٢٣/٤/١٤٤٣ --- 11/29/2021 --- ۱۴۰۰ دوشنبه ۸ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
کاشت و پرورش آرتیشو(کنگر فرنگی)
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  13  نفر
بازدید امروز :  1168  بازدید
بازدید دیروز :  12404  بازدید
تبلیغات متفرقه
گاو زبان  -  RED FEATHERS
ECHIUM AMOENUM : نام علمی
  BORAGINACEAE  - گل گاوزبان : خانواده
منطقه شمال ایران : بومی منطقه
گل گاوزبان ایرانی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
انواع خاکها
18-26
کمی مرطوب
زیاد

گاو زبان

گیاهی چندساله و بوته ای با برگهایی نیزه ای شکل، سبز رنگ و کرکدار. گلها در گل آذینهای سنبله به ارتفاع 20 تا 30 سانتیمتر دیده می شوند و رزت هستند. گلها معمولا به رنگ قرمز بوده که در بهار ظاهر می شوند. گلها تا تابستان و حتی تا پاییز دوام دارد.
ترکیبات اصلی در این گیاه عبارتند از gamma-linolenic acid، alphalinolenicacid، delta6-fatty acryl desaturase، pyrrolizidine alkaloids، موسیلاژ، رزین، پتاسیم نیترات، کلسیم و اسیدهای معدنی.
این گیاه به خشکی مقاوم بوده و به مراقبت زیادی نیاز ندارد. این گیاه برای رشد به نور کامل آفتاب نیاز دارد ولی در محیطهای نیمه سایه هم می تواند رشد کند. در انواع خاکهای رسی و شنی می تواند رشد کند.
در یک مطالعه بر روی خواص آنتی اکسیدانتی گل گاوزبان ایرانی نشان داده شد که این گیاه به دلیل داشتن فلاونوئیدها و رزمارینیک اسید دارای خاصیت آنتی اکسیدانتی است.
در بسیاری از کشورها از این گیاه برای مقابله با تب استفاده می شود. علاوه بر این، خواص دیگر گل گاوزبان ایرانی عبارتند از ضدافسردگی، درمان استرس، گردش بهتر جریان خون، ضمادی برای درمان تورمها و التهابات، مدر، ملین و ضد سرطان. در مطالعه در سال 2010 نشان داده شد که این گیاه ضدویروس بوده و این خاصیت گل گاوزبان ایرانی در اثر حرارت از بین نمی رود.
بررسی اثر این گیاه بر کاهش اضطراب در موشها نشان داد که این گیاه بر درمان افسردگی اثر ملایمی دارد.
در سال 2012 اثر این گیاه بر روی التهاب پانکراس مورد مطالعه قرار گرفت . در این مطالعه نشان داده شد که در نتیجه ترکیباب آنتی اکسیدانتی و ضد التهابی موجود در گل گاوزبان ایرانی، این گیاه می تواند از شدت این بیماری کم کند.
در مطالعه دیگری اثرات ضد تشنجي اين گياه مورد تحقيق قرار گرفت. مؤثرترين دز این گیاه mg/kg 25/6 بود كه دراين دز مدت زمان دوام تشنج و درصد مرگ و مير در اين گروه كاهش بارزي داشت. در این مطالعه عنوان شد که به نظر مي‌رسد عصاره گياه Echium Amoenum بر روي تشنج ناشي از پيكروتوكسين اثربخش است و اين گياه انتخاب مناسبي براي ادامه تحقيقات براي خواص ضد تشنج مي‌باشد.
به دلیل زیبایی گلهای این گیاه، مقاومت آن به خشکی و عدم نیاز به نگهداری زیاد، از آن در طراحی فضای سبز نیز استفاده می شود.
تکثیر این گیاه به سه طریق زیر صورت می‌گیرد. • تقسیم ساقه زیر زمینی در بهار • کاشت قلمه در ماسه هنگام پاییز • کاشت بذر گیاه در خاک نسبتا حاصلخیز و آفتاب گیر تاریخ کاشت بذر از اواخر اسفند تا خرداد ماه است. چنانچه منطقه دارای زمستان خیلی سرد نباشد انجام عملیات کاشت را می‌توان در پاییز انجام داد که در این صورت گیاهان سبز شده در اردیبهشت ماه سال بعد به گل می‌نشیند در حالی که گیاهان کاشته شده در بهار هیچ وقت زود تر از تیرماه گل نمی‌دهد.

: منابع  
Alireza Abed, Golnaz Vaseghi , Elham Jafari4, Ehsan Fattahian, Nima Babhadiashar, Mona Abed. Echium Amoenum Fisch. Et Mey: A Review on its Pharmacological and Medicinal Properties. Asian Journal of Medical and Pharmaceutical Researches, Asian J. Med. Pharm. Res. 4(1): 21-23, 2014
Akram Ranjbar, Sara Khorami, Mehdi Safarabadi, Amene Shahmoradi, Ali Akbar Malekirad, Katyon Vakilian, Ali Mandegary, Mohammad Abdollahi. Antioxidant Activity of Iranian Echium amoenum Fisch & C.A. Mey Flower Decoction in Humans: A cross-sectional Before/After Clinical Trial. Published online May 26, 2006. doi: 10.1093/ecam/nel031
Alireza Abed, Mohsen Minaiyan, Alireza Ghannadi, Parvin Mahzouni, Mohammad Reza Babavalian. Effect of Echium amoenum Fisch. et Mey a Traditional Iranian Herbal Remedy in an Experimental Model of Acute Pancreatitis. Volume 2012 (2012), Article ID 141548, 7 pages
Bijan Shafaghi, Nima Naderi, Leila Tahmasb, Mohammad Kamalinejad. Anxiolytic Effect of Echium amoenum L. in Mice. Iranian Journal of Pharmaceutical Research 2002, 1: 37-41
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php
http://www.perennials.com/plants/echium-amoenum-red-feathers.html
http://www.smgrowers.com/products/plants/plantdisplay.asp
Mohsen Abolhassani. Antiviral activity of borage (Echium amoenum). Arch Med Sci. Jun 30, 2010; 6(3): 366–369.
دكتر ابوالفضل حسيني. دكتر نبي شريعتي‌فر. بررسي اثر ضد تشنجي عصاره متانولي گل گاو زبان ايراني بر تشنج ناشي از پيكرو توكسين در موش سوري. افق دانش؛ مجله دانشكده علوم پزشكي و خدمات بهداشتي، درماني گناباد (دوره 10؛ شماره 2؛ سال 1383)

تصاویر گیاه گاو زبان:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
منداب آلمانی
آفتاب پرست اروپایی
هماور طبی / سنفیتون
گاو زبان اروپايی
گل عسلی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت