١٢/٢/١٤٤٣ --- 9/20/2021 --- ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۹ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  27  نفر
بازدید امروز :  2174  بازدید
بازدید دیروز :  14183  بازدید
تبلیغات متفرقه
سوسن میشیگان  -  MICHIGAN LILY
LILIUM MICHIGANENSE : نام علمی
  LILIACEAE  - سوسنی ها : خانواده
میشیگان : بومی منطقه
- : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک های سبک و مرطوب
15 درجه سانتیگراد در شب و 20 درجه سانتیگراد در روز
مرطوب
زیاد

سوسن میشیگان

خصوصیات گیاهشناسی:

"سوسن میشیگان" یکی از گونه های جنس لیلیوم یا سوسن است که به صورت خودرو در ایالات متحده و کانادا و میشیگان رشد می کند و گل های زیبایی نیز تولید می کند که از آنها به عنوان گیاهی زینتی استفاده می شود. گل های آن به رنگ نارنجی و خالدار می باشند.
این گیاه چندساله بوده و دارای ساقه ای برافراشته و فاقد شاخه های جانبی است. ساقه ی مرکزی به رنگ سبز ملایم تا روشن، سه گوش، بدون کرک و گاهی اوقات کرکدار می باشد. 

برگ ها معمولاً با آرایش چرخشی روی ساقه قرار می گیرند. حدود 3 تا 7 برگ در هر چرخه روی ساقه قرار دارد. ولی در برخی موارد تعدادی از برگ های بالایی ساقه ممکن است به صورت جفتی یا با ارایش متناوب روی ساقه قرار بگیرند. هر برگ حدود 2.5 تا 5 اینچ طول و حدود 0.5 تا 0.75 سانتیمتر نیز عرض دارد. برگ ها کشیده و بیضی شکل، دارای حاشیه ای صاف و یکپارچه و بدون دمبرگ می باشند. رگبرگ ها به صورت پرمانند وجود دارند. سطح بالایی برگ ها به رنگ سبز متوسط و بدون کرک ولی سطح پایینی برگ ها به رنگ سبز روشن تا سبز مایل به سفید، فاقد کرک یا در برخی موارد دارای کرک می باشد.
گل ها دارای حدود 2 تا 3 اینچ قطر می باشند. هر گل حاوی شش گلبرگ، شش پرچم و یک مادگی با یک خامه است. گلبرگ ها نیزه ای شکل، به رنگ زرد مایل به نارنجی تا نارنجی مایل به قرمز و خال دار هستند. این گلبرگ ها دارای انحنا و خمیدگی می باشند. پرچم ها بلند و بیرون آمده از گل بوده و میله ی پرچم به رنگ سبز روشن تا نزدیک به سفید با دانه های گرده ای به رنگ قهوه ای مایل به قرمز هستند.
دوره ی گلدهی این گیاه از اواسط تابستان شروع شده و حدود یک ماه ادامه خواهد داشت. گل ها عطر خاصی ندارند. و پس از اتمام دوره ی گلدهی توسط غلاف های بذر جایگزین می شوند. این غلاف ها حدود 1.5 اینچ ظول داشته و بدون کرک و سه بخشی می باشند. بذرهای بالغ به رنگ قهوه ای، پهن، تخم مرغی شکل و دارای بال های قوی در حاشیه ی خود می باشند. این بال ها امکان جابجایی بذرها را برای این گیاهان فراهم می کنند.
سیستم ریشه ای این گیاهان دارای پیاز یا بالب می باشد که از آنها در تولید مثل غیرجنسی این گیاهان استفاده می شود.

شرایط محیط رشد:

سوسن میشیگان به نور کامل خورشید نیاز دارد. در صورتی که به هر دلیلی نور کافی به این محصول نرسد، بوته ها بلند می شوند و تعداد کمتری گل تولید می کنند. در این شرایط، احتمال زرد شدن برگ های پایینی گیاه نیز وجود دارد.
همچنین کشت آن در خاک های شنی لومی یا لومی و مرطوب، مناسب خواهد بود. اگر چه به رطوبت کافی نیاز دارد ولی در صورت استقرار مناسب در خاک می تواند خشکی را نیز تا حدی تحمل کند. 
این گیاهان معمولاً در دمای 15 درجه سانتیگراد حرارت در شب و حدود 20 درجه سانتیگراد حرارت روز، زودرس می شوند.

تکثیر:

تکثیر این گونه از لیلیوم از طریق جدا کردن فلس های پیازی صوت می گیرد. فلس ها در فصل پاییز روی ردیف هایی به فاصله 15 سانتیمتر در بستر کاشتی که در گلخانه مهیا می شود، کشت می گردند. پیازچه هایی که پس از یک فصل رویشی تشکیل می شوند از خاک خارج و مجدداً در فصل مناسب در خاک خارج از گلخانه کشت می شوند. در فصل پاییزف پیازهای رسیده برداشت شده، بسته به بزرگی آنها درجه بندی می شوند _پیازهای کوچک، محیطی برابر 15 تا 18 سانتیمتر و پیازهای درشت، محیطی برابر 25 تا 28 سانتیمتر را دارا می باشند_ پیازهای کوچک، بوته های کوچک و تعداد کمتری گل تولید می کنند. فصل برداشت پیاز لیلیوم مهرماه است. زودتر از این زمان برداشت صورت نمی گیرد، زیرا رشد و نمو پیاز در فصل پاییز انجام می شود.


: منابع  

تصاویر گیاه سوسن میشیگان:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
لیلیوم لانگیفلوروم
لیلیوم کاندیدوم
لیلیوم اوراتوم
گل سوسن چلچراغی

گیاهان دیگر از همین خانواده :
لاله کوهی
لاله واژگون
لاله آتشین
آگاپانتوس
گیاه شویدی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت