فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۵/۳         
  

Chrysophyllum oliviformeSatinleaf tree که به فارسی درخت برگ اطلسی نامیده میشود، گیاهی از خانواده ساپوتاسه بومی فلوریدا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: جنگل های مرطوب نواحی پست خاک: انواع مختلفی از خاک ها
درخت برگ اطلسی
درخت برگ اطلسی

دانستنیهای علمینام علمي
Chrysophyllum oliviforme
نام لاتين
Satinleaf tree
خانواده (تيره)

درخت "برگ اطلسی" درختی در اندازه های متوسط و بومی فلوریدا است که تا باهاماس، آنتلیس و بِلیز گسترش دارد. نام برگ اطلسی به دلیل رنگ ویژه ی برگ های این گیاه می باشد. نوک برگ به رنگ سبز تیره بوده در حالی که انتهای آن به رنگ قهوه ای روشن یا مسی است. این خصوصیت، درخت برگ اطلسی را به درختی بسیار زیبا و جذاب برای مصارف زینتی تبدیل کرده است.درخت برگ اطلسی درخت برگ اطلسی

خصوصیات - معرفی


این درختان گونه هایی منحصر بفرد بوده که بصورت درختچه یا درختانی کوچک که تا ارتفاع 3 تا 5 متر می توانند رشد کنند، دیده می شوند. در صورت مساعد بودن شرایط جهت رشد، ارتفاع گیاه به 10 متر نیز خواهد رسید.
تنه ی گیاه حدود 30 سانتیمتر قطر دارد. پوست تنه نازک، به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری و دارای شکاف های صفحه ای می باشد. معمولاً این گیاهان دارای یک تنه ی اصلی می باشند. شاخه های کوچک به رنگ قهوه ای و نازک هستند. این شاخه ها روی درختان بالغ تقریباً سست می باشند.
برگ ها همیشه سبز و دارای آرایش متناوب بوده و در قسمت های نوک به رنگ سبز براق و تیره و در انتها به رنگ قهوه ای روشن می باشند. آنها جزو برگ های ساده با رگبرگ های پرمانند دسته بندی می شوند. این برگ ها تخم مرغی شکل و به طول 3 تا 11 سانتیمتر و پهنای 2 تا 5 سانتیمتر هستند. 
در برخی نواحی مانند فلوریدا، گل ها در تمام سال می توانند روی درخت ظاهر شوند ولی در برخی مناطق دیگر مانند پرتوریکو، زمان گلدهی بین ماه های جولای تا اکتبر و زمان بلوغ و رسیدن میوه ها در فوریه است. گل ها کوچک (به قطر 3 تا 5 سانتیمتر) و به رنگ زرد مایل به کِرِم بوده و دارای پنج گلبرگ و پنج پرچم می باشد. گل ها به صورت دسته ای و در گل آذین ها حضور دارند.
گرده افشانی گل های این درخت توسط حشرات انجام می شود.
میوه های رسیده به رنگ ارغوانی تیره بوده و دارای پوستی صمغ مانند است که گوشتی سفید رنگ را احاطه کرده است. این میوه ها از نظر اندازه، شباهت زیادی به میوه های زیتون دارند. میوه ها خوردنی بوده ولی نیاز به جویدن زیاد دارند. هر میوه دارای چندین بذر سیاه رنگ است. 
بذرها توسط پرندگان پراکنده می شوند. پرندگان میوه ی گیاه را خورده و بذرها را از طریق مدفوع خود دفع و پراکنده می کنند. 
این درختان در سراسر دوره زندگی شان رشد آهسته ای دارند.Satinleaf tree Satinleaf tree

شرایط نگهداری درخت برگ اطلسینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه درخت برگ اطلسی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  درخت برگ اطلسی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  درخت برگ اطلسی
جنگل های مرطوب نواحی پست
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  درخت برگ اطلسی
انواع مختلفی از خاک ها

درخت برگ اطلسی می تواند در انواع مختلفی از خاک ها مانند رسی، شنی، لومی، قلیایی یا اسیدی و نیز خاک های به خوبی آبیاری شده یا مرطوب رشد کنند. ولی بهترین pH برای رشد آنها، بین 5 تا 8 است. در پرتوریکو معمولاً در خاک های کم عمق و شنی رشد می کنند. 
این گیاهان بهترین رشد را در جنگل های ثانویه مرطوب در ارتفاعات کم دارند.
این درختان نسبت به املاح در خاک تحمل کم تا متوسط و نسبت به خشکی، تحمل متوسطی دارند. قابل ذکر است که این گیاهان در دماهای زیر صفر درجه سانتیگراد از بین می روند.Chrysophyllum oliviforme Chrysophyllum oliviforme

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


میوه های این گیاه خوراکی بوده و معمولاً بصورت تازه مصرف می شوند.
این درخت دارای چوب سخت، قوی و سنگین بوده که در ساختمان سازی کاربرد دارد. 
این درخت همچنین به عنوان یک درخت زینتی در حیاط، پارک ها، پیاده روها و مکان های عمومی کشت می شود.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - درخت برگ اطلسی معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - درخت برگ اطلسی

مقابله به آفات درخت برگ اطلسی


از جمله آفات و بیماری های این گیاه می توان به کرم صدپا و گال اشاره کرد.درخت برگ اطلسی درخت برگ اطلسی

نحوه تکثیر درخت برگ اطلسی


تکثیر درخت برگ اطلسی از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد.Satinleaf tree Satinleaf treeمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Chrysophyllum_olivifo
http://ntbg.org/plants/plant_details.php?plantid=2
http://selectree.calpoly.edu/treedetail.lasso?rid=
http://www.plantcreations.com/chrysophyllum_olivif
http://www.tradewindsfruit.com/content/satin-leaf-


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.