١٨/١/١٤٤٤ --- 8/16/2022 --- ۱۴۰۱ سه شنبه ۲۵ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
مناطق مناسب کاشت درخت گردو
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  72  نفر
بازدید امروز :  2754  بازدید
بازدید دیروز :  9567  بازدید
تبلیغات متفرقه
گل نرگس وحشی  -  JONQUIL
NARCISSUS JONQUILLA : نام علمی
  AMARYLLIDACEAE  - پیاز : خانواده
سراسر اروپا و شمال آفریقا : بومی منطقه
دافودیل,Wild jonquil, Daffodil : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک لومی سرشار از مواد آلی با pH کمی اسیدی 6.5
15 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل نرگس وحشی

دانستنیهای علمی

گل نرگس گیاهی دائمی و پیاز دار از خانواده Amaryllidaceae می باشد. دارای گلهایی با جام شش قسمتی ( سه گلبرگ و سه گلبرگ نما) می باشند که از میان گلبرگ ها ، قسمتی توسعه یافته بنام تاج (Crown) (Corona) ( از ضمایم گلپوش یا پرچم) نمایان است. رنگ و طول تاج در شناسایی ارقام مختلف به ما کمک می کند.
گونه های مختلف نرگس به دو دسته Pseudo Narcissus Trumpet Narcissus) یا نرگس دروغین و N.tazetta یا نرگس شیراز تقسیم میشوند که منشا گونه اول ، اروپا و منشا گونه دوم نواحی مدیترانه ای می باشد.
در گونه اول (نرگس ترومپت) بر روی هر ساقه گلدهنده یک عدد گل وجود دارد. گل ها بدون عطر ، جام گل بزرگ و شیپوری شکل می باشد. نرگس ترومپت جهت نمو گل برای فصل آینده و طویل شدن ساقه، نیاز سرمایی دارد. و گونه دوم (نرگس شیراز) بسیار معطر و خوشبو است و بر روی هر ساقه گلها به صورت گل آذین قرار دارند. نرگس شیراز نیاز سرمایی ندارد. و زیبایی فوق العاده ای دارد.
برای تشخیص ارقام و گونه های مختلف نرگس از رنگ ، شکل و حاشیه تاج ها بهره می گیرند. در ارقام پرپر ، تاج کنگره شکل شده و به گلبرگ تبدیل شده است.
تمامی گونه های نرگس علفی هستند و در اول بهار یا پاییز گلدهی می کنند. این گیاه موارد استفاده بسیاری از جمله طراحی باغچه، باغات صخره ای، گل گلدانی ، گل بریدنی و ... دارد
خانواده اين گل حدود 65 گونه و هزاران رقم و دو رگه دارد كه در سرتاسر كره زمين به خصوص در نواحي گرم و خشك فراوان است.
زادگاه طبيعي نرگس در ايران در دشت‌ها و كوهپايه‌هاي زاگرس در استان‌هاي كردستان، لرستان، خوزستان، كهگيلويه و بويراحمد و استان فارس است كه اكثراً به صورت لكه‌هاي پراكنده در اين مناطق رويش داشته كه بر اثر عوامل مختلف از جمله چراي بي‌رويه دام و ريشه‌كني و جا‌به‌جايي آن در بسياري از استان‌هاي نامبرده به صورت قطعات بسيار محدود، اثرات جزئي از آنها باقي مانده است.

خصوصیات - معرفی

نرگس ترومپت در اول بهار گلدهی می کند؛ گل درون براکته قرار دارد و برای باز شدن باید براکته ها شکفته شود. باز شدن براکته ها در اثر فشار گلچه ها و گرم شدن هوا می باشد. نرگس شیراز معمولا در مرداد و شهریور گل انگیزی می کند و زود تر از ترومپت ، با کمک باران های پاییزه در پاییز گل هایش را نمایان می سازد.
برخی از سوخ ها دو ساقه گلدهنده و برخی از گل ها یک عدد گل تولید می کنند. ساقه گلدهنده بدون برگ در نرگس را Scape می گویند.

شرایط نگهداری گل نرگس وحشی

هر دو گونه نرگس شیراز و نرگس ترومپت برای گل انگیزی به دمای بالا نیاز دارند. همانطور که پیش تر اشاره شد ، نرگس ترومپت برای توسعه گل و طویل شدن ساقه ، نیاز سرمایی دارد ولی نرگس شیراز فاقد نیاز سرمایی می باشد.
پیاز نرگس در اثر خشکی خاک و گرمای هوا در تابستان به خواب می رود. خارج سازی پیاز های نرگس نیز در تابستان انجام می شود.گرمایی که در ابتدا بر سوخ های تازه برداشت شده وارد می کنیم 22+ درجه سانتیگراد به مدت 4 روز می باشد.حال نوبت به سرما دهی می رسد. نرگس شیراز که نیاز سرمایی ندارد ، به نرگس ترومپت سرمای 10+ درجه سانتیگراد به مدت 13 تا 22 هفته ( بسته به رقم) می دهیم . پس از دوره سرما ، به منظور پیش رس کردن ، گرمای حدود 16+ می دهیم.
نور کافی برای گلدهی و سوخ دهی گونه های نرگس نیاز است ؛ گونه ترومپت حدود 2500-1000 فوت کندل و گونه نرگس شیراز حدود 5000 فوت کندل نور نیاز دارد.
از آبیاری زیاد و یا تنش آبی برای نرگس باید اجتناب کرد. معمولا نرگس را هفته ای یک الی دو بار آبیاری می کنند.
برای کنترل ارتفاع گیاه، در نرگس های گلدانی تیمار سرمایی یا اتفن 2000-1000 پی پی ام بکار می رود

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی

امروزه بسیاری از عطر و ادکلن های مدرن از این گل تولید میشود

مقابله به آفات گل نرگس وحشی

اگر نرگس ترومپت در دمای 18+ یا بیشتر به منظور پیش رس کردن ، قرار گیرد، عارضه Bull nosing ایجاد می شود که در این حالت گل ها قادر به توسعه و باز شدن به صورت عادی نیستند.

