فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۴/۲۸         
  

Mimusops elengiSpanish cherry که به فارسی گیلاس اسپانیایی نامیده میشود، گیاهی از خانواده ساپوتاسه بومی هندوستان می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک های به خوبی آبیاری شده
گیلاس اسپانیایی
گیلاس اسپانیایی

دانستنیهای علمینام علمي
Mimusops elengi
نام لاتين
Spanish cherry
خانواده (تيره)

گیلاس اسپانیایی درختی است همیشه سبز که در جنگل های گرمسیری جنوب آسیا، جنوب شرق آسیا و شمال استرالیا یافت می شود. چوب این درخت باارزش بوده و میوه های آن خوراکی می باشند. همچنین در طب سنتی نیز از آن برای درمان برخی بیماری ها استفاده می شود. تاج درخت انبوه است و درنتیجه سایه ای که ایجاد می کند مناسب می باشد. گل های درخت گیلاس اسپانیایی نیز دارای عطر بسیار خوش و قوی هستند.گیلاس اسپانیایی گیلاس اسپانیایی

خصوصیات - معرفی


درخت گیلاس اسپانیایی درختی همیشه سبز است که تا ارتفاع حدود 16 متر نیز رشد می کند. این درخت در برخی نواحی به ارتفاع 18 متر و قطر تنه ی یک متر نیز ممکن است برسد. گل های آن در ماه آپریل و میوه ها در ماه جون نمایان می گردند.
برگ ها براق، سبز تیره، تخم مرغی شکل، به طول 5 تا 14 سانتیمتر و به عرض 2.5 تا 6 سانتیمتر می باشند. 
گل ها به رنگ کرم، کرکدار و معطر هستند. به دلیل وجود این میوه های معطر، از این درخت در باغ های زینتی نیز استفاده می شود. در هندوستان از گل های خشک این درخت به عنوان تاج گل یا حلقه های گل زینتی استفاده می کنند.میوه ها خوراکی، تخم مرغی شکل و دارای سطحی صاف و کرکی است. میوه های رسیده به رنگ نارنجی مایل به قرمز کمرنگ می باشند.
پوست درخت ضخیم و به رنگ های مشکی، قهوه ای تیره یا خاکستری تیره با شیارهای موازی یا تعداد کمی شکاف روی سطح دیده می شود.
چوب درخت بسیار ارزشمند، سخت قوی و زبر بوده و به رنگ قرمز بسیار عمیق می باشد. Spanish cherry Spanish cherry

شرایط نگهداری گیلاس اسپانیایینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گیلاس اسپانیایی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گیلاس اسپانیایی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گیلاس اسپانیایی
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گیلاس اسپانیایی
خاک های به خوبی آبیاری شده

این درخت به خوبی می تواند در نواحی نیمه گرمسیری رشد کند و سرمای مختصر و نیز خشکی را تا حدودی تحمل می کند. و در خاک های به خوبی آبیاری شده عملکرد بهتری دارد.Mimusops elengi Mimusops elengi

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


پوست، گل ها، میوه ها و بذرهای این درخت قابض، خنک کننده، دافع کرم روده، مقوی و تب بر می باشد.
یکی از کاربردهای اصلی این گیاه در درمان بیماری های دندان از جمله خونریزی لثه، چرک دندان، پوسیدگی دندان و سست شدن پایه ی دندان است. از عصاره ی استخراج شده از گل های این گیاه داروهایی علیه بیماری های قلبی، بیماری های رحم، تکرر ادرار و دافع سم ساخته می شود.
میوه های رسیده ی این گیاه در درمان سوزش ادرار مفید هستند. این میوه ها را له کرده و با آب مخلوط می کنند و سپس مصرف می نمایند.
پودر گل های خشک آن نیز مقوی مغز بوده و در درمان سردرد مفید می باشد. 
جوشانده ی پوست این گیاه نیز برای درمان جراحت و زخم استفاده می شود.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - گیلاس اسپانیایی معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - گیلاس اسپانیایی

نحوه تکثیر گیلاس اسپانیایی


تکثیر درخت گیلاس اسپانیایی از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد.Spanish cherry Spanish cherryمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Mimusops_elengi
http://keys.trin.org.au/key-server/data/0e0f0504-0
http://lkcnhm.nus.edu.sg/dna/organisms/details/357
http://www.flowersofindia.net/catalog/slides/Mauls
http://www.phytojournal.com/vol1Issue3/Issue_sept_
http://www.somemagneticislandplants.com.au/index.p
http://www.tradewindsfruit.com/content/kabiki.htm


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.