فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۴/۳         
  

Eucharis grandifloraAmazon lily که به فارسی سوسن آمازون نامیده میشود، گیاهی از خانواده آماریلیس بومی غرب کلمبیا تا غرب اکوادور می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: 18 تا 23 درجه سانتیگراد خاک: خاک های سبک با مواد غذایی کافی
سوسن آمازون
سوسن آمازون

دانستنیهای علمینام علمي
Eucharis grandiflora
نام لاتين
Amazon lily
خانواده (تيره)

دانستنی های علمی:

"سوسن آمازون" یکی از گونه های جنس Eucharis و از خانواده ی آماریلیس می باشد. این جنس حدود 15 تا 20 گونه دارد. نام سوسن آمازون (Amazon lily) در برخی موارد به تمامی گونه های جنس اوچاریس اطلاق می شود اما این نام به طور اختصاصی مربوط به دو گونه ی Eucharis amazonica و Eucharis grandiflora می باشد. این دو گونه از بهترین گونه های جنس اوچاریس جهت کشت به عنوان گیاه زینتی مورد استفاده قرار می گیرند.سوسن آمازون سوسن آمازون

خصوصیات - معرفی


خصوصیات گیاهشناسی:

سوسن آمازون یا اوچاریس گرندی فلورا گیاهی بومی غرب کلمبیا تا غرب اکوادور است. اما به عنوان گیاهی زینتی در نواحی دیگر جهان نیز کشت می شود.
این گیاه یک گیاه هیبرید بین گونه های E. moorei و E. sanderi است. اوچاریس گرندی فلورا در باغبانی اغلب با گونه ی اوچاریس آمازونیکا اشتباه گرفته می شود. تفاوت این گونه ها در اندازه ی گل های آنها است.
اوچاریس گرندی فلورا یا سوسن آمازون، گیاهی چندساله است که از یک بالب یا پیاز طویل رشد می کند. برگ ها به رنگ سبز تیره و گل ها به رنگ سفید، با عطری قوی و نافذ است که در خوشه های چترمانند تشکیل می شود که هر خوشه دارای حدود 3 تا 6 گل است. این گل ها روی یک ساقه ای به طول 45 تا 65 سانتیمتر به وجود می آیند.  Amazon lily Amazon lily

شرایط نگهداری سوسن آمازوننور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سوسن آمازون
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سوسن آمازون
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سوسن آمازون
18 تا 23 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سوسن آمازون
خاک های سبک با مواد غذایی کافی


دمای مناسب برای سوسن آمازون در فصل رشد، دمای 18 تا 23 درجه سانتیگراد (64 تا 73 درجه فارنهایت) است. دمای شب باید 18 تا 20 درجه سانتیگراد و دمای روز نیز در برخی موارد بالای 25 درجه سانتیگراد تنظیم گردد. همچنین برای رشد بهتر به نواحی مرطوب نیاز دارد.
این گیاه به خاک های خوب، لومی، دارای شن کافی برای نگهداری کمپوست نیاز دارد. همچنین خاک مورد نیاز باید توان نگهداری رطوبت را نیز داشته باشد. 
تعویض گلدان ها در فصل تابستان، رشد گیاه را تحریک می کند. اما گیاه باید قبل از انتقال از گلدانی به گلدان دیگر، حدود یک شب در دمای 15 درجه سانتیگراد نگهداری شوند. همچنین در این زمان باید برای یک مدت محدود به گیاه آب داده نشود اما باید دقت کرد که ریشه ها خشک نشوند. با این کار، احتمال تولید گل در این گیاه افزایش می یابد.
از نظر نیاز نوری به آفتاب کامل تا کمی سایه نیاز دارد.Eucharis grandiflora Eucharis grandiflora

نحوه تکثیر سوسن آمازونتکثیر سوسن های آمازون به وسیله جدا کردن و تقسیم پاجوش ها صورت می گیرد. برای این کار، آنها را در طول بهار به صورت مجزا در گلدان های 15 سانتیمتری کشت می کنند. هر پاجوش باید در سطح بالایی خاک کشت شود.Amazon lily Amazon lily

هشدار - عوارض جانبیبذرها  و بخش هایی از گیاه در صورت خورده شدن، ایجاد سمیت می کنند. همچنین در برخی افراد، تماس با این گیاهان، مشکلات پوستی و حساسیت (آلرژی) ایجاد می نماید. گرده های این گیاه نیز ممکن است حساسیت ایجاد کند.- -منابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/2678/#b
http://www.theflowerexpert.com/content/aboutflower
https://en.wikipedia.org/wiki/Eucharis_%C3%97_gran
https://en.wikipedia.org/wiki/Eucharis_(plant)
https://www.rareflora.com/eucharisgra.htm


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.