٢٥/١٠/١٤٤٣ --- 5/27/2022 --- ۱۴۰۱ جمعه ۶ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  97  نفر
بازدید امروز :  431  بازدید
بازدید دیروز :  18772  بازدید
تبلیغات متفرقه
توت سفید  -  WHITE MULBERRY
MORUS ALBA : نام علمی
  MORACEAE  - توت : خانواده
چین : بومی منطقه
Morus atropurpurea : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک های عمیق و قوی و آهکی
نواحی نیمه گرم
کمی مرطوب
زیاد

توت سفید

خصوصیات - معرفی


توت یکی از گیاهان دو لپه است. توت در گیاه شناسی معمول ترین گونه میوه گوشتدار یک تکه محسوب می شود که در آن تمام دیواره تخمدان درون یک پیرابر خوراکی به عمل می آید. تخمدان همیشه در قسمت زیرین گلها که دارای یک یا چند برچه درون یک پوشش نازک می باشند قرار دارند و دارای قسمت های داخلی گوشتداری هستند. دانه ها درون گوشت مشترک یک تخمدان یک یا چند برچه ای محصور شده اند. 
درخت توت سفید می تواند تا ارتفاع 15 تا 18 متر و قطر 1 تا 5/1 متر رشد کند. پوست درخت در مرحله جوانی خاکستری روشن و سپس خاکستری قهوه ای می گردد. سطح پوست دارای شیارهای نسبتاً عمیق است و در درختان بزرگ، صفحات پوست مرده خیلی برجسته مشخص هستند. درخت دارای شاخه های متعدد با انشعابات زیاد است.
دستجات آوندی داخل پوست آزاد بوده و در صورت جدا کردن آنها می توان در بافتن طناب و گونی از آن استفاده کرد.
در مناطق گرمسیری همیشه سبز است و در مناطق سرد دارای ارقام خزان کننده است. میوه توت سفید، کوچک، سرخ یا سیاه با طعم ملس و شیرین با ارزش غذایی زیاد است.
گلدهی در فروردین و اردیبهشت و میوه دهی در مناطق معتدل ایران، خرداد و تیر و در مناطق گرمسیر در اردیبهشت ماه صورت می گیرد. 
رشد درختان توت کند بوده و عمر آنها 120 تا 150 سال می باشد.

شرایط نگهداری توت سفید


منشأ توت سفید از چین بوده ولی امروزه در بسیاری از کشورهای جهان مانند تایلند، هند، ترکیه، ارمنستان، سوریه، ایران و تمام کشورهای دورتادور دریای مدیترانه وجود دارد. در ایران توانسته چه در نواحی مرطوب و پر آب شمال ایران یعنی گیلان و مازندران و چه در نقاط خشک و کم آب مانند خراسان و آذربایجان سازگار گردد. تاریخ ورود توت سفید به ایران به نظر می رسد در دوران هخامنشیان و در زمان جمشید بوده است. اصولاً درخت توت در هیچ یک از نقاط ایران به صورت بومی وجود نداشته است و تنها منطقه ای که در حال حاضر توت به طور نیمه طبیعی انتشار پیدا می کند، جنگل های خزر می باشد.
انواع توت های سفید ایران گروه بندی نشده اند و همه به نام توت خوانده می شوند. از لحاظ فرم و شکل ظاهری می توان آنها را به میوه های کوتاه قد و بلند قد تقسیم کرد مثلاً توت های سفید اطراف بیرجند کلفت و بلند قد هستند.
در مقابل نوسان درجه حرارت مقاوم است که در هوای گرم و خشک سازگاری بیشتر نشان می دهد و در مقابل سرما و کم آبی نیز مقاوم است.
در هر نوع خاک، در آفتاب یا سایه روشن به عمل می آید و چون سیستم ریشه سطحی و عمیق دارند لذا خاک های عمیق و قوی و آهکی را ترجیح می دهد. 
درخت توت سفید به سرما مقاوم است و تا سرمای 25 درجه سانتی گراد زیر صفر را تحمل می کند. اما علیرغم مقاومت قابل توجه آن به سرما در جوانی از سرما آسیب می بیند. همچنین شاخه های درخت گرچه محکم به نظر می رسند اما به آسانی شکسته می شوند. پس باید در مناطقی کاشته شود که برف های سنگین زمستان شاخه های آن را نشکند. چوب درخت توت از نظر ساختار و خصوصیات نزدیک به چوب اقاقیا است. چوب خیلی محکم و بسیار مقاوم به تناوب خشکی و رطوبت است.
درخت توت سفید روی دامنه هایی با شیب ملایم کوهستان و مناطق معتدله مرطوب به خوبی رشد می کند. در خاک های سبک یا شنی رسی و یا در خاک های سیاه و غنی از مواد آلی با زهکشی خوب رشد قابل توجهی دارد. اما از خاک های مرطوب که زهکشی آن ضعیف است آسیب می بیند.

