٢٤/١٠/١٤٤٣ --- 5/26/2022 --- ۱۴۰۱ پنج شنبه ۵ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
آفات و بیماری های گیاه بنجامین
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  102  نفر
بازدید امروز :  5470  بازدید
بازدید دیروز :  14235  بازدید
تبلیغات متفرقه
موچسب معمولی  -  BOSTON IVY
PARTHENOCISSUS TRICUSPIDATA : نام علمی
  VITACEAE  - انگور : خانواده
چین و ژاپن : بومی منطقه
Japanese creeper, Boston ivy, Grape ivy,Japanese ivy, woodbine : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
متوسط تا غنی با زهکشی کامل
متوسط تا خنک
کمی مرطوب
زیاد

موچسب معمولی

دانستنیهای علمی

دانستنیهای علمی : موچسب معمولی از دسته ی گیاهان گلدهنده در خانواده ی تاک است. بومی مناطق غربی آسیا، چین و ژاپن می باشد. این گیاه یک برگ ریز رونده چوبی بوده و تا 30 متر رشد می کند. با چسباندن شاخه های بیشمار ریز و کوچک خود همچون پیچک به دیوارها می چسبد.

خصوصیات - معرفی

خصوصیات ظاهری : برگهای گیاه موچسب ساده، شبه پنجه و دادای سه لُب، گهگاه با پنج لُب که عمق لُب ها عمیق بوده که با معمولا سه کاسبرگ هستند. رنج طول برگ ها از 5 تا 25 سانتی متر می باشد و برگچه میانی ‌تخم‌مرغی و برگچه‌های کناری تخم‌مرغی پهن مورب، در بخشی ساده و تخم‌مرغی پهن است. برگ ها در پائیز به رنگ قرمز تیره درآمده و جلوه بسیار زیبایی به دیوارها می دهند. برگ ها در این گیاه بشکل برگ های درخت انگور وبه رنگ سبز روشن در فصل رویش می باشند. گل ها نامعلوم و جزئی بوده رنگ آنها متمایل به سبز می باشد. گلها در خوشه ها نمایان می گردند. میوه ها ی انگور مانند کوچک به رنگ آبی تیره به طول 5 تا 10 میلی متر دیده می شود. این گیاه سریع الرشد می باشد و گلهای آن در اوایل تابستان ظاهر می شوند. میوه های آن توسط پرندگان خورده می شود.

شرایط نگهداری موچسب معمولی

شرایط محیط رشد: موچسب بطور گسترده ای بعنوان گیاه زینتی بالا رونده پرورش داده می شود و همزمان با رشد خود حالت پوششی زیبایی به ساختمان ها می دهد. کاربرد این گیاه کاملاً اقتصادی و مهم است زیرا بوسیله سایه دهی دیوارها در طول تابستان، موچسب می تواند هزینه های تولید سرما در خانه را کاهش دهد و از این لحاظ صرفه اقتصادی دارد. موچسب به مکان سایه آفتاب برای رشد احتیاج دارد وحداقل دمای مورد تحمل برای آن 15- درجه سانتی گراد میباشد. آبیاری در این گیاه متوسط است. نیم سایه، نیم افتاب را بر سایر نورها ترجیح می‌دهند، گیاه را از معرض تابش مستقیم اشعه آفتاب دور نگهدارید حداقل درجه حرارت بهینه در زمستان 13 درجه سانتیگراد توصیه می‌گردد، درجه حرارت طبیعی اتاق در تابستان کافی است. اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود، از آبیاری زیاده از اندازه بپرهیزید، دو بار آبیاری در هفته در تابستان و هر دو هفته یکبار در زمستان کافی است هفته‌ای دو بار غبار پاشی در طول سال لازم می باشد. در فصول رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار با کودهای شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی نماییدخاک باغچه و کمپوست . نگهداری از موچسب آسان است ، به سرما مقاوم می باشد و فقط به اب زیادی نیاز دارد و دور از نور مستقیم آفتاب هم می تواند رشد کند. موچسب گیاهی وحشی و کم توقع است ولی تغذیه مصنوعی با مواد غذایی کمکی در شاداب بودن گیاه تاثیر دارد، مواد غذایی را فقط در فصل رشد همراه با آب آبیاری به خاک اضافه نمایید.

خواص دارویی و صنعتی

کاربردها: بهترین استفاده از موچسب بعنوان گیاه بالا رونده روی دیوارهای آجری بوده و روی داربست های بزرگ، فنس ها یا اطراف درخت های بزرگ نیز پوشش خوبی ایجاد کرده و نمای بسیار زیبایی به آن محیط می دهد. امکان دارد بعنوان پوشش زمین نیز برای کنترل فرسایش آن مورد استفاده قرار گیرد.

مقابله به آفات موچسب معمولی

آفات و نحوه مبارزه با آن : حشره یا آفت جدی این گیاه را تهدید نمی کند. کپک، لکه برگی، شانکر نیز ممکن است رخ دهد. موچسب امکان دارد در اطراف ناحیه ی رشدی خود بدون برنامه ریزی قبلی رشد کند و حالت هرز به خود بگیرد.

نحوه تکثیر موچسب معمولی

نحوه تکثیر گیاه: برای تکثیر موچسب با قلمه نیمه خشبی در تابستان و قلمه خشبی در اوایل بهار اقدام می کنند. از پیوند نیز روز پایه های بذری برای تکثیر ارقام دلخواه استفاده می گردد. گلدانهای با کاشت گروهی محل جالبی برای مقایسه شکل و رنگ و اندازه برگهای گیاهان هستند.

 

تصاویر موچسب معمولی

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
نرگس طهماسبی
سلام
برای پوشاندن دیوارهای پشت بام می توان از موچسب استفاده کرد؟ در این صورت موچسب را باید در گلدان نگه داشت و آیا دما ، آفتاب و شدت باد در پشت بام برای این گیاه مناسب است؟
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام موچسب گیاه مقاومی است ولی دمای بالای 40 و نور مستقیم به خصوص نور ظهر به بعد در تابستان ممکنه براش مشکلاتی ایجاد کند ،بهتر است این گیاه را اواخر زمستان تهیه کنید تا به مرور به شرایط شما عادت کند .
نجمه مقدسی نژاد
با سلام خدمت سایت محبوبم ما در حیاط خانه یک گیاه مو چسب 40 ساله داریم که طی 3 بار تخریب دیوار تکیه گاه این گیاه، قتل عام شد اما باز دوباره رشد کرد الان حدود رشد شاخه های این گیاه از تنه به 1 متر رسیده که ناگهان شروع به پلاسیدگی شدید کرده. دارم جون دادنشو میبینم هم آب بهش میدیم هم عید بهش کود دادیم تو رو خدا به داد گیاهمون برسید.  پاسخ مشاهده
نجمه مقدسی نژاد
با سلام خدمت سایت محبوبم ما در حیاط خانه یک گیاه مو چسب 40 ساله داریم که طی 3 بار تخریب دیوار تکیه گاه این گیاه، قتل عام شد اما باز دوباره رشد کرد الان حدود رشد شاخه های این گیاه از تنه به 1 متر رسیده که ناگهان شروع به پلاسیدگی شدید کرده. دارم جون دادنشو میبینم هم آب بهش میدیم هم عید بهش کود دادیم تو رو خدا به داد گیاهمون برسید.  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
در صورتي که مشکل به يکباره اتفاق افتده است جلوي تغييرات زياد دماي وساير شرايط `محيط رابگيريد ويا ممکن است در مصرف کود وسم زياده روي کرده باشيد ويا ...مشکلاتي که در زمان کوتاهي بروز ميکنند در اثر آسیب های فيزيکي پيش مي‌آيند. شما بايدپيدا کنيد که چه اتفاقي افتاده. مثلا خشکی کشیدن گیاه ،آبیاری زیاد و خفگی ریشه ،صدمه دیدن ریشه ،بیماری و آفت و ...برای اینکه کل گیاهتان را از دست ندهید ازش قلمه بگیرید .
نجمه مقدسی نژاد
مرسی از جوابتون نحوه قلمه گیری از این گیاه رو هم مینویسید؟ تنه ی این گیاه یک کنده قطور هستش. جالبه این اتفاق برای درخت سیب و گیاه گل ساعتی هم داره میفته. شب ها از غصه شون بد خواب شدم با تشکر از سایت عالیتون
افسانه سادات فرود
از آبیاری زیاده از اندازه بپرهیزید، دو بار آبیاری در هفته در تابستان کافی است ،از قارچ کش بنومیل هم استفاده کنید یک قاشق غذا خوری از قارچ کش در 5 لیتر آب حل شود به صورت آبیاری پای درختانی که مشکوک به آلودگی هست ریخته شود .پس از بهبود علائم با کود کامل گیاهانتان را تقویت کنید /از چوب نرم گیاه و به بیان دیگر از ساقه های جدید حاصل از رشد فصل جاری و جدید قلمه تهیه می شود. زمان مناسب نیز اواخر بهار/اوایل تابستان است.می توان از مخلوط خاک برگ+شن و یا پیت ماس به تنهایی برای کاشت قلمه ها استفاده کرد. البته اول مخلوط را باید به خوبی خیس کرد و بعد از اینکه آب اضافه آن خارج شد نسبت به کاشت قلمه ها اقدام کرد. قلمه به طول 15-12 سانتیمتر تهیه می شود برگها در یک سوم بالایی قلمه باقی گذاشته می شوند و بقیه را باید قطع کرد. اگر قبل از کاشت انتهای قلمه را به قارچ کش و پودرهای مخصوص ریشه زایی آغشته کنیم احتمال ریشه زایی بسیار افزایش می باید. حداقل دو سوم از طول قلمه باید در محیط کاشت قرار گیرد. بعد از کاشت قلمه ها آنان را آب دهید و پلاستیکی شفاف بر روی قلمه ها بکشید تا به حفظ رطوبت در اطراف قلمه ها کمک شود. گلدان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. اجازه ندهید تا سطح خاک خشک شود و همیشه آنرا مرطوب نگهدارید. ریشه زایی در حدود 4-3 هفته طول می کشد توجه کنید که قلمه ها را در آب نیز می توان قرار داد تا ریشه دهند . در این صورت بهتر است که در ظرف محتوی قلمه ها کمی زغال ریخت زیرا زغال از گندیدگی آب در طی مدت زمان ریشه زایی قلمه ها جلوگیری می کند همچنین توجه کنید که چه در آب و چه در خاک حتما باید حداقل یک یا دو گره از قلمه در داخل آب و یا خاک قرار گیرد. گره به ناحیه اتصال برگ به ساقه گفته می شود که البته ما این برگها را از قلمه ها جدا کرده ایم اما این نواحی باید در آب و یا خاک قرار گیرند زیرا ریشه ها از این قسمت رشد خواهند کرد .
ابوالفضل رحمانی
موچسب بذر دارد؟ چجوری از چه سایتی میتونم بذر یا قلمه تهیه کنم ممنون   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بذر یا نشا ان در فروشگاه سایت موجود نیست.این گیاه معمولا به صورت نشا گلدانی به فروش میرسد
محبوبه حسيني
من ترس اين رو دارم كه با كمك كاشت اين گياه خلزونها بهش خمله كنن و يا اينكه پناهگاه موشهها بشه چون منطقه شمال مرش زياد هستش   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام از طعمه مسموم هاي مخصوص حلزون و موش مي توانيد جهت مبارزه استفاده کنيد.
مشاهده همه پرسش ها، کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
موچسب وحشی

گیاهان دیگر از همین خانواده :
انگور عسکری
انگور کالیفرنیا
پیچک انگوری / سیسوس انگوری
سیسوس (پیچ کانگرو)
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت