فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۲/۵         
  

Datura stramonium Jimson weed که به فارسی تاتوره استرامونیوم نامیده میشود، گیاهی از خانواده سیب زمینیان ، بومی مناطق گرمسیر حاره ای می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: 18 تا 22 درجه سانتیگراد خاک: خاک هایی با بافت لوم رسی و ضخامت سطح الأرض مناسب
تاتوره استرامونیوم
تاتوره استرامونیوم

دانستنیهای علمینام علمي
Datura stramonium
نام لاتين
Jimson weed
خانواده (تيره)


گونه های مختلف تاتوره از سی سال پیش به عنوان گیاهانی با اثرات مهم دارویی کشت می شوند. از مواد مؤثره برگ ها، پیکر رویشی و دانه تاتوره برای درمان بیماری های اعصاب و روان و نیز در ساخت مواد بیهوش کننده استفاده می شود. آلکالوئید آسکوپولامین به عنوان یک ماده پیش بیهوش کننده، در جراحی و همچنین هنگام زایمان کاربرد دارد. برای مداوای آسم و برخی بیماری های مربوط به چشم نیز از آسکوپولامین استفاده می شود. آلکالوئید هیوسیامین در روانپزشکی (در درمان بیماری های اعصاب و روان) و همچنین در تهیه داروهای ضد تهوع و ضد دریازدگی، کاربرد فراوانی دارد. 
سالیانه 400 تا 500 تن گیاه خشک تاتوره، مورد نیاز صنایع داروسازی مجارستان می باشد. 
تاتوره در کشورهای روسیه، چک، اسلواک، هند، رومانی، استرالیا و مجارستان در سطوح وسیعی کشت می شود. تاتوره استرامونیوم تاتوره استرامونیوم

خصوصیات - معرفیگونه استرامونیوم یکی از گونه های جنس تاتوره است. ارتفاع این گیاه متفاوت است و به شدت به شرایط زیست محیطی محل رویش بستگی دارد و بین 30 تا 130 سانتیمتر متغیر است. ارتفاع این گیاه در مناطق مرطوب، به 200 سانتیمتر هم می رسد. 
ریشه مستقیم، به طول 10 تا 20 سانتیمتر، دارای انشعاب های فراوانی بوده و رنگ آن سفید است.
برگ ها طویل به طول 10 تا 15 سانتیمتر و به پهنای 8 تا 10 سانتیمتر و فاقد کرک هستند. رنگ برگ ها سبز روشن و اطراف آن بریدگی های کم و بیش عمیق وجود دارد. 
گل سفید رنگ و دارای 5 دندانه است. میوه از نوع کپسول، گوشتی و حجره دار و سطح خارجی آن دارای برجستگی است. میوه به طول 4 تا 4.5 سانتیمتر و به پهنای 2.5 تا 4 سانتیمتر و کم و بیش تخم مرغی شکل یا کروی است. داخل میوه تعداد زیادی دانه های لوبیایی شکل به قطر 3 میلیمتر وجود دارد. وزن هزاردانه 7 تا 10 گرم است. پیکر این گیاه نیز سمی و دارای بوی نامطبوعی است که ناشی از وجود آلکالوئیدهای مختلف است. Jimson weed Jimson weed

شرایط نگهداری تاتوره استرامونیومنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه تاتوره استرامونیوم
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  تاتوره استرامونیوم
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  تاتوره استرامونیوم
18 تا 22 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  تاتوره استرامونیوم
خاک هایی با بافت لوم رسی و ضخامت سطح الأرض مناسب


منشأ تاتوره مناطق گرمسیر حاره ای است. لذا در طول رویش به درجه حرارت مناسب و نور کافی نیاز دارد. اگرچه بذرها در درجه حرارت 12 تا 15 درجه سانتیگراد جوانه می زنند، ولی درجه حرارت مطلوب برای جوانه زنی، 30 درجه سانتیگراد است. 
دمای مناسب برای رویش گونه های مختلف تاتوره، 18 تا 22 درجه سانتیگراد است. این گیاهان نسبت به سرما حساسند به طوری که گیاهان جوان در منفی 2 درجه سانتیگراد و گیاهان مسن در منفی 4 درجه سانتیگراد دچار سرمازدگی شده و خشک می شوند. 
بارندگی سالانه برای رشد تاتوره، 500 تا 600 میلیمتر است. برای کشت این گیاه در نظر گرفتن عواملی مانند نور، رطوبت، مواد و عناصر غذایی کافی و درجه حرارت مناسب، ضرورت دارد. 
برای کشت تاتوره باید از خاک هایی با ضخامت سطح الارض مناسب استفاده کرد.  تاتوره گیاهی است که در هر نوع خاکی می روید ولی برای کشت آن در سطوح وسیع، خاک هایی با بافت لوم رسی توصیه می شود. Datura stramonium Datura stramonium

نحوه تکثیر تاتوره استرامونیومتکثیر گونه های مختلف تاتوره به وسیله بذر انجام می شود. بعضی آنزیم های بازدارنده رشد در بذرهای این گیاهان، سبب کاهش چشمگیر قوه رویشی آن می شود. از این رو به منظور افزایش قوه رویشی، بذرها را باید قبل از کشت به مدت 24 تا 48 ساعت در دمای 35 تا 40 درجه سانتیگراد در آب خیساند. Jimson weed Jimson weedمنابع :
http://www.botanical.com/botanical/mgmh/t/thorna12
https://en.wikipedia.org/wiki/Datura_stramonium
امیدبیگی، ر. 1388. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.