نحوه تکثیر گل نرگس وحشی

ازدیاد نرگس از روشهای مختلف امکانپذیر است : · بذری · فلس جفتی · پیازی · کشت بافت
روش ازدیاد بذری به منظور دست یابی به واریته های جدید و کار های بهنژادی مورد استفاده قرار می گیرد.
در روش فلس جفتی ، فلس ها را به صورت جفت، همراه با قسمتی از صفحه پایگاهی کشت می کنند.
نرگس گیاهی است که قدرت سوخ دهی خوبی دارد و حتی ممکن است پس از مدتی به سبب تراکم زیاد سوخک در اطراف گیاه ، گلدهی کم شود . برای رفع این حالت ، سوخ ها را از خاک خارج کرده و در جایی دیگر می کاریم. دقت نمایید در هنگام حمل و نقل سوخ ها ، اتیلن تولید شده از سوخ های بیمار یا آسیب دیده ، ممکن است نر عقیمی در گل ها ایجاد کند.
با استفاده از کشت بافت می توان سوخک تولید نمود. البته این سوخک ها بسیار ریز می باشند و چند سال زمان نیاز دارند تا به قدرت کافی جهت گلدهی برسند.
کاشت سوخ: عمق کاشت معمولا 20 سانتیمتر از پایین سوخ تا سطح خاک می باشد. در کشت سوخ گلدانی دقت شود که چون مشکل تهویه داریم قسمتی از نوک یا گردن سوخ را خارج از خاک نگه می داریم.
برداشت: در مورد نرگس های بریدنی هنگامی برداشت صورت می گیرد که گل ها کمی به سمت پایین خمیده شده اند ( مرحله گردن غازی). در مورد نرگس های گلدانی هنگامی برداشت صورت می گیرد که گل ها هنوز خم نشده اند ( مرحله مدادی ). نرگس های شیراز را زمانی برداشت می کنیم که براکته ها شروع به باز شدن کرده و گلچه ها کم کم در حال خارج شدن می باشند. نرگس های برداشت شده را می توان در محلول نگهدارنده ساکاروز نگهداری کرد . همچنین تمامی نرگس ها را می توان در انبار 2-0 درجه ساتیگراد انبار کرد. نرگس و لاله را نباید کنار یکدیگر نگهداری کرد ؛ چون شیره خارج شده از نرگس ، اختلالاتی در جذب آب برای لاله ایجاد می کند.

: منابع  

تصاویر گل نرگس وحشی

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
محسن م
سلام جناب مهندس، خسته نباشید. پاییز تعداد زیادی پیاز نرگس کاشتم که تا چندروز پیش گلهای زیادی دادن.گل رو دقیقا باید از کجا چید که پیاز دوباره گل بده؟من فقط خود گلهای پلاسیده رو چیدم نه ساقه اصلی اونها رو.بعد از چند روز و از چه قسمتی دوباره گل میده؟ مناسب میدونید 2هفته یکبار کود سلوپتاس بهشون بدم؟ با تشکر.  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
اگه گلها پژمرده شدند باید اونها رو از محل ساقه گل دهنده بچینید البته اگه ساقه غنچه داشت فقط کمی پایینتر از محل گل خشک را ببرید فقط از کودهای مخصوص گلدهی استفاده نمایید
غزال
انواع گیاهان تیره نرگس  پاسخ مشاهده
m shastchi

گل نرگسی که  گرفتم 6 تا گل داد. باز هم گل می ده؟ باید کار خاصی کرد که دوباره گل بده؟

برگ هاش هم یک کم زرد شده. 

بهش زیاد آب نمی دم.

  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
هرچه محیط خنکتر باشد عمر گل این گیاه هم بیشتر خواهد بود .گیاه را درمکانی با افتاب ملایم وخنک نگهدارید.این گیاه توانای تحمل سرمای معمول را دارد.فاصله گلدان با منابع حرارتی(مانند شوفاژ،بخاری و...)حداقل 3-2متر باشد. دقت کنید گیاهان را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ای که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند.
m shastchi

ممکن است به خاطر سرما و برف این چند روزه برک هایش زرد شده باشد؟ چه کنیم که دوباره گل دهد؟

مهندس رامندی
این گیاه نسبت به سرمای معمول مقاوم است مگر انکه در محیط گرمی پرورش یافته باشدکه در این صورت سرمای ناگهانی برایش مشکل ساز میشود.این گل فصلی بوده ونهایتا بسته به اب وهوا تا فروردین واردیبهشت گل خواهد داشت وبعد از ان فصل گلدهی اش تمام میشود
زهره عبدالهي
بهترين زمان كاشت پياز نرگس در شهر طبس چه ماهي است؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بهترین زمان در اواسط پاییز شهر خودتان است با توجه به عدم اشنایی اینجانب با شرایط اقلیمی توصیه میکنم از راهنمایی کارشناسان شهرتان استفاده نمایید
فرهادي
با سلام لطفاً،بهترين روش جهت كاشت نرگس شيراز در شرايط آب و هوايي فارس را معرفي نمائيد(در محدوده 200 متري). با تشكر  پاسخ مشاهده
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
نرگس زرد
نرگس چشم قرقاولی

گیاهان دیگر از همین خانواده :
سوسن آمازون
گل برفی خزری
آماریلیس قرمز
لیلی آمازونی
پیازچه برگی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت