فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۴/۳۱         
  

Theobroma grandiflorum Cupuaçu که به فارسی کاپوسو نامیده میشود، گیاهی از خانواده پنیرک، بومی برزیل می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی گرم و مرطوب خاک: خاک های حاصلخیز و مرطوب
کاپوسو
کاپوسو

نام علمي
Theobroma grandiflorum
نام لاتين
Cupuaçu
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"کاپوسو" یکی از درختان مخصوص جنگل های بارانی نواحی گرمسیری است که ارتباط خویشاوندی با کاکائو دارد. این گیاه بومی برزیل می باشد. این گیاه دارای ارتفاعی حدود 5 تا 15 متر است که در برخی موارد به 20 نیز می رسد. این درختان دارای پوستی به رنگ قهوه ای تیره است. برگ های آن به طول 25 تا 35 سانتیمتر و به عرض 6 تا 10 سانتیمتر است. هر برگ حدود 9 تا 10 جفت رگبرگ دارد. در گیاهان بالغ رنگ برگ ها از صورتی کمرنگ تا سبز تغییر می کند. گل ها به صورت منفرد یا در گروه های 3 تا 5 تایی تشکیل می شوند. میوه ها کشیده و دوکی شکل، به رنگ قهوه ای، کرکدار، به طول 20 سانتیمتر (7.9 اینچ)، به وزن یک تا دو کیلوگرم می باشند. این میوه ها با برون بر یا پوستی (اگزوکارپ) سخت به ضخامت 4 تا 7 میلیمتر پوشیده شده است. پالپ میوه ها به رنگ سفید و دارای عطری مخلوط از شکلات و آناناس است که به وفور به عنوان دسر، آب میوه و طعم دهنده استفاده می شود. مزه ی آبمیوه شبیه گلابی با کمی طعم موز است. هر میوه حاوی حدود 20 تا 50 بذر است که توسط پالپی معطر و سفید یا کرم رنگ احاطه شده اند.Cupuaçu Cupuaçu

شرایط نگهداری کاپوسونور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کاپوسو
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کاپوسو
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کاپوسو
نواحی گرم و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کاپوسو
خاک های حاصلخیز و مرطوب


این گیاه نسبت به سرما مقاوم نیست و حداقل دمایی که می تواند تحمل کند دمای 45 تا 50 درجه سانتیگراد است. 
کاپوسو محیط های بسیار مرطوب را با نوسان دمایی بسیار کم در سال است. دمای مناسب برای رشد این گیاهان دمای 75 درجه سانتیگراد می باشد. 
این درختان برای رشد بهینه به آبیاری زیادی نیاز دارند. 
این گیاهان خود را با آب و هوای گرم و مرطوب سازگار کرده اند و بهترین رشد را در خاک های حاصلخیز و مرطوب دارند. 
اگرچه این درختان در مکان های سایه – آفتاب نیز رشد خواهند کرد اما بهترین رشد را در آفتاب کامل خواهد داشت. 
در نواحی بومی و رشد به صورت خودرو عمدتاً در ارتفاعات بیش از 396 متر (1300 فوت) بالاتر از سطح دریا مشاهده می شوند اما کشت آنها در ارتفاعات بیش از 610 متر (2000 متر) بالاتر از سطح دریا نیز موفقیت آمیز بوده است. Theobroma grandiflorum Theobroma grandiflorum

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


ترکیبات شیمیایی:

میوه های این گیاه حاوی مواد فیتوشیمیایی نظیر تانن، گلیکوزیدها، تئوگراندین ها، کوئرستین، کمفرول و ایزوکوتیلارین است. این میوه ها همچنین دارای کافئین، تئوبرومین و تئوفیلین است که در کاکائو نیز وجود دارد. اما در این گیاه مقدارشان کمتر از کاکائو است. 
کره ی کاپوسو یک ترکیب تری گلیسرید از اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع است که در دمای 30 درجه سانتیگراد ذوب می شودو ساختاری جامد و نرم پیدا می کند. و در شیرینی سازی در تهیه ی شکلات های سفید مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب اصلی اسید چرب کره ی کاپوسو شامل استئاریک اسید (38 درصد)، اولئیک اسید (38 درصد)، پالمتیک اسید (11 درصد) و آراشیدیک اسید (7 درصد) می باشد.ارزش غذایی:

هر صد گرم از میوه های این گیاهان حاوی حدود 8 گرم کربوهیدرات، 1.2 گرم پروتئین، 40 میلیگرم کلسیم، 310 میلیگرم فسفر و 4 تا 23 میلیگرم ویتامین ث می باشد. کاپوسو - معرفی درختان میوه کاپوسو - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر کاپوسوتکثیر این گیاهان توسط کشت بذرها، ریشه دار کردن قلمه ها یا پیوند زدن صورت می گیرد. بذرها به مدت 10 تا 20 روز جوانه خواهند زد اما اگر به سرعت کشت نشوند و یا خشک شوند، قوه نامیه خود را از دست می دهند. این بذرها را باید در مکان هایی با 50 درصد سایه کشت کرد. گیاهان کشت شده، حدود 2 تا 3 سال پس از کشت به باردهی خواهند رسید. کی درخت بالغ می تواند بیش از 40 میوه در سال تولید کند. Cupuaçu Cupuaçuمنابع :
http://www.fao.org/docrep/t0646e/t0646e0k.htm
http://www.montosogardens.com/theobroma_grandiflor
http://www.rain-tree.com/cupuasu.htm#.VqULHvkrLIU
http://www.tradewindsfruit.com/content/cupuassu.ht


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.