خواص دارویی و صنعتی


درخت توت را به دو منظور پرورش می دهند:
الف- استفاده از برگ های درخت برای تغذیه کرم ابریشم: برگ های این درختان در بهار برای تربیت کرم ابریشم و در پاییز به عنوان علوفه دام به مصرف می رسند. امروزه از بعضی واریته های توت در پاییز هم برای تربیت کرم ابریشم استفاده می کنند. درختان توت میوه دهنده را می توان با چند سال هرس قوی بدون میوه کرد.
ب- استفاده از میوه درخت توت: میوه های توت را به صورت خام و تازه و یا به صورت خشک شده مصرف می کنند. میوه خشک را به عنوان آجیل شیرین و یا به جای قند همراه با چای می خورند.
همچنین از چوب درخت توت در مصارف مختلف نجّاری به ویژه تهیه تار استفاده می شود.
در ایران مهمترین مراکز کشت توت درختی، خراسان، یزد و اطراف تهران (برای مصرف میوه تازه یا خشک کرده) و سواحل دریای مازندران (برای تغذیه کرم ابریشم) می باشد. 

توت ها منبع خوبی از فیتونوترینتی توانا به نام رزوراترول(resveratrol)  هستند که در انگور نیز یافت می شوند. محققان معتقد هستند که با کمک این ماده ی غذایی گیاهی می توانند هم از بروز سرطان ها پیشگیری کنند و هم اینکه با سرطان ها مبارزه کنند.
توت ها به دلیل وجود رزوراترول می توانند موجب افزایش طول عمر افراد شوند. در مطالعات متعددی نشان داده شده است که رزوراترول موجود در توت ها موجب افزایش طول عمر موش ها شده است.
در طب چینی، توت ها به عنوان یک عامل تصفیه ی خون در نظر گرفته می شوند، به این معنا که خون را تمیز کرده، تولید آن را افزایش داده و به طور کلی موجب تقویت کل سیستم خونی می شود.
در طب چینی این عقیده وجود دارد که توت سفید موجب تقویت عملکرد کلیه ها می شود.
یکی دیگر از باورهای موجود در طب چینی این است که توت سفید به طور مؤثری می تواند کبد را پاک و تمیز کند.
در چین، با برگ درخت توت سفید چای تهیه کرده و معتقدند که این چای به افراد کمک می کند تا بهتر ببینند و بهتر بشنوند.
در ترکیه، درمانی برای رفع یبوست وجود دارد که آن خوردن توت سفید به همراه یک لیوان آب آن هم با معده ی خالی است.
به دلیل وجود آهن زیاد در توت ها، این میوه های خوش مزه برای درمان کم خونی فقر آهن نیز کاربرد دارند.
در ترکیه، شیره ی توت به عنوان یک درمان برای سرماخوردگی و آنفلوانزا به کار می رود. اثربخشی این روش به دلیل وجود ویتامین C بالای این ماده ی غذایی می باشد.
در بسیاری از کشورها از توت ها برای درمان و علاج سفید و یا خاکستری شدن زودرس موها استفاده می شود.

