبر تا می، گلدهی و میوه دهی صورت می گیرد. 
دمای مورد نیاز برای رشد نهال های بذری حدود 19 تا 29 درجه سانتیگراد و برای رشد گیاهان بالغ حدود 13 تا 39 درجه سانتیگراد می باشد. Passiflora foetida Passiflora foetida

نحوه تکثیر پاسیفلورا فوتیداتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرها صورت می گیرد. پرندگان و موش ها پس از خوردن میوه ها، بذرهای آن را دفع و پراکنده می کنند. این بذرها می توانند در صورت مساعد نبودن شرایط برای جوانه زنی و رشد، برای مدت چند سال نیز زنده باقی بماند. بذرهای دارای آریل دیرتر از بذرهای فاقد آریل جوانه خواهند زد. wild water lemon wild water lemonمنابع :
http://www.cabi.org/isc/datasheet/38800
http://www.tradewindsfruit.com/content/wild-water-
https://en.wikipedia.org/wiki/Passiflora_foetida


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.