فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۴/۳۱         
  

Solanum caripensetzimbalo که به فارسی تزیمبالو نامیده میشود، گیاهی از خانواده بادمجانیان بومی جنوب آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرم خاک: کشت در انواع مختلفی از خاک ها
تزیمبالو
تزیمبالو

نام علمي
Solanum caripense
نام لاتين
tzimbalo
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "تزیمبالو" یا نام علمی Solanum caripense یکی از درختچه های همیشه سبز از خانواده ی بادمجانیان (Solanaceae) می باشد. این گیاه بومی جنوب آمریکا بوده و دارای میوه های خوراکی است.
میوه ی تزیمبالو ارتباط خویشاوندی نزدیکی با میوه Pepino (Solanum muricatum) دارد. و اعتقاد بر این است که تزیمبالو از اجداد گونه های وحشی پپینو می باشد.
همچنین این گیاه از خویشاوندان گونه های دیگری از بادمجانیان مانند گوجه فرنگی (Solanum lycopersicum)، نارانجیلا (Solanum quitoense) و گیاه تخم مرغ (Solanum melongena) است.
میوه این گیاه حتی در نواحی بومی آن مانند کلمبیا، اکوادور، بولیوی، پرو و شیلی نیز بسیار کمیاب است.
این گیاه دو تا سه سال پس از کشت بذرها به باردهی می رسد. میوه ها گرد، سته ای و به اندازه ی دو سانتیمتر بوده که در زمان رسیدن کامل به رنگ زرد تا سبز کمرنگ با خطوطی طولی و به رنگ تیره دیده می شوند. مزه و بافت این میوه ها همانند پپینو است و بسیار آبدار می باشد.tzimbalo tzimbalo

شرایط نگهداری تزیمبالونور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه تزیمبالو
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  تزیمبالو
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  تزیمبالو
نواحی گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  تزیمبالو
کشت در انواع مختلفی از خاک ها


این گیاه آب و هوای گرم و بدون یخبندان را برای رشد ترجیح می دهد. گیاه می تواند در دماهای کمتر از -2.5 درجه سانتیگراد (27 تا 28 درجه فارنهایت( نیز زنده بماند اگرچه ممکن است در این شرایط، برگ ها ریزش کنند. تزیمبالو می تواند فصول گرم و طولانی مدت را تحمل کند و در چنین شرایطی رشد کند.
این گیاه همچنین برای رشد بهینه به آفتاب کامل و آبیاری منظم نیاز دارد.
تزیمبالو به خوبی در شرایط گلخانه ای می تواند رشد کند.Solanum caripense Solanum caripense

مقابله به آفات تزیمبالواین گیاه نسبت به سرما، آفات و بیماری ها حساس می باشد. ولی مانند سایر اعضای خانواده ی بادمجان، این گیاه نیز بیشترین جذب حشرات مانند آفت ها، پروانه های سفید، سوسک ها و عنکبوت ها را دارد.تزیمبالو تزیمبالو

نحوه تکثیر تزیمبالوتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرها صورت می گیرد. گیاهان به وجود آمده از بذر، حدود 2 تا 3 سال پس از کشت به باردهی می رسند.
بذرها در دمای 25 درجه سانتیگراد و پس از 3 تا 6 هفته جوانه می زنند.tzimbalo tzimbaloمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/197735/
http://www.sunshine-seeds.de/Solanum-caripense-450
http://www.tradewindsfruit.com/content/tzimbalo.ht
https://en.wikipedia.org/wiki/Solanum_caripense


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.