فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۴/۲۸         
  

Chrysophyllum cainito Star Apple که به فارسی سیب ستاره نامیده میشود، گیاهی از خانواده ساپوتاسه ، بومی غرب هندوستان می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های عمیق و مرطوب
سیب ستاره
سیب ستاره

نام علمي
Chrysophyllum cainito
نام لاتين
Star Apple
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "سیب ستاره" درختی از نواحی گرمسیری و از خانواده ساپوتاسه می باشد. این گیاه بومی غرب هندوستان است. همچنین گسترش وسیعی در زمین های پست در آمریکای مرکزی داشته و هم اکنون نیز در سراسر نواحی گرمسیری مانند جنوب شرقی آسیا نیز رشد می کند. این درخت دارای رشد سریعی بوده و می تواند تا 20 متر نیز ارتفاع داشته باشد.
سیب ستاره درختی است با عادت رشد مستقیم، به طول 8 تا 30 متر (در برخی موارد تا 20 متر)، با تنه ای کوتاه به طول یک متر، ضخیم، با تاجی پهن و انبوه، با شاخه هایی کرکدار، کرک های به رنگ قهوه ای و دارای شیرابه سفید رنگ می باشد.
برگ ها با آرایش متناوب، تقریباً همیشه سبز، بیضوی یا کشیده، به طول 5 تا 15 سانتیمتر، تقریباً چرمی، به رنگ سبز پررنگ و براق در سطح رویی، پوشیده از کرک های ابریشمی به رنگ قهوه ای – طلایی در سطح زیرین (در برگ های بالغ) می باشند.
گل ها کوچک، خوشه ای، در محور برگ ها، به رنگ زرد مایل به سبز، زرد یا سفید مایل ارغوانی با جام گل پنج لوبی و لوله ای و 5 یا 6 کاسبرگ است.
میوه ها گرد، بیضوی یا گاهی گلابی شکل، به قطر 5 تا 10 سانتیمتر، به رنگ قرمز – ارغوانی، ارغوانی تیره یا سبز کمرنگ دیده می شوند. پوست میوه ها براق، صاف، نازک، چرمی هستند. این میوه ها دارای پالپی نرم، سفید، با مزه ای شیرین با 6 تا 11 بذر با پوشش ژلاتینی و مرکزی ستاره ای شکل دیده می شود. نام این گیاه نیز به دلیل مرکز ستاره ای شکل آن می باشد. هر میوه ممکن است دارای بیش از 10 بذر تقریباً تخم مرغی شکل و سخت به طول حدود 2 سانتیمتر و عرض 1.25 سانتیمتر و ضخامت 6 میلیمتر داشته باشد. در برخی میوه ها، برخی از حجره های ستاره ای شکل مخصوص قرارگیری بذرها خالی می مانند. بهترین میوه ها، میوه هایی هستند که کمتر از 3 عدد بذر داشته باشند. Star Apple Star Apple

شرایط نگهداری سیب ستارهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سیب ستاره
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سیب ستاره
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سیب ستاره
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سیب ستاره
خاک های عمیق و مرطوب


درخت سیب ستاره در نواحی گرمسیری یا نزدیک به گرمسیری و در ارتفاعات 425 متری بالاتر از سطح دریا در جامائیکا دیده می شود. درختان بالغ آسیب جدی در دمای منفی 2.2 درجه سانتیگراد می بینند و به کندی بهبود می یابد. درختان جوان ممکن است در دمای منفی 0.56 درجه سانتیگراد (31 درجه فارنهایت) از بین بروند.
این درختان به خاک ویژه ای نیاز ندارند و به خوبی می توانند در خاک های عمیق، غنی، لومی رسی، شنی یا آهکی رشد کنند اما از نظر رطوبت به آبیاری منظم و مناسب و خاک مرطوب نیاز دارند.
در طی شش ماه اول رشد گیاه، درختان جوان باید هر هفته آبیاری شوند. آبیاری های بعدی کمتر شده به جز در فصل گلدهی و همچنین در زمان میوه بستن که گیاه به کمبود آب در این دوره ها حساس است. 
میوه های رسیده و برداشت شده را می توان در شرایط مطلوب (در دمای 3 تا 6 درجه سانتیگراد) و رطوبت نسبی 90 درصد، برای مدت 3 هفته نگهداری کرد. Chrysophyllum cainito Chrysophyllum cainito

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


ارزش غذایی:

هر 100 گرم از میوه های این گیاه حاوی 67.2 گرم کالری، 78.4 تا 85.7 گرم رطوبت، 0.72 تا 2.33 گرم پروتئین، 14.56 گرم کربوهیدرات ها، 0.55 تا 3.50 گرم فیبر، 0.35 تا 0.72 گرم خاکستر، 7.4 تا 17.3 میلیگرم کلسیم، 15.9 تا 22 میلیگرم فسفر، 0.3 تا 0.68 میلیگرم آهن، 0.004 تا 0.039 کاروتن، 0.018 تا 0.08 میلیگرم تیامین، 0.013 تا 0.04 میلیگرم ریبوفلاوین، 0.935 تا 1.34 میلیگرم نیاسین، 3 تا 15.2 میلیگرم اسکوربیک اسید، 4 میلیگرم تریپتوفان، 2 میلیگرم متیونین و 22 میلیگرم لیزین می باشد. سیب ستاره  - معرفی درختان میوه سیب ستاره  - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر سیب ستارهتکثیر این گیاهان اغلب به وسیله کشت بذرهایشان صورت می گیرد. این بذرها می توانند قدرت جوانه زنی خود را تا چند ماه حفظ کرده و به آسانی جوانه می زنند. نهال های بذری حدود 5 تا 10 سال بعد از کشت به باردهی می رسند. 
تکثیر رویشی، دوره میوه دهی را کوتاه تر می کند. استفاده از قلمه چوب بالغ یکی از روش های ازدیاد این گیاهان است که به خوبی نیز ریشه دار می شود. 
خوابانیدن هوایی نیز می تواند پس از 4 تا 7 ماه، گیاه جدید بوجود آورد که این گیاهان جدید، زودتر نیز به باردهی می رسند. 
پیوند جوانه نیز یکی از روش های ازدیاد این گیاهان به شمار می آید. Star Apple Star Appleمنابع :
http://ntbg.org/plants/plant_details.php?plantid=1
https://edis.ifas.ufl.edu/hs309
https://en.wikipedia.org/wiki/Chrysophyllum_cainit
https://hort.purdue.edu/newcrop/morton/star_apple.


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.