فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۲/۵         
  

Melicoccus bijugatusSpanish lime که به فارسی لیموترش اسپانیایی نامیده میشود، گیاهی از خانواده ساپینداسه بومی آمریکای جنوبی و مرکزی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های عمیق با مواد غذایی کافی
لیموترش اسپانیایی
لیموترش اسپانیایی

دانستنیهای علمینام علمي
Melicoccus bijugatus
نام لاتين
Spanish lime
خانواده (تيره)

"درخت لیموترش اسپانیایی" درختی میوه دهنده از خانواده ساپینداسه است که بومی نواحی گرمسیری جنوب و مرکز آمریکا می باشد و در پرتوریکو، جمهوری دومینیک، هاییتی و بخش های دیگر دریای کاریب نیز یافت می شود.لیموترش اسپانیایی لیموترش اسپانیایی

خصوصیات - معرفی


لیموترش اسپانیایی درختی کندرشد، با عادت رشد مستقیم، جذاب و زیبا است که تا ارتفاع 25 متر و با قطر تنه ی 1.7 متر نیز رشد می کند. تنه ی آن صاف، با پوستی خاکستری رنگ و دارای شاخه های انبوه است. شاخه چه های جوان به رنگ خاکستری مایل به قرمز می باشند. 
برگ های این گیاه کمی خزاندار، متناوب، مرکب و دارای 4 برگچه ی متقابل، بیضی شکل و نوک تیز هستند. هر برگچه حدود 5 تا 12.5 سانتیمتر طول و 3.25 تا 6.25 سانتیمتر پهنا دارد.
گل ها بصورت خوشه های بلند و باریک به طول 6 تا 10 سانتیمتر و اغلب انتهایی دیده می شوند. این گل ها به رنگ سفید و به قطر 5 تا 8 میلیمتر بوده و دارای 4 گلبرگ و 8 پرچم می باشد. معمولاً گل های نر و ماده بصورت جدا و روی درختانی مجزا قرار دارند ولی برخی از درختان پلی گام می باشند.
میوه ها بصورت خوشه ای و در خوشه های متراکم و به هم پیوسته تشکیل می شوند. و در ظاهر به نظر می رسد که همانند یک میوه لیموترش نارس هستند اما تفاوت هایی بین آنها وجود دارد. پوست میوه، نرم و نازک اما چرمی و شکننده است. گوشت یا پالپ میوه به رنگ زرد، نیمه شفاف، ژلاتینی و آبدار است اما آب میوه بسیار کم بوده و گاهی فیبری می شود و معمولاً بسیار سخت به بذرها چسبیده اند. 
در اغلب میوه ها، بذرها به صورت منفرد، بزرگ، به رنگ سفید مایل به زرد و با پوستی سخت وجود دارد درحالی که در تعدادی از میوه ها بذرها به صورت دوتایی (دونیمکره ای) وجود دارند. هسته ی آن سفید رنگ، نشاسته ای و گس می باشد.Spanish lime Spanish lime

شرایط نگهداری لیموترش اسپانیایینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه لیموترش اسپانیایی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  لیموترش اسپانیایی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  لیموترش اسپانیایی
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  لیموترش اسپانیایی
خاک های عمیق با مواد غذایی کافی

درخت لیموترش اسپانیایی بیشتر در نواحی گرمسیری رشد می کند و تا ارتفاع 1000 متر از سطح دریا در آمریکای جنوبی پراکنش دارد. این گیاه می تواند سرمای فلوریدا را کمی تحمل کند ولی در دمای -4 درجه سانتیگراد آسیب می بیند. با این حال دارای میوه های بسیار حساسی است. این گیاه شرایط بارندگی کم را به خوبی تحمل می کند. همچنین می تواند دوره ی طولانی خشکی را نیز تحمل کند.
اگرچه این گیاهان رشد بهینه را در خاک های عمیق و غنی از مواد غذایی دارند اما می توانند خاک های تهی از مواد غذایی را نیز تحمل کرده و رشد کنند.Melicoccus bijugatus Melicoccus bijugatus

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


میوه ها بصورت خام یا آب میوه مصرف می شوند. این گونه درختی دارای انواع میوه های ترش یا شیرین می باشد. میوه های ترش به همراه نمک و لیموترش استفاده می شوند ولی میوه های شیرین بدون هیچ چاشنی مصرف می گردند.
بذرها پس از بودادن و برشته شدن مصرف می شوند. هندی های اورینوکو بذرهای پخته شده ی این گیاه را بجای کاساوا مصرف می کنند. در ونزوئلا، هسته ی بذرها را به دلیل قابض بودن فشرده کرده و پس از مخلوط کردن با عسل به بیماران اسهالی می دهند. 
از عصاره ی برگ های این گیاه نیز برای درمان بیماری های روده ای استفاده می شود.
رنگی از آب میوه ی این گیاه ساخته می شود که بسیار پایا و پاک نشدنی است.
گل های این گیاه نیز غنی از شهد بوده که برای تغذیه پرندگان کوچک شهدخوار و زنبورهای عسل مناسب هستند.
هر 100 گرم بخش خوراکی این گیاه حاوی 58.11-73 کیلوژول کالری، 68.8-82.5 گرم آب، 0.5-1 گرم پروتئین، 0.08-0.2 گرم چربی، 13.5-19.2 گرم کربوهیدرات ها، 0.07-2.6 گرم فیبر، 0.34-0.74 گرم خاکستر، 3.4-15 میلیگرم کلسیم، 9.8-23.9 میلیگرم فسفر، 0.47-1.19 میلیگرم آهن، 0.02-0.44 میلیگرم کاروتن، 0.03-0.21 میلیگرم تیامین، 0.01-.2 میلیگرم ریبوفلاوین، 0.8-10 میلیگرم اسکوربیک اسید، 1.88 گرم تانن، 14 میلیگرم تریپتوفان و 17 میلیگرم لیزین می باشد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - لیموترش اسپانیایی معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - لیموترش اسپانیایی

مقابله به آفات لیموترش اسپانیایی


این درخت میزبان خوبی برای پروانه ی سیاه مرکبات (Aleurocanthus woglumi) است. چند پارازیت (Prospaltella spp., Eretmocerus serius و Amitus heperidium) می توانند سبب کنترل این آفت شوند.
در فلوریدا عواملی مانند Armillariella tabescens سبب پوسیدگی ریشه و Fusarium و Phyllosticta سبب لکه دار شدن برگها می شود.لیموترش اسپانیایی لیموترش اسپانیایی

نحوه تکثیر لیموترش اسپانیایی


اگر چه این درخت معمولاً از طریق کشت بذر تکثیر می شود اما در ارقام برتر تکثیر باید از طریق رویشی صورت گیرد. 
خوابانیدن هوایی شاخه های خوب و نسبتاً بزرگی که حداقل 5 سانتیمتر قطر داشته باشند، روشی موفقیت آمیز برای تکثیر این گیاه در تابستان است. در این روش، تولید ریشه حدود 5 تا 6 هفته پس از خوابانیدن انجام می شود. 
پیوند جانبی نیز در این گیاه امکان پذیر است.
درختانی که از طریق روش های رویشی تکثیر شدند زودتر از درختان تکثیر شده از طریق بذر به باردهی می رسند.Spanish lime Spanish lime

سایر اطلاعات


گرده افشانی:
معمولاً وجود درختان نر برای گرده افشانی درختان ماده لازم است. در کوبا، تعدادی از درختان دارای گل های دوجنسی می باشند و در نتیجه کشت مخلوط درختان نر و ماده انجام نمی شود.Melicoccus bijugatus Melicoccus bijugatusمنابع :
http://edis.ifas.ufl.edu/hs310
http://en.wikipedia.org/wiki/Melicoccus_bijugatus
http://toptropicals.com/catalog/uid/melicoccus_bij
http://www.cabi.org/isc/datasheet/33184
http://www.montosogardens.com/melicoccus_bijugatus
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/morton/mamonci


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.