فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۴         
  

iris reticulata که به فارسی زنبق توری نامیده میشود، گیاهی از خانواده زنبق، بومی کردستان، خراسان شمالی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: 10-20 خاک: به خاکی با زهکش بسیار خوب نیاز دارند
زنبق توری
زنبق توری

نام علمي
iris reticulata
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


ارتفاع گیاه زنبق توری 10 سانتیمتر می باشد. برگ های باریک چهارگوش به عرض 1و نیم تا 3 میلی متر و پوشینه های الیافی توری پیاز این گونه از سایر گونه های زنبق ایرانی متمایز می باشد. رنگ گل های آن خیلی متغیر بوده و از رنگ بنفش ارغوانی تیره تا قدری بنفش آبی کم رنگ یا سفید با خال ها یا لکه های بنفش دیده می شود و همیشه در امتداد وسط آویزه های گل این گونه کاکلی با بالی به رنگ زرد طلایی وجود دارد. اغلب در کنار برف های در ال ذوب می روید.فصل گلدهی فروردین تا اردیبهشت است. 

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه زنبق توری
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  زنبق توری
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  زنبق توری
10-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  زنبق توری
به خاکی با زهکش بسیار خوب نیاز دارند

نحوه تکثیر زنبق توری


تکثیر از طریق تقسیم ریزوم انجام می شود. تقسیم هر 3-4 سال یکبار انجام می شود تا برگ ها متراکم نشوند و از گلدهی آنان کاسته نشود. زمان تقسیم زمانی است که گیاه در رکود نسبی به سر برد یعنی از اواسط تیرماه تا اواخر شهریور بسته به اینکه زمان گلدهی چه موقعی باشد (برخی از منابع 4-6 هفته بعد از اتمام گلدهی و در برخی دیگر 12-20 هفته بعد از ظهور جوانه های گل را برای این عمل مناسب دانسته اند. 


منابع :
ششمین کنگره علوم باغبانی ایران، سال 88
مشخصات آناتوميکي برگ تعدادي از گونه هاي نادر و انح


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.