فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۲۵         
  

Pistacia khinjuk khinjuk که به فارسی خینجوک نامیده میشود، گیاهی از خانواده سماق، بومی آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا گرمسیری خاک: گستره وسیعی از خاک ها
خینجوک
خینجوک

نام علمي
Pistacia khinjuk
نام لاتين
khinjuk
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "خینجوک" یکی از گونه های گیاهی از جنس Pistacia می باشد که در ایران، شمال عراق، جنوب لبنان و ترکیه رشد می کند. خینجوک در ایران از جمله در ارتفاعات بیش از 2500 متر بالاتر از سطح دریا در استان کهگلویه و بویراحمد می روید. این گونه راتباط خویشاوندی نزدیکی با پسته معمولی با نام علمی Pistacia vera دارد. 
خینجوک درخت یا درختچه ای به طول 6 متر است. شاخه های جوان کرکدار بوده و برگ ها مرکب و منقسم می باشند. هر برگ دارای سه تا هفت برگچه ی چرم مانند، متقابل یا نیمه متقابل، نیمه دمبرگ دار، به ابعاد 45 تا 76 در 26 تا 55 میلیمتر، تخم مرغی شکل تا تخم مرغی – کشیده، نوک تیز یا نیمه گرد است. برگچه انتهایی بزرگتر از برگچه های دیگر می باشد. برگ های جوان نیز کرکدار هستند. 
میوه ها از نوع شفت، به طول چهار تا شش میلیمتر، نیمه گرد و نوک دار می باشد. khinjuk khinjuk

شرایط نگهداری خینجوکنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه خینجوک
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  خینجوک
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  خینجوک
نواحی معتدل تا گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  خینجوک
گستره وسیعی از خاک ها


خینجوک گیاهی است که در نواحی معتدل تا گرمسیر آسیا پراکنش دارد. 
این گونه در ایران در جنگل ها یا زمین هایی با خاک های سبک یا در زمین های صخره ای و یا زمین های شیب دار می روید. همچنین در زمین های شیبدار آهکی، شنی لومی و گرانیتی نیز رشد می کند.
زمان گلدهی آن طی ماه های مارس تا می، و زمان میوه دهی از آوریل تا اکتبر می باشد. 
این گیاه در کشور مصر، در نواحی مرتفع کوهستانی رشد می کند و نسبت به نواحی مرتفع و کوهستانی سازگار شده است. Pistacia khinjuk Pistacia khinjuk

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیدر عراق از شیره استخراج شده از ساقه های این گیاه برای درمان سوختگی و زخم های شکم است استفاده می شود. 
بذرها و میوه های قرمز رنگ آن خوراکی است.
از الوار و چوب این درخت یا درختچه نیز در پاکستان برای تهیه زغال چوب استفاده می شود. خینجوک - معرفی درختان میوه خینجوک - معرفی درختان میوهمنابع :
http://eol.org/pages/2879003/details
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=5&
http://www.iucnredlist.org/details/62949/0


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.