مقابله به آفات توت سفید


تعدادی از آفات مهم درختان توت عبارتند از :ساس های سپردار، شب پره دم طلایی، پروانه پر طاووسی گلابی، انواع کنه، گال ماز و پشه توت و شاخه توت ، زنجره ها، شته ها، شپشک ها و...
در کنترل این آفات، آنچه که مهم است این است که تا حد امکان از سموم آلوده کننده محیط و سمومی که برای موجودات مفید منطقه زیان بخش هستند، استفاده نشود. بهتر است تا حد امکان از روش های زراعی و بیولوژیک استفاده شود.
کنترل بیولوژیک آفات بهترین روش مبارزه با حشرات زیان آور مزارع توت است که خوشبختانه در ایران مدت ها است مورد توجه قرار گرفته و عملاً استفاده می شود.
از مهمترین پارازیت های آفات که باید در مزارع رها شوند می توان به کفشدوزک ها، توربالان و ساس ها، کنه های پردارتور و انواع زنبورها اشاره کرد. مثلاً کنترل کرم ابریشم وحشی که از آفات مهم توت است به وسیله زنبورهایی مثل تلفوموس گراسیلز یا بعضی دیگر آن که دشمن تخم پروانه کرم ابریشم وشی هستند انجام می گیرد. 
عوامل مختلف قارچی، ویروسی و باکتریایی موجب ایجاد بیماری در درختان توت می شوند که از این میان به چند بیماری مهم درختان توت اشاره می گردد.
بیماری سفیدک سطحی: در این بیماری با کاهش سطح سبز برگ، برگ ها قدرت غذاسازی کمتری داشته و درخت ضعیف می شود با ضعف درخت میزان عملکرد پایین می آید. می توان به وسیله سمپاشی با سموم گوگردی یا کاراتان با این قارچ مبارزه کرد.
از دیگر بیماری هایی که به وسیله قارچ ایجاد می گردند می توان بیماری های زنگ توت، پوسیدگی بنفش ریشه و پوسیدگی ریشه را نام برد که همه به وسیله سموم قارچ کش کنترل می گردند.
بیماری موزائیک توت :این بیماری عامل ویروسی دارد. در بیماری موزائیک، در اثر از بین رفتن کلروفیل (سبزینه) برگ ها نازک و در مقابل نور شفاف می شوند. در صورتی که بیماری شدید شود، فقط رگبرگ ها باقی می مانند و در سطح برگ لکه های کوچک زرد رنگی به وجود می آید و در نهایت رشد گیاه متوقف می شود. روش خاصی برای مبارزه با این بیماری داده نشده، راه پیشگیری از ابتلای درخت به این بیماری این است که در خزانه، نهال های مبتلا به بیماری حذف شوند و فوراً سوزانده شوند تا بیماری در تمام باغ پخش نشود.

نحوه تکثیر توت سفید


تکثیر این گیاه از طریق کشت بذر، پیوند زدن، ریشه دار کردن قلمه ها و خوابانیدن صورت می گیرد.
بذر از فروردین تا خرداد ماه بطور سطحی کاشته می شود و سپس آن را توسط شن کش با خاک مخلوط می کنند. (بهتر است قبلاً میوه کامل را با ماسه بکوبید) بر روی آنها در شهریور می توان انواع توت مجنون، توت سیاه معمولی و یا شاه توت را پیوند زد که در زمستان سال دوم قابل بهره برداری هستند.
در پاییز یا اسفند در فضای بیرون می توان قلمه های 30 سانتیمتری آن را کاشت.
با خوابانیدن شاخه نیز می توان اقدام به تکثیر نمود که در شهریور یا بهار انجام می شود. 


 

تصاویر توت سفید

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
اشکان اعتدالی

با سلام خدمت مهندس فرود و مهندس رامندی عزیز


از توت سفیدی که در عکس می بینید نگهداری خیلی کمی به عمل اومده و فکر میکنم آبیاری اون هم اخیرا تنها به مدد بارندگی بوده. لطفا راهنمایی بفرمایید که اقدامهای کلی به منظور رشد و بارور شدنش چی میتونه باشه؟
ضمنا درخت اواخر سال ۹۲ در اهواز کاشته شده.

سپاس بسیار.


  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام کمبود مواد غذایی در برگ ها مشخصه ، جهت تقویت درخت و باروری بهتر از کود دامي+ کودهاي شيميايي استفاده کنيد نزديک ريشه درخت چاله هايي کنده مي شود و با مخلوط کودهاي آلي و شيميايي پر مي شود . روش کار به اين صورت است که ابتدا چاله هايي در قسمت انتهايي سايه انداز درخت حفر مي کنيم . 4 -2 چاله مطلوب مي باشد که قطر آنها 50 – 30 سانتيمتر و به عمق 120 – 50 سانتيمتر مي باشد . چاله ها با مخلوطي از کود دامي يا خاک برگ يا کمپوست و کود شيميايي مناسب (کود ماکرو +میکرو)پر شود و سپس آبياري شود.
اشکان اعتدالی

سپاس بسیار.

