فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۳/۴/۴         
  

گياهان اين تيره علفى و داراى ساقهٔ زيرزمينى است که اغلب از نوع پياز است. گل‌آذين آنها تقريباً چترى است که توسط براکته‌هاى غشائى احاطه شده است. گاهى نيز ممکن است گل‌آذين به يک گل انتهائى منفرد و يک براکته کاهش يابد. گلپوش گلبرگ مانند، شش قسمتي، گاهى داراى زوائد تاجى و گل‌ها به رنگ‌هاى مختلف زرد، سفيد، بنفش و ارغوانى ديده مى‌شوند. گل‌ها دو جنسي، منظم، منفرد و يا مجتمع، داراى شش پرچم و خامهٔ آن باريک و منتهى به کلاله‌اى کوتاه است. تخمدان آن سه برچه‌اي، فوقانى و يا تحتانى و ميوه پوشيه و محتوى دانه‌هاى متعدد و آلبومين‌دار است.

برگ‌هاى گونه‌هاى مختلف اکثراً قاعده‌اى و باريک و ريشه‌هاى آنها ضخيم، پيازدار و به‌ندرت داراى ريزوم است. خيارک يا گل خيار از مهمترين علف‌هاى هرز موجود در اين تيره محسوب مى‌شود

تیره نرگس از گیاهان تک لپه و دارای حدود 1500 گونه است که در حدود 90 جنس جای داده شده اند.
گیاهانی علفی ، پایا و دارای برگهائی باریک دراز و واقع در قاعده ساقه می باشند. و به صورت پراکنده در اغلب نواحی کره زمین مخصوصاً مناطق گرم یافت می شوند. قسمت متورم و زیر زمینی آنها به صورت پیاز معمولی است یعنی از فلس هائی تشکیل می یابد که یکدیگر را می پوشانند. برگهای آنها در محل اتصال به ساقه معمولاً به صورت غلافی آنرا فرا می گیرند. ساقه هوائی آنها نیز اغلب عاری از برگ است گلهائی نر – ماده، منظم به رنگهای مختلف منفرد یا مجتمع و معمولاً محصور در نوعی اسپات غشائی قبل از شکفتن کامل دارند. پوشش گل آنها مرکب از 6 قطعه گلبرگ مانند و نافه گل آنها شامل 6 پرچم است در بعضی از آنها مانند Narcissus ها پوشش گل در محلی که قطعات آن وضع منتقسم پیدا می کنند دارای زائده تاج مانند به رنگ گلبرگ می گردد. این زائده که در امتداد قسمت لوله ای شکل پوشش گل در داخل آن پدید می آید منظره بسیار زیبا به گل می بخشد. میوه آنها پوشینه و محتوی دانه های متعدد آلبومن دار است.
جنس های مهم آن عبارتند از :
Galanthus (گونه9)
Leuconium( گونه12)
Narcissus ( گونه60)برخی از گیاهان خانواده پیاز :
 
گیاهان تیره (خانواده) پیاز
گیاهان تیره (خانواده) پیاز
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.