١٣/٣/١٤٤٣ --- 10/20/2021 --- ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۸ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  70  نفر
بازدید امروز :  7739  بازدید
بازدید دیروز :  11899  بازدید
تبلیغات متفرقه
ارکیده فالانوپسیس  -  PHALAENOPSIS ORCHID
PHALAENOPSIS ORCHID : نام علمی
  ORCHIDACEAE  - ثعلبیان : خانواده
سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا : بومی منطقه
: نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک و جاذب رطوبت
20 درجه سانتیگراد
کمی خشک
کم

ارکیده فالانوپسیس

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)
شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.
گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت)
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)
همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.
همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

: منابع  

تصاویر گیاه ارکیده فالانوپسیس:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
مرضيه جغتايي
لطفاً در خصوص نحوه تكثير گل اركيده توضيح دهيد. متشكرم  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
تکثیر ارکیده به دو روش رویشی و بذر قابل افزایش است. در افزایش بذر سبز کردن بذر مشکل است. بنابراین بیشتر سعی بر افزایش رویشی می‌باشد. که به روش‌های مختلف مانند قلمه، تقسیم بوته و کشت بافت انجام می‌شود. 1. قلمه : بیشتر ارکیده‌های تک‌پا مانند Vanda و Arachnis با قلمه انتهایی ازدیاد می‌شوند. قلمه‌های استفاده شده باید دارای ریشه هوایی باشند.چون ارکیدها خیلی کند رشد هستند بنابراین طول قلمه را زیاد می‌گیریم تا زودتر گل بدهد. دو جنس Phaleanopsisو Phaiusرا می‌توان با قلمه‌های ساقه دارای گل افزود. در ساقه گل جنسPhaius معمولا حداقل ۷ گره بین پایین‌ترین گل تا پایه ساقه وجود دارد. در جنس Phaleanopsis در بیشتر مواقع گره که درست زیر اولین گل قرار دارد دارای یک جوانه گل است و گره پایینی اغلب، جوانه بادوامی ندارد. بنابراین بهتر است از گره‌های میانی استفاده شود. 1. تقسیم بوته: Paphiopedilium ، Cattleya و Cymbidium و دیگر ارکیده‌های هم رشد را با تقسیم بوته افزایش می‌دهند. این عمل روی گیاهانی انجام می‌شود که ۶ سوخ‌نما یا بیشتر داشته باشند. محل برش ریزوم از بین سومین و چهارمین سوخ‌نما بوده و هر دو قسمت را به صورت گیاهانی مجزا در گلدان می‌کارند. از آنجایی که اکثر Cattleya ها تنها سالی یک برگ بوجود می آورند، تقسیم ریزوم بیشتر گیاهان هر سه سال یکبار انجام می‌شود. جنس‌هایی چون Paphiopedilium و Cymbidium را می‌توان به دفات بیشتر، زمانی که تنها یک دسته برگ یا یک سوخ‌نما باشد، تقسیم کرد. 1. تنه جوش: تنه جوش‌ها گیاهک‌هایی هستند که از قسمت‌های بالایی یا میانی ساقه‌ها یا سوخ‌نماهای برخی گونه‌های دندروبیوم و اپیدندروم حاصل می‌شود. و در هاوایی به نام Kaiki معروف است. بسیاری از پاجوش‌ها مانند انواع Epidendrum در زمان جداسازی دارای گل هستند که اگر با دقت عمل شود آسیبی به گلها نمی‌رسد
محمد آقاداداشی

با سلام . گل ارکیده من به مرور غنچه هاش پلاسیده شدن و ریختن الان هم چند روزی از نوک شاخه گل دهنده به طرف پایین ( برگها ) به رنگ قهوه ای روشن میشه ولی شاخه به صورت خشک و شکننده نیست . برگ ها همچنان سبز هستن . نور مستقیم آفتاب نمی بینه و هفته ای 1-2 بار آبیاری میشه ولی هیچ گلی نداره حتی گلها و غنچه هایی هم که داشت پلاسیده شدن و ریختن . لطفا راهنماییم کنید

