فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

Althaea rosea L. var. nigra Hort Hollyhocks که به فارسی گل ختمی برّی نامیده میشود، گیاهی از خانواده پنیرک، بومی نواحی مدیترانه، آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: خیلی زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی خنک تا نیمه گرمسیری خاک: خاک های لوم رسی با ضخامت زیاد و غنی از مواد غذایی
گل ختمی برّی
گل ختمی برّی

نام علمي
Althaea rosea L. var. nigra Hort
نام لاتين
Hollyhocks
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگل ختمی برّی بوته ای استوارف یکساله، دوساله و یا چندساله است. تاکنون گونه ها و واریته های متعددی از این گیاه شناسایی شده اند. عده ای از محققان منشأ این گیاه را نواحی مدیترانه می دانند. درحالیکه عده ای دیگر آسیا را موطن اصلی این گیاه می دانند. خصوصیات مورفولوژیکی این گیاه در شرایط مختلف اقلیمی متفاوت است. 
گیاهان یکساله گل ختمی از دوره رویشی نسبتاً طولانی برخوردارند. چنانچه این گیاهان با تأخیر کشت شوند، معمولاً به ساقه نمی روند ولی برگ های طوقه ای فراوانی تولید می کنند. اگر گل ختمی در اوایل بهار کشت شود، اواخر بهار (خرداد)، گیاه به ساقه می رود. 
این گیاه دارای ریشه ای راست، طویل و مخروطی شکل است. این ریشه انشعابات فراوانی دارد. در گیاهان چندساله در سال اول رویش برگ های طوقه ای تشکیل می شود و گیاهان از سال دوم به ساقه می روند. ارتفاع این گیاه با توجه به شرایط اقلیمی مختلف مانند زمان کاشت، نوع خاک و وضعیت آب و هوای محل کاشت متفاوت و بین 100 تا 300 سانتیمتر است.
برگ ها سبز رنگ و دارای 3 تا 7 لوب دندانه دار است. برگ های پایینی با برگ های قسمت بالایی ساقه تفاوت دارند. بطوریکه برگ های پایینی ساقه درشت تر و بریدگی های کم و بیش عمیق دارند (تقریباً پنجه ای شکل هستند) ولی برگ های قسمت فوقانی ساقه کوچکتر و قلبی شکلند. سطح فوقانی و تحتانی برگ ها از کرک های فراوانی پوشیده شده است. 
گل ها بزرگ و حاوی تعداد زیادی گلبرگ سیاهرنگ به قطر 7 تا 8 سانتیمتر است. اولین گل ها در اواخر بهار و اوایل تابستان  ظاهر می شود و گلدهی تا اواخر شهریور ادامه می یابد. میوه مسطح و چندلایه ای است که در اطراف آن بریدگی و شیارهای خاصی وجود دارد. داخل میوه چند دانه لوبیایی شکل به رنگ قهوه ای وجود دارد. وزن هزاردانه 8 تا 12 گرم است. Hollyhocks Hollyhocks

شرایط نگهداری گل ختمی برّینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گل ختمی برّی
خیلی زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گل ختمی برّی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گل ختمی برّی
نواحی خنک تا نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گل ختمی برّی
خاک های لوم رسی با ضخامت زیاد و غنی از مواد غذایی


برای کشت ختمی برّی از اقلیم هایی که از نظر نور مناسبند و بادهای موسمی شدید نمی وزند باید استفاده کرد.
بذر ختمی در دمای 8 تا 10 درجه سانتیگراد قادر به رویش است.
اگرچه رشد و نمو این گیاه در مناطق خشک به خوبی صورت می گیرد ولی گیاه در مرحله ساقه دهی به رطوبت کافی نیاز دارد. نور کافی و هوای خشک سبب تولید مقدار فراوانی گل می شود.
خاک های لوم رسی با ضخامت زیاد و غنی از مواد غذایی برای کشت گل ختمی مناسب است.
رطوبت زیاد برای این گیاه مناسب نیست و سبب کاهش عملکرد گل می شود. Althaea rosea L. var. nigra Hort Althaea rosea L. var. nigra Hort

نحوه تکثیر گل ختمی برّیتکثیر گونه های مختلف گل ختمی توسط بذر و به دو روش مستقیم و غیرمستقیم صورت می گیرد. 
کاشت مستقیم: در زمان مناسب اقدام به کشت ردیفی بذرها در زمین اصلی می شود. پس از کشت برای ایجاد تراکم در بستر سطحی خاک انجام غلتک مناسب ضرورت دارد و سبب هماهنگی در رویش بذرها می شود. پس از کشت بلافاصله باید زمین را آبیاری کرد.  این روش تکثیر اگرچه هزینه کمتری در بر دارد اما از آنجا که گیاهان با تأخیر به گل می روند (اولین گل ها در اوایل تابستان ظاهر می شوند) روش مناسبی برای کشت ختمی نیست و کمتر از آن استفاده می شود. 
کاشت غیرمستقیم: در زمان مناسب اقدام به کشت بذر در خزانه می شود. با آبیاری منظم و وجین علف های هرز بذرها پس از 10 تا 15 روز سبز می شوند. در صورتی که تراکم گیاهان در طول ردیف ها زیاد باشد در اواخر مهر به تنک کردن آن اقدام می شود. با آغاز فصل سرما (اواخر پاییز) به منظور جلوگیری از سرمازدگی با پوشش نایلونی سطح خزانه را باید پوشاند. اواخر اسفند زمان مناسبی برای انتقال نشاها به زمین اصلی است. تکثیر این گیاه به روش غیرمستقیم هزینه زیادی را در بر دارد. اما از آنجا که گیاهان زودتر به گل می روند و گل های حاصله از کمیت و کیفیت مناسبی برخوردارند، لذا در اکثر کشورها از این روش برای تکثیر گل ختمی استفاده می شود. Hollyhocks Hollyhocksمنابع :
http://www.seedaholic.com/alcea-rosea-var-nigra.ht
https://it.wikipedia.org/wiki/Alcea_rosea
امیدبیگی، ر. 1387. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.