فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۲/۹/۱۰         
  

Solanum melongenaEggplant که به فارسی بادمجان نامیده میشود، گیاهی از خانواده سیب زمینیان بومی هند و سریلانکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب درجه حرارت: دمای بین 21 تا 46 درجه درجه سانتیگراد خاک: خاک شنی ، ماسه ای و خوب زهکشی شده
بادمجان
بادمجان

دانستنیهای علمینام علمي
Solanum melongena
نام لاتين
Eggplant
خانواده (تيره)

Eggplant ( بادمجان ) گیاهی نیمه گرمسیری است از خانواده  سیب زمینیان ( solanaceae )  که بومی کشور هند و سریلانکا میباشد و به علت داشتن میوه هایی خوش عطر و طعم امروزه در همه جای دنیا کاشته میشود.چین از قرن نهم هجری شروع به كشت و زرع این گیاه كرد‌.
تجار انگلیسی این گیاه را در قرن هفدهم میلادی از گینه وارد انگلستان كردند و آن را به‌نام كدوی گینه‌ای می‌نامیدند‌.
بادمجان در تمام مدت سال وجود دارد و در آمریكا‌، ایالات فلوریدا‌، تگزاس‌، لویزیانا و نیوجرسی بیشتر محصول بادمجان آمریكا را كشت می‌كنند‌.بادمجان بادمجان

خصوصیات - معرفی


بادمجان گیاهی است یكساله و دارای ساقه نسبتاً ضخیم و پوشیده از كرك.
ارتفاع ساقه آن تا ۷۰ سانتی‌متر می‌رسد‌.
برگ‌های آن بیضی شكل با نوك باریك میباشند ، این برگهای درشت بین 10 تا 20 سانتیمتر طول و بین 5 تا 10 سانتیمتر عرض دارند .
گل‌های آن بنفش و یا سفید رنگ است‌.
میوه این گیاه دراز و باریك و یا گرد‌، به رنگ‌های بنفش‌، سیاه‌، زرد و سفید دیده می‌شود‌.
بادمجان بسیار خوش عطر و طعم است و این میوه دارای گوشتی سفید است که پس از برش به سرعت قهوه ای رنگ خواهد شد . طول میوه این گیاه بین 12 تا 30 سانتیمتر است و قطر آن 3 سانتیمتر میباشد .Eggplant Eggplant

شرایط نگهداری بادمجاننور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه بادمجان
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  بادمجان
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  بادمجان
دمای بین 21 تا 46 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  بادمجان
خاک شنی ، ماسه ای و خوب زهکشی شده

شرایط رشد گیاه بادمجان به شرح زیر است :

خاک : خاک شنی ، ماسه ای ، غنی وخوب زهکشی شده.
نور :آفتاب کامل .
دما : دمای بین 21 تا 46 درجه .
بادمجان در تمام فصول موجود میباشد فقط نباید در معرض سرما قرار داشته باشد.
آبیاری : به طور متوسط صورت گیرد.Solanum melongena Solanum melongena

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


خواص داروئي:

