فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۸         
  

Zephyranthes Grandiflora rosepink zephyr lily که به فارسی زفیرانتس گرندیفلورا نامیده میشود، گیاهی از خانواده پیاز، بومی مکزیک، کلمبیا، آمریکای مرکزی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری خاک: خاک های غنی از مواد آلی و به خوبی آبیاری شده
زفیرانتس گرندیفلورا
زفیرانتس گرندیفلورا

نام علمي
Zephyranthes Grandiflora
نام لاتين
rosepink zephyr lily
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "زفیرانتس گرندیفلورا" یکی از گیاهان علفی چندساله و بومی مکزیک، کلمبیا و آمریکای مرکزی است. این گیاه همچنین به صورت خودرو و به عنوان گیاهی زینتی در غرب هندوستان، پرو، آرژانتین، برزیل و جنوب شرقی ایالات متحده از تگزاس تا فلوریدا، آفریقای جنوبی، چین، کره، نپال، سریلانکا و غیره نیز می روید. 
این گیاه دارای گل هایی به رنگ صورتی روشن و به محیط 10 سانتیمتر با برگ هایی به رنگ سبز و تسمه ای شکل است. این گیاهان دارای سوخ های کروی شکل به قطر 2 تا 3 سانتیمتر می باشند. پیازها پوشش دار و به رنگ قرمز شرابی هستند. از هر سوخ حدود 4 تا 6 برگ خطی و پهن تشکیل می شوند. هر برگ حدود 15 تا 30 سانتیمتر طول و حدود 6 تا 8 سانتیمتر نیز عرض دارد. گل ها قیفی شکل، منفرد، به رنگ صورتی تا قرمز دیده می شوند. این گل ها به صورت افراشته روی دمگلی به طول 10 تا 15 سانتیمتر تشکیل می شوند. اسپات ها به رنگ یاسی تا بنفش و به طول 25 تا 30 میلیمتر می باشند. دو پرچم طویل به طول 15 میلیمتر و 21 میلیمتر در هر گل وجود دارد. بساک ها حدود 6 میلیمتر طول دارند. میوه ها کروی شکل یا سه لوب و کپسولی هستند. بذرها به رنگ سیاه، براق و پهن می باشند. 
از این گیاهان به دلیل تولید گل های فراوان و زیبا به عنوان گیاهی زینتی در باغ ها، پارک ها و فضاهای سبز استفاده می شود. rosepink zephyr lily rosepink zephyr lily

شرایط نگهداری زفیرانتس گرندیفلورانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه زفیرانتس گرندیفلورا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  زفیرانتس گرندیفلورا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  زفیرانتس گرندیفلورا
نواحی نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  زفیرانتس گرندیفلورا
خاک های غنی از مواد آلی و به خوبی آبیاری شده


این گیاهان نسبت به سرمای زمستان مقاوم نیستند. پیازها را باید در عمق 2 تا 3 متری و در خاک های غنی از مواد آلی، کمی مرطوب و به خوبی آبیاری شده کشت نمود. از نظر نیاز نوری نیز به مکان هایی با آفتاب کامل نیاز دارند. به دلیل نیاز بالا به نور آفتاب، بهترین گلدهی را در تابستان خواهند داشت. پس از گلدهی در تابستان، گیاهان به خواب خواهند رفت. در فصل پاییز و قبل از آغاز سرما باید پیازها را برداشت کرد و در مکان های خشک و خنک نگهداری نمود. پس از پایان سرما می توان پیازها را در شرایط مناسب کشت نمود. Zephyranthes Grandiflora Zephyranthes Grandiflora

هشدار - عوارض جانبیگونه های جنس زفیرانتس دارای برخی از آلکالوئیدهای سمی مانند pretazettine، carinatine، lycorine، galanthamine و haemanthamine است که در صورت مصرف خوراکی ممکن است باعث استفراغ، تشنج و در نهایت مرگ شود. pink rain lily pink rain lilyمنابع :
http://floridata.com/Plants/Amaryllidaceae/Zephyra
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
https://en.wikipedia.org/wiki/Zephyranthes_carinat


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.