فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

Capsicum rhomboideumpepper که به فارسی کاپسیکوم رومبودیوم نامیده میشود، گیاهی از خانواده بادمجانیان بومی جنوب مکزیک تا ونزوئلا و شمال پرو می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: گرم و مرطوب خاک: گستره وسیعی از خاک ها
کاپسیکوم رومبودیوم
کاپسیکوم رومبودیوم

دانستنیهای علمینام علمي
Capsicum rhomboideum
نام لاتين
pepper
خانواده (تيره)


گیاه کاپسیکوم رومبودیوم یکی از گونه های جنس فلفل است که به ندرت به صورت خودرو نیز می روید و دارای میوه های بسیار کوچکی است. میوه های آن قرمز رنگ و در اندازه ی نخود فرنگی و فاقد تندی است. این میوه ها در گذشته بسیار مورد توجه انسان ها بوده است.
این گیاه بومی جنوب مکزیک تا ونزوئلا و شمال پرو می باشد.کاپسیکوم رومبودیوم کاپسیکوم رومبودیوم

خصوصیات - معرفیاین گیاه به صورت درختچه ای کوچک بوده که می تواند در برخی موارد تا شش فوت نیز رشد کند اما معمولاً کوچک باقی می ماند. کم و بیش دارای رشدی قائم و گاهی اوقات دارای رشد متراکم می باشد. در مقایسه با فلفل های معمولی، این گونه شباهت کمی با فلفل ها دارد.
برگ ها گرد و کرکدار است و از نظر ظاهری با فلفل های معمولی متفاوت می باشد.
گل ها به رنگ زرد روشن و زنگوله ای شکل بوده که مشخصه ی آنها همانند سایر فلفل ها در نحوه ی قرار گرفتن پرچم ها و مادگی است.
میوه ها در اندازه های بسیار کوچک به قطر 5 تا 6 میلیمتر و سته ای بوده که در صورت رسیدن کامل به رنگ قرمز دیده می شوند. به این میوه ها، پنج کالیکس دندانه دار نیز متصل است. هر میوه دارای تعدادی بذر می باشد. میوه های کوچکتر بیش از دو بذر ندارند اما میوه های بزرگتر هر کدام دارای پنج تا شش عدد بذر می باشند.
بذرها به رنگ قهوه ای تیره تا مشکی و به قطر 2 میلیمتر هستند.
این گونه ی گیاهی دارای 13 جفت کروموزوم (2n=26) است.pepper pepper

شرایط نگهداری کاپسیکوم رومبودیومنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کاپسیکوم رومبودیوم
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کاپسیکوم رومبودیوم
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کاپسیکوم رومبودیوم
گرم و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کاپسیکوم رومبودیوم
گستره وسیعی از خاک ها


نسبت به سایر گونه های جنس کاپسیکوم، این گونه شرایط رشد بسیار آسانی دارد و به خوبی در طیف وسیعی از شرایط محیطی، رشد می کند.
این گیاه باید در طول دوره ی رشد تحت آبیاری منظم قرار گیرد.
از نظر نیاز نوری، می تواند به خوبی در نور کامل به همراه کمی سایه ی پراکنده رشد کند.
در شرایط آب و هوای گرم و مرطوب رشد بهینه ای خواهد داشت. اما پژوهش ها نشان داده که در شرایط کمی خشک نیز می تواند به خوبی رشد کند.Capsicum rhomboideum Capsicum rhomboideum

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های این گیاه خوراکی بوده و دارای مزه ای شیرین و ملایم و فاقد تندی است.
از بوته های آن به عنوان گیاهی زینتی نیز استفاده می گردد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - کاپسیکوم رومبودیوم معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - کاپسیکوم رومبودیوم

نحوه تکثیر کاپسیکوم رومبودیومتکثیر این گونه از فلفل ها توسط کشت بذرهای آن صورت می گیرد. این بذرها ممکن است به سختی جوانه بزنند اما استفاده از تیمارهای جوانه زنی معمول می تواند به جوانه زنی بهتر این بذرها کمک کند.pepper pepperمنابع :
http://fatalii.net/Chile_Peppers/Species/C_rhomboi
http://thehotpepper.com/topic/42044-capsicum-rhomb
http://www.hot-pain.de/capsicum-rhomboideum
http://www.thechileman.org/guide_species.php
http://www.tradewindsfruit.com/content/capsicum-rh


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.