 

افسانه سادات فرود
نوسانات دمایی (گرم یا سرد شدن ،در معرض باد کولر قرار گرفتن )کمبود رطوبت و یا زیاده روی در ابیاری را بررسی کنید.از باز بودن زهکش گلدان مطمئن شوید.ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند. اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده)
آناهیتا
سلام من یک گلدان ارکیده دارم که فروردین ماه امسال آن را خریدم. از آن موقع تا حالا شرایطی را که برای نور و آبیاری و دما و کوددهی فرمودید را رعایت کردم و همه چیز هم خوب بوده. اما الان حدود یک هفته است که گلهای آن کم کم خشک می شود و می ریزد. به نظرتان اشکال از کجاست؟ فصل گل دهی آن تمام شده یا مشکلی وجود دارد؟ سپاس فراوان  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است مع. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند.دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ساناز محمودپور
سلام خسته مباشيد من گل اركيده اي دارم كه عيد شروع كرد به برگ جديد دادن هنوز برگ تازه اش كوچيكه و برگ هاي بزرگش زرد شدن و ويختن علتش چيه ؟! چه كار بايد بكنم تا برگهاش زرد نشه؟  پاسخ مشاهده
ساناز محمودپور
ساناز محمودپور
ببخشيد من امروز متوجه شدم كه كنار برگهاي گلم شبيه شيره درخت حبابهاي سفيدي زده شده علتش چيه؟! باز قارچه به نظرتون؟!
ساناز محمودپور
shila
باسلام قیمت مناسب برای یک گلدان ارکیده تک گل یا با دو شاخه گل چقدر است؟  پاسخ مشاهده
حسن امیدی
الان تو بازار گل محلاتی تهران 40 هزار تومن
مهدی ب
با درود
کمتر از یک هفته است که گلدان ارکیده فالانوپسیس خریداری کردم . از روز دومی که به خونه اوردمش گلهاش  شروع به ریخت کرد. توی یک هفته اخیر هم فقط یک بار بهش آب دادم و از کود استفاده نکردم .
 امروز متوجه شدم که ریشه های هواییش دارن خشک میشن و لکه های قهوه ای رنگی برروشون وجود داره .
مشکل از کجاست و چه راه حلی وجود داره ؟؟