از نظر طب قديم بادمجان گرم و خيلي خشك است . بادمجان بر خلاف آنچه كه عوام اعتقاد دارند كه بي بو و خاصيت است داراي خواص زيادي است .
مهمترين خاصيت آن كم كالري بودن آن است كه غذاي بسيار خوبي براي كساني است كه مي خواهند وزن كم كنند زيرا داراي ويتامين و مواد معدني نيز مي باشد .
- بادمجان را حتما بايد بحالت كاملا رسيده مصرف كرد زيرا خام آن طعم تلخ درد و در آنهائيكه آسم و برونشيت دارند باعث تحريك اين بيماريها مي شود.
-بادمجان اثر نرم كننده و مدر درد .
-بادمجان بعلت درا بودن آهن در رفع كم خوني داروي موثري است .
-بادمجان را مي توان براي از بين بردن ورم و التهاب روي عضو ملتهب گذاشت .
-دانه بادمجان ايجاد يبوست مي كند .
-ريشه بادمجان و شاخه هاي خشك شده و برگهاي آن اثر بند آورنده خون را دراست و قابض بوده و مي توان در آن براي درمان احتلام بانه و انواع خونريزيها استفاده كرد.
-بادمجان پادزهر خوبي براي مسموميت هاي حاصل از خوردن قارچ سمي است .
-خوردن بادمجان گرفتگي رگها را باز مي كند و شخص را از خطر سكته قلبي محفوظ مي درد .
-بادمجان برطرف كننده يبوست است .
-برگها و پوست سياه بادمجان را اگر بجوشانند اين جوشانده درمان اسهال خوني است .
-جوشانده ريشه بادمجان درمان بيماري آسم است.
-بادمجان مقوي معده است .
-آب زردرنگي كه در موقع نمك زدن و گذاشتن بادمجان از آن خارج مي شود براي خشك كردن عرق دست و پا بهترين دارو است و اشخاصي كه دست و پايشان مرتب عرق مي كند بايد دست و پاي خود را با آن چند بار در روز بشويند تا از شر اين مرض آسوده شوند.
-اگر بادمجان را بسوزانند و خاكستر آن را با سركه خمير كنند و به زگيل بمالند زگيل كنده خواهد شد .
- از بادمجان مي توان به عنوان مسكن براي تسكين در استخوان شكسته و ضرب خورده استفاده كرد بدين طريق كه بايد بادمجان را در فر بگذاريد كه نيم پز شود و سپس آب آنرا با فشار بگيريد و بعد بمقدر نصف اين مقدر آب به آن شكر قهوه اي اضافه كنيد آنرا هم بزنيد و بنوشيد.
-با تحقيقاتي كه جديدا روي موشهاي آزمايشگاهي انجام شده نتيجه گرفته اند كه بادمجان داراي يك ماده ضد تشنج است كه در درمان بيماري صرع اثر بسيار خوبي درد . بنابراين اشخاصي كه تشنج دارند و يا مبتلا به اين بيماري مي باشند بهتر است كه از بادمجان استفاده كنند.
بهترين طريقه پخت بادمجان آب پز كردن و يا پختن در فر است زيرا سرخ شده آن سنگين شده و براي معده هاي ضعيف مناسب نيست .
مضرات :
بادمجان با همه خواصي كه گفته شد نبايد مورد استفاده اشخاصيكه بواسير و يا درد چشم دارند قرار گيرد زيرا بيماري آنها را تشديد مي كند .
اينگونه اشخاص اگر مي خواهند بادمجان بخورند بهتر است آنرابا گوشت و روغن و يا سركه بپزند و بخورند .معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات غیر برگی - بادمجان معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات غیر برگی - بادمجان

نحوه تکثیر بادمجان


تکثیر گیاه بادمجان به روش کاشت بذر و به شرح زیر میباشد :

تهیه خاک یا بستر کاشت: بهتر است 3 پیمانه ماسه بادی به اضافه 2 پیمانه خاک زراعتی سطح الارض به اضافه یک پیمانه کود حیوانی کهنه گاوی یا گوسفندی را با هم مخلوط نموده سپس با الک یا وسیله ای سرند نموده و در گلدان تا نصفه پر نمود و پس از صاف کردن سطح گلدان ها روی سطح خاک را با ماده ای به نام کوکو پیت (فرآورده نرم از پوسته های رشته ای نارگیل) یا خک برگ نرم یا پیت ماس پوشانده و بذر را در سطح صاف پیت ماس یا کوکوپیت می پاشیم و روی بذور را مجددا در حد نیم تا یک سانتیمتر توسط کوکو پیت یا خاک برگ می پوشانیم.
گلدان های کاشته شده را بلافاصله با یستی با آب پاش و آب اسپری شده آبیاری و در محلی گرم مانند گلخانه قرار داد(درجه حرارت گلخانه در شبهای سرد از 15 درجه سانتی گراد نبایستی پایین بیاید).بذور کاشته شده پس از جوانه زنی و رشد کامل در حد 10 cm در گلخانه تا اوسط فروردین ماه نگهداری و برای کاشت در محل مناسب و جوی پشته های احداثی نشاء های داخل گلدان می بایستی اقلا به مدت یک هفته تا 10 روز در بیرون از گلخانه و فضای باز در مقابل تابش نور خورشید بماند تا ساقه های علفی بوته ها حالت خشبی به خود بگیرد و به اصطلاح کشاورزان ساقه ها چوبی شود و از شکنندگی آنها کم شود.Eggplant Eggplantمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Eggplant
http://fa.parsiteb.com/acology.php?nid=228
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.nhm.ac.uk/nature-online/species-of-the-


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.