فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۴/۳۱         
  

Capsicum eximiumCapsicum eximium که به فارسی کاپسیکوم اکزمیوم نامیده میشود، گیاهی از خانواده بادمجانیان بومی جنوب بولیوی و شمال آرژانتین می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرم خاک: خاک های نیمه سنگین و هوموسی
کاپسیکوم اکزمیوم
کاپسیکوم اکزمیوم

نام علمي
Capsicum eximium
نام لاتين
Capsicum eximium
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیجنس کاپسیکوم دارای 30 گونه گیاهی است. کلیه گونه ها دارای 2n=24 کروموزم اند.
گیاه کاپسیکوم اکزمیوم یکی از گونه های جنس کاپسیکوم یا فلفل می باشد. این گیاه به صورت چندساله یا یکساله بوده که تا ارتفاع کمتر از یک فوت رشد می کند. عادت رشد آن مشابه فلفل های معمولی است. اگرچه در آب و هوای گرم ممکن است به فرم درختی نیز دیده شود.
میوه های این گونه ها، بسیار تند بوده و به رنگ های سبز (میوه های نارس)، نارنجی و قرمز (میوه های رسیده) دیده می شوند. این میوه ها به دلیل ظاهری زیبا، علاوه بر مصرف خوراکی، به عنوان گیاهی زینتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. هر میوه دارای تعدادی بذر به رنگ قهوه ای می باشد.
برگ ها تخم مرغی-نیزه ای شکل، به طول 2.5 تا 5.2 سانتیمتر و عرض 1.6 تا 3 سانتیمتر می باشند.
گل ها به صورت منفرد یا به صورت جفت و به ندرت به صورت سه تایی دیده می شوند. هر گل دارای ساقه ی گلدهنده ای به طول 10 تا 15 میلیمتر است. انهای گلبرگ ها نیز در برخی موارد دارای خمیدگی می باشند.Capsicum eximium Capsicum eximium

شرایط نگهداری کاپسیکوم اکزمیومنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کاپسیکوم اکزمیوم
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کاپسیکوم اکزمیوم
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کاپسیکوم اکزمیوم
نواحی گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کاپسیکوم اکزمیوم
خاک های نیمه سنگین و هوموسی


این گیاهان نسبت به سرما مقاوم نیستند. در مناطق گرم به صورت چندساله و در مناطق دیگر جهان به صورت یکساله کشت می شوند. به نظر می رسد که این گونه از فلفل، آب و هوای مرطوب و گرم را برای رشد ترجیح می دهد.
همچنین برای رشد بهینه به نور کامل خورشید و نیز خاک های به خوبی آبیاری شده نیاز دارد.
خاک های نیمه سنگین و هوموسی برای کاشت این گیاه توصیه می شوند. خاک های کاملاً سنگین و باتلاقی برای آن مناسب نیست. این گیاه در مقابل خاک های قلیایی حساس است.Capsicum eximium Capsicum eximium

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاهمیت فیزیولوژیکی این گیاه بر اساس خاصیت اشتهاآور، هضم غذا، مقدار کاروتین و به ویژه ویتامین ث در میوه ها است.
کاروتین و ویتامین P موجود در این گیاه در تنظیم فشار خون بسیار مؤثرند.
رنگ قرمز فلفل مربوط به ماده کاپسانتین است که متعلق به گروه رنگدانه گزانتوفیل است. از این ماده شیمیایی غیرفعال در رنگ های خوراکی مواد غذایی به مقدار زیادی استفاده می شود. با توجه به مقدار نسبتاً زیاد این ماده در فلفل های رسیده، کاشت اختصاصی فلفل برای تهیه رنگ خوراکی نیز مرسوم است.
تندی فلفل مربوط به ماده آلکالوئیدی کاپسایسین است که قسمت اعظم آن در سیتوپلاسم و مقدار کمی نیز در دانه ها و دیواره های مزوکارپ وجود دارد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - کاپسیکوم اکزمیوم معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - کاپسیکوم اکزمیوم

نحوه تکثیر کاپسیکوم اکزمیومتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرها صورت می گیرد. برخی از این بذرها می توانند به راحتی جوانه بزنند اما برخی دیگر از بذرها برای جوانه زنی به چند هفته تا یک ماه زمان نیاز دارند. خاک های گرم با دمای 80 درجه فارنهایت و آبیاری متوسط، سبب افزایش جوانه زنی می گردد. برای کشت بذرها بهتر است از خاک هایی حاوی پیت زیاد استفاده نگردد.Capsicum eximium Capsicum eximiumمنابع :
http://www.fatalii.net/Chile_Peppers/Species/C_car
http://www.tradewindsfruit.com/content/capsicum-ex
https://de.wikipedia.org/wiki/Capsicum_eximium
پیوست، غ.ع. 1385. سبزیکاری. انتشارات دانش پذیر، چا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.