فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۵/۳         
  

Artocarpus sericicarpus pedalai که به فارسی آرتوکارپوس سریکارپوس نامیده میشود، گیاهی از خانواده توت، بومی جنوب بورنئو، مالزی، فیلیپین، اندونزی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرم و مرطوب خاک: خاک های غنی از مواد غذایی
آرتوکارپوس سریکارپوس
آرتوکارپوس سریکارپوس

نام علمي
Artocarpus sericicarpus
نام لاتين
pedalai
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "آرتوکارپوس سریکارپوس" گیاهی همیشه سبز و مخصوص نواحی گرمسیری از خانواده توت سانان (Moraceae) است. این گیاه ارتباط خویشاوندی نزدیکی با جک فروت و میوه نان دارد. این درخت بیش از 30 تا 40 متر ارتفاع داشته و گوشوارک های آن نیزه ای و حدود 6 تا 12 سانتیمتر طول دارند. برگ ها به رنگ سبز تیره، بیضوی یا تخم مرغی شکل، به طول 20 تا 70 سانتیمتر و عرض 10 تا 50 سانتیمتر هستند. میوه ها کرکدار بوده و همانند رامبوتان است. این میوه ها زمانی که به قطر 15 سانتیمتر می رسند و کروی شکل می شوند، می رسند. پوست میوه های رسیده به رنگ نارنجی روشن و پوشیده از کرک است. پالپ آنها به رنگ سفید بوده و دارای مزه ای شیرین هستند. برخی معتقدند که طعم میوه های این گیاه بهتر از طعم سایر گونه های جنس آرتوکارپوس است. 
گل های این گیاه نیز خودگرده افشان می باشند.pedalai pedalai

شرایط نگهداری آرتوکارپوس سریکارپوسنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه آرتوکارپوس سریکارپوس
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  آرتوکارپوس سریکارپوس
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  آرتوکارپوس سریکارپوس
نواحی گرم و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  آرتوکارپوس سریکارپوس
خاک های غنی از مواد غذایی


این گیاه بومی جنوب بورنئو، مالزی، فیلیپین و اندونزی است که عمدتاً در نواحی گرمسیری و مرطوب و دارای باد موسمی ملایم یافت می شود. این گیاه در جنگل های همیشه سبز در ارتفاعات 500 تا 1000 متر بالاتر از سطح دریا می روید. همچنین در سراشیبی ها و تپه های رسی نیز می روید. این درختان در جنگل های بارانی تا حدود 120 فوت نیز می توانند ارتفاع داشته باشند.
برای رشد بهتر به خاک های غیر شور نیاز دارند. خشکی کم خاک را می توانند تحمل کنند. خاک های آبرفتی، غنی از مواد آلی و هوموس را برای رشد ترجیح می دهند. معمولاً خاک های کمی اسیدی و غنی از مواد غذایی را می پسندند. به نظر می رسد که استفاده از مخلوط پیت و پرلیت برای رشد این گیاهان در گلدان مناسب باشد. در خاک های شنی اصلاح شده نیز به خوبی رشد می کنند. استفاده از عناصر میکرو نیز برای افزایش عملکرد آنها می تواند مفید باشد. 
در زمان جوانی به مکان های سایه دار نیاز دارند اما در زمان بلوغ نسبت به مکان هایی با آفتاب کامل سازگار می شوند. نور مستقیم سبب آفتاب سوختگی گیاه می گردد. Artocarpus sericicarpus Artocarpus sericicarpus

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیهمانند گیاه Artocarpus odoratissimus، پالپ میوه های این گیاه نیز خوراکی بوده و مزه ای مشابه A. odoratissimis دارد اما عطر میوه ها از A. odoratissimis کمتر است. بذرهای آن نیز خوراکی بوده و پس از پختن یا برشته شدن همانند آجیل به مصرف می رسند. 
میوه های این گیاه سرشار از کربوهیدرات، فیبر و مواد معدنی مانند پتاسیم هستند.آرتوکارپوس سریکارپوس - معرفی درختان میوه آرتوکارپوس سریکارپوس - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر آرتوکارپوس سریکارپوستکثیر این درختان عمدتاً از طریق کشت بذرهای آنها صورت می پذیرد. بذرها را بلافاصله پس از برداشت باید کشت نمود. نهال های بذری پس از 3 تا 4 سال به باردهی می رسند. pedalai pedalaiمنابع :
http://www.tradewindsfruit.com/content/pedalai.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Artocarpus_sericicar
https://www.skyfieldtropical.com/encyclopedia/peda


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.