  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
نور زياد و مستقيم و يا بر عکس نور کم ،خشکي محيط ،کمبود رطوبت و بالا بودن دمااز علل خشکي گلهاست .لکه هایی که روی ریشه ها مشاهده میشوند بیماری قارچی است و شما باید ریشه های خراب را جدا کنید و سایر ریشه ها رابا قارچ کش مثل بنومیل ضد عفونی کنید. قبل از آبياري سطح خاک را بررسي کنيد . حتي اگر بر روي سطح گلدان سنگهاي تزئيني وجود دارند تعدادي را برداريد تا بتوانيد وضيعت خاک اطراف ريشه ها را بررسي کنيد. اگر اين محيط تا حدودي خشک شده بود نسبت به آبياري گياه اقدام کنيد اما اگر هنوز مرطوب است از آبياري گياه خودداري کنيد.اين گياه محيطي با نور متوسط و به دور از نور مستقيم آفتاب نياز دارد.در طي فصل رشد پنجره هاي شرقي خانه و در طي ماه هاي کم نور سال پنجره هاي جنوبي و غربي مکان مناسبي براي اين گياه است و ميزان نور مناسب را در اختيار آن قرار مي‌دهند.اگر دماي روزانه محيط نگهداري اين گياه همواره بالاي 29 درجه باشد ، چنين گياهي هرگز گل نخواهد داد.مطمئن شويد که گل ارکيده در طول روز به اندازه کافي نور خوشيد دريافت کند، اما بيش از حد هم نبايد نور دريافت شود. اکثر گونه هاي ارکيده نور غير مستقيم را بيشتر دوست دارند. نور مستقيم ممکن است باعث سوزاندن گل ارکيده شود، در حالي که اگر گياه به اندازه کافي نور دريافت نکند، گل نمي دهد.براي اين که متوجه شويد که گياه ارکيده به اندازه کافي نور دريافت مي کند برگ هاي آن را بررسي کنيد. برگ ارکيده بايد به رنگ سبز روشن و سالم باشد در اين صورت به اين معناست که ارکيده به اندازه کافي نور دريافت مي کند، اگر برگ ها سبز تيره باشند يعني نور به اندازه کافي نيست. اگر برگ ها زرد شوند يا رنگ آن ها قهوه اي يا مايل به قرمز بود به اين معناست که بيش از حد نور دريافت مي کنند. بهتر است ارکيده در پشت يک پنجره پرده دار قرار داده شود.گل ارکيده را بايد هر 5 تا 12 روز يک بار آبياري کرد. آبياري بيش از حد يا آبياري به ميزان کم باعث از بين رفتن گل ارکيده مي شود. در طول ماه هاي تابستان، روزهاي طولاني تر و حرارت بيشتر، مدت زمان بين هر آبياري براي گل ارکيده بايد کوتاه تر باشد. بيش از حد به گل ارکيده کود ندهيد. معمولا، انتظار مي رود کوددهي به ارکيده يک بار در ماه باشد. کوددهي بيش از اندازه باعث سوزاندن ريشه و مانع گل دهي مي شود. گياه ارکيده يک گياه رطوبت دوست است و در جنگل هاي باراني و گرم رشد ميکند.اما به اين معني نيست که خاکش بايد دائما خيس و مرطوب باشد . گياه ارکيده ريشه هاي هوايي دارد که از گلدان بيرون زده هستند و اين ريشه ها رطوبت هوا رو جذب ميکنند و نبايد انها را زير خاک کرد چون دچار پوسيدگي و قارچ زدگي مي شوند . پس از هر دوره آبياري , بايد ريشه ها خوب خشک بشوند . به همين دليل نبايد هيچ وقت ته گلدان ارکيده آب باشد مگر اينکه گياه در جاي گرم باشد.
مهدی ب
سلام من ۴ روز گلدون ارکیده خریدم. بعد از روز چهارم گلبرگاش داره پژمرده و جمع میشه .روی اپن اشپزخونه گذاشتم یه وعده هم بهش اب دادم گلدونشم عوض نکردم. لطفا من و راهنمایی کنید. روزی که گلدون و خریدم خیلی سرحال بود و خیلی هم غنچه داره.نور مستقیم بیرون هم اصلا نداره.  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام احتمالا محیط شما گرم و خشک است ،گاز های موجود در آشپزخانه و نوسانات دمایی نیز برای گیاه مشکل ساز است ،گیاه را به مکان خنک تری(23 تا 26 درجه ) با نور کافی منتقل کنید ،گلدان از منبع گرمایی 2 متر فاصله داشته باشد .این گیاه برای رشد کردن بسیار به محیط مرطوب علاقه دارد، اما غوطه ور شدن در آب و همیشه خیس بودن را نیزدوست ندارد، گلدان قبل از خشک شدن باید آبیاری شود و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.اگر محیط نگهداری ارکیده شما گرم هست و در روز کمی هم نور مستقیم خورشید دریافت میکند , بهتر است کمی آب ته گلدان ارکیده بریزید(به اندازه یکی دو قاشق غذا خوری ) تا گیاه شاداب تری داشته باشید .
فروغ سیرتی
سلام و تشکر بخاطر صفحه بسیار خوبتون.
من قبلا در مورد بریدن ساقه ارکیده فالانوپسیس ازتون پرسیده بودم و از جایی که گفتین قطع کردم اما داخل ساقه خالی و انگار کاملا خشکیده است، من چون نمیدونستم ریشه هم نیاز به نور داره گلدان شفافش رو داخل یک گلدان سرامیکی گذاشته بودم شاید علت این باشه. البته برگ جدید در آورده ولی ساقه گلش بجز سه سانت پایین که یکم هنوز رنگ داره به بالاش چوب خشکه. لطفا راهنمایی کنید که چه کاری میتونم انجام بدم که گلم خراب نشه 😢😢😢 اون کود گلدهی ارکیده رو از سایت خریداری میکنم شاید در بهتر شدن حالش موثر باشه ولی اگر راهکار دیگه ای هست لطفا راهنمایی کنید.
بسیاااار ممنون از شما که سوالات اعضا رو پیگیری میکنید 🙇😔


