فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۱/۳۱         
  

Galium Odoratumsweetscented bedstraw که به فارسی گالیوم یا شیرپنیر معطر نامیده میشود، گیاهی از خانواده روناس بومی اروپا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: کم رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل خاک: خاک های مرطوب و غنی از مواد غذایی
گالیوم یا شیرپنیر معطر
گالیوم یا شیرپنیر معطر

نام علمي
Galium Odoratum
نام لاتين
sweetscented bedstraw
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "گالیوم معطر" یا "شیر پنیر معطر" یکی از گیاهان گلدار از خانواده روناسیان می باشد این گیاهان بومی اکثر نواحی اروپا، از اسپانیا و ایرلند تا روسیه هستند و به خوبی نیز در نواحی غرب سیبری، ترکیه، ایران، قفقاز و ژاپن می رویند. کشت و جمع آوری آن نیز به دلیل تولید گل ها و برگ ها معطر می باشد.
گالیوم معطر گیاهی علفی است که تا حدود 30 تا 50 سانتیمتر ارتفاع رشد می کند. این گیاه گاهی اوقات با گونه های G. verum و G. trifolium اشتباه گرفته می شود. این گیاه، معطر می باشد و دلیل عطر آن نیز وجود کومارین ها در آن است.
برگ ها ساده، نیزه ای، بدون کرک و به طول 2 تا 5 سانتیمتر هستند که با آرایش چرخشی، حاوی 6 تا 9 برگ در هر چرخش، روی ساقه قرار گرفته اند.
گل ها کوچک، به قطر 4 تا 7 میلیمتر و به صورت خوشه ای تشکیل می شوند. هر گل سفید رنگ دارای چهار گلبرگ پیوسته می باشد.
میوه ها به قطر 2 تا 4 میلیمتر و به صورت منفرد تشکیل می شوند که هر میوه با زائده ای قلاب مانند و نازک احاطه شده است که این زائده به پراکندگی آن هنگام برخورد به بدن حیوانات کمک می کند.sweetscented bedstraw sweetscented bedstraw

شرایط نگهداری گالیوم یا شیرپنیر معطرنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گالیوم یا شیرپنیر معطر
کم
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گالیوم یا شیرپنیر معطر
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گالیوم یا شیرپنیر معطر
نواحی معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گالیوم یا شیرپنیر معطر
خاک های مرطوب و غنی از مواد غذایی


این گیاه شرایط نیمه سایه تا سایه ی کامل را در خاک های مرطوب و غنی از مواد غذایی ترجیح می دهد.
در تابستان های خشک به آبیاری فراوان نیاز دارد.
این گیاه به عنوان یک گیاه پوششی یا حاشیه ای در خاک های اسیدی یا در زیر سایه ی درختان دیگر بسیار مناسب است.Galium Odoratum Galium Odoratum

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاز گالیوم معطر به عنوان گیاهی پوششی و یا در حاشیه کاری باغ ها استفاده می شود.
علاوه بر استفاده به عنوان گیاهی زینتی، به دلیل عطر قوی که دارد که با خشک شدن گیاه نیز این عطر افزایش می یابد، از آن به عنوان خوشبوکننده در ژله ها، مرباها، کنیاک، بستنی ها و یا به عنوان دمنوش گیاهی استفاده می گردد.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - گالیوم یا شیرپنیر معطر معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - گالیوم یا شیرپنیر معطر

نحوه تکثیر گالیوم یا شیرپنیر معطرتکثیر گالیوم معطر از طریق تقسیم بوته و ریشه (ریزوم) در پاییز یا اوایل بهار صورت می گیرد. همچنین از طریق پراکنش بذرها نیز ازدیاد می یابد. بهترین زمان کشت بذرها در پاییز، بلافاصله پس از رسیدن می باشد. البته می توان این بذرها را در بهار نیز کشت کرد اما بذرهای کشت شده در بهار بسیار به کندی جوانه می زنند. استفاده از یک دوره سرمادهی به افزایش جوانه زنی بذرها کمک می کند.sweetscented bedstraw sweetscented bedstrawمنابع :
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Gali
https://en.wikipedia.org/wiki/Galium_odoratum
https://www.rhs.org.uk/Plants/7595/i-Galium-odorat


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.