فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۲۵         
  

Citrus jambhiriRough lemon که به فارسی راف لمون نامیده میشود، گیاهی از خانواده سدابیان بومی جنوب غربی هند می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک های حاصلخیز
راف لمون
راف لمون

نام علمي
Citrus jambhiri
نام لاتين
Rough lemon
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"راف لمون" یا لیموی پوست خشن یکی از گونه های جنس مرکبات می باشد که به دلیل خشن و ناهموار بودن سطح پوست میوه ها، به این نام نامگذاری شده است. این درخت میوه یک هیبرید بوده که ارتباط خویشاوندی نزدیکی با لیمو دارد ولی شرایط پرورش آن مشابه رنگپور و نارنگی می باشد.
راف لمون درختی است که ارتفاع آن به 3 تا 6 متر می رسد.برگ ها دارای آرایش متناوب بوده و برگ های جوان به رنگ مایل به قرمز و برگ های بالغ به رنگ سبز تیره در سطح بالایی و سبز روشن در سطح زیرین می باشند. این برگ ها کشیده، بیضی شکل یا تخم مرغی-طویل، به طول 6.25 تا 11.25 سانتیمتر، کمی دندانه دار و دارای دمبرگی بلند و باریک می باشد.
گل ها دارای عطری ملایم، منفرد یا به صورت خوشه هایی دو یا چندتایی در کنار برگ ها قرار دارند. جوانه های گل به رنگ سفید مایل به قرمز هستند. گل های شکوفه شده دارای 4 یا 5 گلبرگ به طول دو سانتیمتر، به رنگ سفید در سطح بالایی و مایل به ارغوانی در سطح زیرین دیده می شوند. هر گل دارای 20 تا 40 پرچم با دانه های گرده ای به رنگ زرد است.
میوه ها تخم مرغی شکل و دارای برآمدگی در انتها، به طول 7 تا 12 سانتیمتر می باشد. پوست میوه ها خشن و ناهموار، به رنگ زرد، معطر، دارای روغن های فرار و به ضخامت 6 تا 10 میلیمتر می باشد. پالپ میوه ها به رنگ زرد کمرنگ، دارای 8 تا 10 بخش، آبدار و اسیدی و ترش مزه است.
هر میوه دارای تعدادی بذر بیضی شکل یا تخم مرغی شکل، نوک تیز، صاف و به طول 9.5 میلیمتر می باشد. راف لمون های خودرو به وسیله ی این بذرها تکثیر می شوند.
چندین کولتیوار از این گیاه وجود دارد که اغلب به عنوان پایه برای سایر مرکبات مورد استفاده قرار می گیرد. از بین آنها، کولتیوارهای florida، schaub و vangassay کاربرد بیشتری دارند.Rough lemon Rough lemon

شرایط نگهداری راف لموننور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه راف لمون
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  راف لمون
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  راف لمون
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  راف لمون
خاک های حاصلخیز


گونه های مختلف جنس مرکبات معمولاً در عرض جغرافیایی 35 تا 40 درجه شمالی و جنوبی در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری به خوبی رشد می کنند، اگرچه مرکبات تجاری در مناطقی که درجه حرارت آن -7 درجه سانتیگراد است مشاهده می شوند.
دما نقش عمده ای در تنظیم زمان گلدهی و همچنین میوه درختان مرکبات دارد.
کمبود آب سبب توقف ریزش قبل از رسیدن میوه می گردد.
از آنجایی که برای استخراج فلاونوئیدها باید از میوه های نارس استفاده نمود، در میان عوامل اقلیمی، نور و حرارت نقش عمده ای در تولید فلاونوئیدهای هسپریدین و نارنجین در این گیاهان دارد.
راف لمون ها یکی از گونه های مقاوم مرکبات نسبت به سرما هستند که می توانند به صورت درختی بزرگ نیز رشد کنند.Citrus jambhiri Citrus jambhiri

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیراف لمون ها نیز مانند لیموهای معمولی مورد استفاده قرار می گیرد. آنها را مانند لیموترش برش داده و به عنوان چاشنی همراه ماهی، گوشت، برنج یا چای داغ، پس از فشردن و چلاندن مصرف می شود.
همچنین از آب میوه یا پودر خشک شده ی آن در لیموناد و شربت ها استفاده می شود. برای تهیه کیک ها و کلوچه های مختلف نیز کاربرد دارد.
آب میوه ی این گیاه ادرارآور، ضد بیماری های کمبود ویتامین ث، قابض و تب بر می باشد. 
در ایتالیا از آب میوه ی شیرین این گیاه برای درمان التهابات لثه، ورم و التهاب دهان و زبان استفاده می شود.
استفاده ی روزانه از آب میوه ی راف لمون به همراه آب داغ برای درمان سرماخوردگی های معمولی و یبوست به کار می رود. همچنین از آب میوه این گیاه به همراه عسل و زنجبیل نیز برای درمان سرماخوردگی استفاده می کنند.
روغن استخراج شده از بذرهای راف لمون نیز به مصرف دارویی می رسند.
در کوبا و نواحی غرب آفریقا، از عصاره ی حاصل از ریشه های این گیاه برای درمان تب استفاده می گردد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - راف لمون معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - راف لمون

نحوه تکثیر راف لمونکاشت و تکثیر آنها توسط بذر صورت می گیرد. بستر کشت بذرها باید دارای خاک سطحی نرم و حاوی مقادیر مناسبی ترکیباتی هوموسی باشد.
آبیاری منظم و وجین علف های هرز، نقش عمده ای در رشد نشاها دارد. پس از آنکه ارتفاع نشاها به 20 تا 25 سانتیمتر رسید، آنها را به زمین اصلی که قبلاً آبیاری شده و خاک مرطوبی نیز دارد، با رعایت فواصل، منتقل می کنند. پس از انتقال تمام نشاها به زمین اصلی، باید آنها را آبیاری نمود.Rough lemon Rough lemonمنابع :
http://ntbg.org/plants/plant_details.php?plantid=2
http://www.citrusvariety.ucr.edu/citrus/floridarou
https://en.wikipedia.org/wiki/Rough_lemon
امیدبیگی، ر. 1388. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.