  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
در این حالت ساقه گل دهنده باید قطع شود . بهتر است محل قطع از پایه ساقه باشد .
امیر رضا خجسته فر
سلام من برای یکی از بستگان یک گل ارکیده کادو بردم با روشی که همراه گل بود به گل رسید اما گل رفته رفته خشک شد تا جایی که از 3تا برگ 2 تا از نوک برگ زرد شد و افتاد هفته ای یک بار آبیاری میکرد توی پاسیو کنار حوض زینتی بود بعد از افتادن گلها هر 2 هفته کودیاری میکرد اما آخرین برگ هم افتاد الان گل رو اوردم پیش خودم ریشه ها از داخل سبز هستن گیاه در جای خودش محکمه سست نیست آبیاری هر 2شنبه و جمعه هست نورش بهتر شده اما همچنان ساقه خشک هست بعضی از ریشه ها از روی خاک بیرون آمده اند اما خشک هستن من کودیاری و آب پاشی را منظم انجام میدم اما تغییری صورت نگرفته آیا کارهای من کافی هست؟ با این شرایط دوباره سبز خواهد شد؟   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
ریشه هاب یبیرون مانده از خاک را با اضافه کردن خاک پوشش دهید.سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام شود.اب زیر گلدانی خارج شود.نور زیاد وغیر مستقیم باشد.سعی کنید شرایط ثابت وایده ال رشد)ابیاری،رطوبت،دما،نور ؛خاک مناسب و...) که در قسمت معرفی گیاه توضیح داده شده را فراهم نمایید
رقیه پار
گل ارکیده من سه تا پاجوش داره که هر کدوم سه تا برگ دارن ، چه جوری میشه پاجوشا رو جدا کنم ؟ تو چه فصلی این کارو باید بکنم ؟ خاکش هم چی باید باشه ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید  پاسخ مشاهده
حسن امیدی
تبریک میگم
1بذارید برگهای جدید قوی بشن
2 بذارید گلدهی ساقه اصلی تموم بشه
3 خاک گلدون را عوض کنید(از بستر مناسب ارکیده استفاده کنید) وهم زمان پاجوش ها رو با مقداری ریشه از مادر جدا کنید و خاک ومرطوب کنید
حسن امیدی
راستی خاکش باید مخلوطی از پرلیت, پیت ماس, ذغال چوب,پوکه معدنی و مقداری کوکو پیت باشه
افسانه سادات فرود
بهترین زمان برای جدا کردن پاجوش ها فصل بهار هست.
مارال ج
سلام ، من ٥ هفته هست که گلدان فالانوپسیس لب ماتیکی خریدم طبق گفته گل فروش هفته ای دو بار به مدت ٢ ساعت در تشت اب میزارم خاک گلدانم شامل پوکه . ذغال . چوب . پرلیت است وقتی خریدم یک شاخه با ۵ تا گل و ۵ غنچه سر حال داشت ولی ١٠ روزه که گلها از پایین شروع به بیحال شدن کرده الان تمام گلها پلاسیده شدن حتی حس کردم که جاش گرم به جای خنک تر منتقلش کردم حالا هم بعد گذشت ١ هفته از بيحالي غنچه ها زرد روبه خشكي هستن ریشه های بیرونی هم تقریبا خشک میشن ،،، تو اين ١ هفته ١ روز در ميون خاك و ابپاشي كردم دلیل چیه ،،، از بی ابی اینطور شده یا ابیاری زیاد یا دلیل دیگری داره لطفا کمک كنيد   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
هر از چند گاهی قرار دادن گل در اب خوب است ولی انجام مستمر ان توصیه نمیشود.ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس
اسپیرانتس سرنوآ
ارکیده دندروبیوم
ثعلب غده ای گرجی
ثعلب پروانه ای
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت