فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز شنبه ۱۴۰۳/۱/۲۵         
  

Iris loczyi که به فارسی زنبق هزار مسجدی نامیده میشود، گیاهی از خانواده Iridaceae، بومی فارس و کهکیلویه و بویر احمد می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: خشک دمای محیط: 18-20 خاک: در دشت ها و کوهپایه ها
زنبق هزار مسجدی
زنبق هزار مسجدی

نام علمي
Iris loczyi
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


زنبق هزار مسجدی از رده تک لپه ای ها و گیاهان بومی ایران بوده که در نقاط مختلف کشور به صورت وحشی می روید. گیاهی چندساله و دارای اندام زیرزمینی به شکل ریزوم می باشد. گونه های زنبق دارای ارزش زینتی و دارویی بسیار زیادی هستند. 
نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه زنبق هزار مسجدی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  زنبق هزار مسجدی
خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  زنبق هزار مسجدی
18-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  زنبق هزار مسجدی
در دشت ها و کوهپایه ها

سایر اطلاعات


شناسایی صحیح گونه های زنبق با استفاده از ویژگی های مورفولوژیکی، زمانی امکان پذیر است که گیاه به گل رفته باشد.  گاهی در مرحله گلدهی نیز به علت اثر شرایط محیطی خصوصیات فنوتیپی بروز یکسانی ندارند. تنوع ژنتیکی در سطح مورفولوژیکی و بیوشیمیایی به علت اثر محیط بر بیان ژنوتیپ دارای محدودیت هایی استو امروزه از روش های مطمئن تری مانند نشانگرهای مولکولی (به عنوان ابزاری کارآمد در ارزیابی و شناسایی ژنوتیپ ها) استفاده می شود. 

منابع :
زینب عطاری و همکاران، 1395، بررسی تنوع ژنتیکی برخی


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.