فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۱/۲۸         
  

Citrus garrowayMount White Lime که به فارسی سیتروس گارووای نامیده میشود، گیاهی از خانواده سدابیان بومی استرالیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های حاصلخیز
سیتروس گارووای
سیتروس گارووای

نام علمي
Citrus garraway
نام لاتين
Mount White Lime
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"سیتروس گارووای" یا "لیموترش کوهی سفید" یکی از درختان میوه کوچک یا درختچه های خانواده سدابیان (Rutaceae) و از جنس مرکبات (Citrus) می باشد.
ساقه های این گیاهان به ندرت به حدود 30 سانتیمتر طول می رسد. فاصله ی میانگره ها از هم حدود 4 تا 15 سانتیمتر (عمدتاً 6 تا 10 سانتیمتر) بوده و دارای خارهایی به طول 2 تا 5 میلیمتر، یا فاقد خار می باشند.
برگ ها دارای زیاد و متعددی از منافذ ترشحی و روغن دار می باشد. پهنک برگ دارای 2.5 تا 5 سانتیمتر طول و حدود یک تا 3.5 سانتیمتر عرض می باشد. شاخه های برگ دار اغلب دارای خار نیز می باشند.
گل ها دارای گلبرگ های بی کرک و حدود 15 عدد پرچم هستند. میله های پرچم ها حدود 4 تا 5 میلیمتر طول دارد.
میوه ها استوانه ای شکل، به طول 7 تا 10 سانتیمتر و عرض 2.5 تا 3.5 سانتیمتر می باشند. سطح میوه ها چروکیده و دارای غدد ترشحی اسانس دار در زیر اپیدرم می باشد. وزیکول ها یا کیسه های حاوی آب میوه در این گیاه، سخت و محکم و حتی نسبت به دیگر گونه های جنس مرکبات یا سیتروس نیز سخت تر و محکم تر هستند.
به نظر می رسد که گیاه Citrus garrowayi در استرالیا، بهتر گونه های Citrus australasica و Citrus australis باشد.Mount White Lime Mount White Lime

شرایط نگهداری سیتروس گاروواینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سیتروس گارووای
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سیتروس گارووای
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سیتروس گارووای
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سیتروس گارووای
خاک های حاصلخیز


این گیاه عمدتاً در جنگل های دارای بادهای موسمی یا حاشیه ی جنگل های بارانی رشد می کند.
این گونه ها همچنین برای رشد بهتر به آبیاری منظم، نور زیاد و خاک های حاصلخیز نیاز دارند.Citrus garraway Citrus garraway

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های این درختان را به صورت مصرف تازه خوری یا به عنوان نوشیدنی مورد استفاده قرار می دهند.
همچنین این میوه ها برای تولید نوشیدنی های دارویی، مارمالادها و طعم دهنده ها بسیار مناسب می باشند.
پوست ساییده شده و پودر شده ی میوه ها برای تهیه ی ادویه های مختلف به کار می رود. همچنین از آن می توان روغن معطری نیز استخراج نمود.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - سیتروس گارووای معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - سیتروس گارووای

نحوه تکثیر سیتروس گارووایتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرهای آنها به آسانی انجام می پذیرد.Mount White Lime Mount White Limeمنابع :
http://keys.trin.org.au
http://www.citrusvariety.ucr.edu/citrus/microcitru
http://www.daleysfruit.com.au/bushfood/roundlime.h


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.