فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۱۱         
  

Pouteria bullata abiurana که به فارسی پوتریا بالاتا نامیده میشود، گیاهی از خانواده ساپوتاسه ، بومی برزیل می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی خشک دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک های حاصلخیز و مرطوب
پوتریا بالاتا
پوتریا بالاتا

نام علمي
Pouteria bullata
نام لاتين
abiurana
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"پوتریا بالاتا" درختی همیشه سبز با تنه ای به رنگ قهوه ای تیره و تاجی گرد با 6 تا 20 متر ارتفاع، می باشد. برگ ها ساده، براق، به طول 6 تا 15 سانتیمتر بوده که در انتهای شاخه ها تشکیل می شوند. این درخت نیمه خزاندار است به طوری که تعدادی از برگ هایش را در زمستان از دست می دهد. گل ها کوچک بوده و در زیر برگ ها تشکیل می شوند. میوه ها کوچک، گرد و کمی نوک دار می باشند. در برخی از وارته ها، میوه ها صاف و بدون کرک و در برخی دیگر پوشیده از کرک است. abiurana abiurana

شرایط نگهداری پوتریا بالاتانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پوتریا بالاتا
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پوتریا بالاتا
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پوتریا بالاتا
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پوتریا بالاتا
خاک های حاصلخیز و مرطوب


این گیاهان می توانند در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد کنند. 
نسبت به سرما مقاوم است. و می تواند کاهش دما را تا صفر درجه سانتیگراد (32 درجه فارنهایت) تحمل کند. برخی از واریته ها می توانند تا -4 درجه سانتیگراد (25 درجه فارنهایت) را نیز تحمل کنند. 
در گستره ی وسیعی از خاک ها رشد می کند. حتی در خاک های فقیر از نظر عناصر غذایی نیز می تواند رشد کند. اما برای عملکرد بهتر به حاصلخیز کردن خاک توسط کود های آلی و معدنی و نیز مالچ دهی نیاز دارند. همچنین خاک های مرطوب برای رشد بهینه ی گیاه لازم می باشند.
از نظر نیاز نوری به آفتاب کامل به همراه کمی سایه به صورت پراکنده نیاز دارد.
از نظر نیاز آبی نیز برای رشد بهینه و تولید محصول مناسب به آبیاری منظم احتیاج دارد. ولی می توانند خشکی را نیز تا حدودی تحمل کنند. 
پی اچ مناسب خاک برای آنها حدود 5.6 است. 
استفاده از کودهای ارگانیک مانند کمپوست و نیز کودهای شیمیایی NPK به نسبت 10-10-10 در هر سال، به مدت چهار سال، می تواند به رشد بهتر گیاه کمک کند. Pouteria bullata Pouteria bullata

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های آن به صورت خام خورده شده و یا در تهیه انواع مرباها، مارمالاد و پنکیک و بستنی مورد استفاده قرار می گیرند.
از چوب این درخت نیز در برخی موارد در ساختمان سازی نیز بهره می گیرند.
در مکزیک، از عصاره پوست این درخت به عنوان تب بر استفاده می شود.
در کوبا، عصاره پوست آن برای درمان مشکلات پوستی کاربرد دارد.
همچنین از بذرهای این گیاه نیز برای درمان زخم معده استفاده می گردد.پوتریا بالاتا - معرفی درختان میوه پوتریا بالاتا - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر پوتریا بالاتابرای تکثیر این گیاهان از بذر آنها استفاده می شود. بذرهای تازه 30 تا 60 روز پس از کشت، جوانه خواهند زد. نهال های بذری کند رشد بوده و برای رشد بهتر (حداقل تا سال دوم) به مکان های سایه و نیز آبیاری کافی نیاز دارند. گیاهان بوجود آمده از بذر، تقریباً از سال ششم تا هشتم شروع به میوه دهی می کنند. استفاده از 20 لیتر در هفته آبیاری به مدت سه ماه، می تواند برای رشد اولیه گیاه بسیار مناسب باشد. abiurana abiuranaمنابع :
http://www.bananasraras.org/frutasrarasingles/pout
http://www.tradewindsfruit.com/content/abiurana.ht
https://en.wikipedia.org/wiki/Pouteria_bullata


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.