فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۴/۲۸         
  

Pouteria venosa Aboirana که به فارسی پوتریا ونوسا نامیده میشود، گیاهی از خانواده ساپوتاسه ، بومی جنگل های مرطوب برزیل می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی گرم و نیمه گرم خاک: خاک های به خوبی آبیاری شده، حاصلخیز و رسی
پوتریا ونوسا
پوتریا ونوسا

نام علمي
Pouteria venosa
نام لاتين
Aboirana
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"پوتریا ونوسا" یا "آبویرانا" میوه ای بومی نواحی شمالی آمریکای جنوبی است. این میوه زیاد شناخته شده نیست و بیشتر در جنگل های مرطوب برزیل و سورینام یافت می شود. کشت این گیاه نیز معمول نیست و عمدتاً به صورت خودرو وجود دارد. 
این گیاه میوه هایی گرد به پهنای 6 تا 8 سانتیمتر تولید می کند. میوه های این گیاه خوراکی بوده اما مورد پسند و مطبوع نیستند. این میوه ها فقط به صورت خودرو و وحشی یافت شده و مورد کشت و کار قرار نمی گیرند.
پوتریا ونوسا درختی همیشه سبز و در اندازه های متوسط به ارتفاع 12 تا 24 متر با شاخ و برگی انبوه و تاجی پراکنده می باشد. برگ ها ساده، کاغدی، متمرکز شده در انتهای شاخه، دو رنگ، بدون کرک، به طول 7 تا 21 متر، با 8 تا 14 جفت رگبرگ غیربرجسته و رگبرگ های ثانویه می باشند.
گل ها به صورت دسته ای در گل آذین ها تشکیل می شوند. گل آذین ها نیز به صورت جانبی روی شاخه های بارده گیاه وجود دارند. در هر خوشه حدود یک تا شش گل وجود دارد. این گل ها دوجنسه (دارای اندام های نر و ماده در یک گل) می باشند.
میوه ها از نوع سته ای، 5 تا 8 سانتیمتر، با پوستی قهوه ای رنگ و گوشتی سفید مایل به زرد و مزه ای ملایم هستند. هر میوه حاوی یک تا چهار بذر بزرگ است. Aboirana Aboirana

شرایط نگهداری پوتریا ونوسانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پوتریا ونوسا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پوتریا ونوسا
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پوتریا ونوسا
نواحی گرم و نیمه گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پوتریا ونوسا
خاک های به خوبی آبیاری شده، حاصلخیز و رسی


این گیاهان فقط به صورت خودرو رشد می کنند. به نظر می رسد که این درختان نمی توانند سرما را تحمل کنند و بهترین محیط برای رشد آنها، آب و هوای مرطوب است. 
اغلب در جنگل های بارانی یافت می شوند و خاک های به خوبی آبیاری شده، حاصلخیز و رسی و مکان های آفتابی با کمی سایه را ترجیح می دهند. 
از نظر نیاز نوری به آفتاب کامل به همراه کمی سایه به صورت پراکنده نیاز دارد.
از نظر نیاز آبی نیز برای رشد بهینه و تولید محصول مناسب به آبیاری منظم احتیاج دارد. ولی می توانند خشکی را نیز تا حدودی تحمل کنند.Pouteria venosa Pouteria venosa

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های این گیاهان عمدتاً به مصرف تازه خوری رسیده و به صورت وحشی وجود دارند. این میوه ها در بازارهای محلی به فروش نمی رسند. 
پوست این گیاه قابض بوده و جوشانده یا دم کرده آن برای درمان اسهال مورد استفاده قرار می گیرد. 
بذرهای این گیاه مسکن قلب هستند. مخلوط کردن بذرهای ساییده شده و پودر شده این گیاه در آب سرد و نوشیدن آن می تواند دردهای قفسه سینه و قلب را کاهش داده و تپش های شدید قلب را آرام کند. 
همچنین از جوشانده میوه های این گیاه و نوشیدن آن با آب، برای درمان اسهال استفاده می شود. 
چوب این درختان نیز سنگین، سخت و دارای ساختار خوب و متوسطی است و در برای حمله حشرات نیز مقاوم و پایا است. بنابراین از آن برای ساختن تجیزات منزل و یا پرچین استفاده می شود. پوتریا ونوسا - معرفی درختان میوه پوتریا ونوسا - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر پوتریا ونوساازدیاد این گیاهان از طریق کشت بذرهای آنها صورت می گیرد. بذرها را بلافاصله پس از برداشت در بستر کشت مناسب و مکان های نیمه سایه کشت می کنند. بذور این گیاهان 6 تا 9 هفته پس از کشت جوانه خواهند زد اما تقریباً 50 درصد بذرها جوانه می زنند. Aboirana Aboiranaمنابع :
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=
http://www.fruitipedia.com/aboirana.htm
http://www.tradewindsfruit.com/content/aboirana.ht
https://pt.wikipedia.org/wiki/Aboirana


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.