پس کود دامی رو با کود کمپوست که عکسش رو در زیر میذارم مخلوط کنم؟ با چه نسبت‌هایی؟افسانه سادات فرود
کود حیوانی شرایط جذب را برای عناصر شیمیایی فراهم می کند اما تمام نیاز گیاه را نمی تواند برآورده کند و این کمبودها باید توسط کود های شیمیایی مرتفع گردد.300 گرم کود شیمیایی +2 کیلو کود حیوانی پوسیده و کمپوست به نسبت مساوی به صورت چالکود.
امیر
سلام ، ما 15 اسفند 94 تعدادی نهال ریشه لخت توت در خاک باغچه کوچه مان در تهران کاشتیم که هر نهال بین 1.5 تا 2 متر ارتفاع دارند به قطر حدود 2 سانت و فقط یک ریشه اصلی حدود 30 سانتی نارنجی هم داشتند و تنه آنها تقریبا شاخه نداشت و الان که حدود 2 ماه از کاشت گذشته اثری از جوانه زنی در نهال نیست و اکثر نهال ها نیز بنظرم کمی قوس پیدا کرده اند ، در این مدت هم تقریبا هفته ای یک بار آب داده شده اند و در یک هفته بعد از کاشت نیم تا یک بیل کود خشک به پای آنها داده شد ، در حال حاضر هم بنظرم نهال ها خیلی خشک و شکننده بنظر می رسند بصورتی که بعضی هایشان سرشان یا قسمتیشان شکسته ، می خواستم ببینم چه شده و من در کمک به رشد آنها چه کاری باید انجام دهم؟ (سرما زده؟ ، هوا باد داشته؟ ، آبیاری مشکل داشته؟ ، کود یا خاک مشکل داشته؟ ، دیرتر جوانه میزنه مثلا سال بعد؟ ، گودال مشکل داشته؟ ، قبل کاشت باید چند روز تو آب می موند؟ و غیره) / با تشکر از هر 2 عزیز پاسخگو  پاسخ مشاهده
امیر
سلام
کسی پاسخگو هست؟

تشکر
افسانه سادات فرود
سلام نهال های ریشه لخت ممکن است در موقع انتقال نهال به زمین اصلی دچار استرس شوند که در وهله اول به‌علت تغییر در توانائی در جذب آب در اثر از بین رفتن تعدادی از ریشه‌هایشان می‌باشد. استرس آبی دلیل اولیه بروز مشکل و وارد شدن کنش به گیاه است.مشکل دیگر صدمه دیدن ریشه به دلیل بیماری قارچی است ،براي تست زنده بودن گياه با يک وسيله تيزابتدا خراشي کوچک در تنه گياه ايجاد نماييد واندکي پوست را کنار بزنيد.در صورتي که زير پوست سبز يا سبز مايل به زرد بود نشان دهنده زنده بودن گياه شماست ،در صورت زنده بودن گياه جوانه خواهد. زد این نهال ها نیاز به قیم نیز دارند تا پس از رویش برگ در اثر وزش باد سقوط نکنند.
امیر
تشکر از جواب خوبتان ، عیدتان مبارک
حمید
سلام من یک درخت توت سیاه چتری دارم که مدتی است شیره سیاه یا قهوه ای تیره روی تنه اش وجود دارد مثل عکس تصاویر گیاه توت سفید: ردیف 3 افقی از سمت راست 2 ومین عکس راه درمان چیست با تشکر  پاسخ مشاهده
فاطمه زواری
با سلام لطفا از علائم بیماری عکس ارسال کنید+ عکس برگها
حمید
فاطمه زواری
کیفیت عکسهای ارسالی زیاد خوب و واضح نیست. لطفا از علایم بیماری تصویر بگذارید. مثلا قسمت قهوهای تنه یا برگی که  سوخته یا پيمرده شده . نوع لکه ها روی برگ یا هر علامتی که فکر می کنید در تشخیص بیماری کمک می کند.
رضا امیری
با سلام
میخواستم ببینیم اسم این حشره چیه؟که روی درخت توت هستش و همچنین راه مبارزه با اون چیه خیلی هم زیاد شدن به سرعت
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
تصویری مشاهده نشد.حجم عکس رو کمتر از 100 کیلو بایت کنید
امير الف
با سلام و خسته نباشيد درخت توت حدود ٧ ساله اى داريم در اطراف اراك، با آب و هوايى نسبتا سرد و خشكِ كوهستانى. مشكل اينجاست كه قبل از رسيدن، محصول ريزش دارد و قابل خوردن نيست. كود دهى هم كود حيوانى و آبيارى هم قطره اى. ناگفته نماند در بعضى از ماه هاى سال بدليل باز بودن محيط، بادهايى شديد ميوزد اما درخت چون كنار ديوار كاشته شده، بخش زياد از اين باد توسط ديوار مهار ميشود. ممنون ميشم اگر دليلى دارد بفرماييد با تشكر 🙏🏻🍀  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام اواخر زمستان قبل از متورم شدن جوانه ها از کود روی-بر استفاده شود.بهتر است خاک نیز آزمایش شود و در صورت نیاز اصلاح شود.یخبندان های دیر رس بهاره ،نور کم ،آبیاری کم نیز می تواند باعث ریزش میوه ها شود.
مشاهده همه پرسش ها، کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
توت سیاه
توت مجنون
شاهتوت یا توت هیمالیایی

گیاهان دیگر از همین خانواده :
کِلِدانگ
درخت نان آفریقایی
انجیر هندی
فیکوس لیراتا
کِمپِداک
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت