فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۲/۵         
  

Haemanthus multiflorus blood lily که به فارسی سوسن سرخ نامیده میشود، گیاهی از خانواده پیاز، بومی آفریقا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک هایی با بافت متوسط تا سبک
سوسن سرخ
سوسن سرخ

دانستنیهای علمینام علمي
Haemanthus multiflorus
نام لاتين
blood lily
خانواده (تيره)


"سوسن سرخ" با نام علمی Haemanthus multiflorus یا Scadoxus multiflorus گیاهی پیازی و بومی اکثر نواحی نیمه گرمسیری صحرای آفریقا از سِنِگال تا سومالی تا آفریقای جنوبی است. این گیاه همچنین بومی عربستان سعودی، یمن و عمان می باشد. سه زیرگونه از این گونه گیاهی وجود دارد که بسیار سمی می باشند. از این گیاه در طب سنتی نیز استفاده می شود. سوسن سرخ سوسن سرخ

خصوصیات - معرفیگیاه زینتی "سوسن سرخ" یکی از گیاهان بسیار زیبا با برگ های چین خورده است. ساقه گیاه و ساقه گلدهنده دارای نقش و خطوط رنگین و زیبایی هستند و از این نظر در بین گیاهان زینتی جزء خصوصیات منحصر به فردشان به حساب می آید. کشت و کار آن تقریباً شبیه به آماریلیس است و ساقه گلدهنده آن نظیر آماریلیس به صورت عمودی رشد می کند. گل های آن به تعداد زیاد در اطراف چتری در بخش انتهایی ساقه گلدهنده به رنگ سرخ ظاهر می شوند. گل های این گیاه در روی ساقه نسبتاً بلند و به شکل توپ دیده می شوند. هر چتر دارای 10 تا 200 گل جدا از هم می باشد. هر گل نیز دارای ساقه ای به طول 15 تا 45 میلیمتر است. گلبرگ ها، میله پرچم و خامه همگی به رنگ سرخ دیده می شوند. میوه این گیاه از نوع سته ای و به طول 5 تا 10 میلیمتر می باشد. 
سه زیر گونه این گیاه شامل زیرگونه katherinae، longitubus و multiflorus است. blood lily blood lily

شرایط نگهداری سوسن سرخنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سوسن سرخ
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سوسن سرخ
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سوسن سرخ
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سوسن سرخ
خاک هایی با بافت متوسط تا سبک


این گیاه نیاز به استراحت تابستانه دارد. در تمام فصل تابستان باید از میزان آبیاری پیازهای آن بکاهیم تا دوره استراحت طی شود.
سوسن سرخ بومی نواحی گرمسیری بوده و نمی تواند سرمازدگی را تحمل کند به همین دلیل باید در دمای بالای 5 درجه سانتیگراد (41 درجه فارنهایت) در آفریقای جنوبی و دمای بیش از 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) در نواحی گرمسیری دیگر نگهداری شود. 
از نظر نیاز آبی به آبیاری متوسط و خوبی نیاز دارند. Haemanthus multiflorus Haemanthus multiflorus

نحوه تکثیر سوسن سرختکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرها و تقسیم پیازها در بهار صورت می گیرد. 
نکته مهم در خصوص گیاهان پیازی نگهداری شوند در انبار، درجه حرارت مناسب انبار است. درجه حرارت انبار نقش مهمی در گلدهی پیازها برای فصل بعدی دارد. و مناسب ترین درجه حرارت برا انبار کردن اکثر پیازهای خانواده آماریلیس، 7 تا 10 درجه سانتیگراد است. blood lily blood lilyمنابع :
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.plantzafrica.com/plantqrs/scadoxkath.ht
https://en.wikipedia.org/wiki/Scadoxus_multiflorus
https://www.rhs.org.uk/advice/profile?PID=715


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.