فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۱/۳۰         
  

Prunus elaeagnifolia که به فارسی بادام کوهی نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل سرخیان ، بومی فارس، چهارمحال و بختیاری و ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی خشک دمای محیط: 20-22 خاک: مکان های صخره ای
بادام کوهی
بادام کوهی

نام علمي
Prunus elaeagnifolia
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


استان چهارمحال و بختیاری با داشتن بیش از سیصد هزار هکتار جنگل یکی از نواحی رویش گونه های جنگلی در زاگرس محسوب می شود. در بین گونه های جنگلیاین استان، بادام های وحشی به لحاظ ارزش ژنتیکی دارای اهمیت ویژه ای هستند. بادام از گذشته های دور در زاگرس انتشار داشته است. آثار و بقایای بادام های وحشی در دامنه زاگرس به دوران چهارم زمین شناسی مربوط می شود، دانشمندان گیاهشناس موطن اصلی بادام را به ایران نسبت می دهند. گونه های بادام وحشی به واسطه دارا بودن خواص دارویی، صنعتی و خوراکی، جلوگیری از فرسایش خاک و از لحاظ اقتصادی حائز اهمیت هستند. بادام های وحشی در ایران دارای دامنه اکولوژیک وسیع هستند. 

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه بادام کوهی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  بادام کوهی
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  بادام کوهی
20-22 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  بادام کوهی
مکان های صخره ای

سایر اطلاعات


این کشور به عنوان مبدا و رویشگاه اصلی بادام از این نظر بسیار غنی است. این گونه های وحشی ذخیره بزرگی در ژرم پلاسم و خصوصیات مفید نظیر دیرگلی، مقاومت به خشکی، شوری و سرما را در اختیار دارند. علاوه بر این گونه های بادام به عنوان منابع مقاوم ژنتیکی زمینه تولید نهال با مقاومت بالابه تنش های زنده و غیر زنده را فراهم می کند. گونه های بادام وحشی با دامنه اکولوژیک وسیع و تنوع ژنتیک بالا جزو گونه های مناسب برای احیا و غنی سازی جنگل های زاگرس محسوب می شود. بیش از سی گونه بادام که ممکن است برخی از آنها زیرگونه باشند در بیابان ها، دامنه ها و کوههای آسیای مرکزی وجود دارد. درایران سهم گونه های مختلف بادام 21 گونه اعلام شده است. Prunus elaeagnifolia Prunus elaeagnifoliaمنابع :
معرفی آفات بادام وحشی در منطقه کرهبس استان چهارمح


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.